СВИДЕТЕЛ е този, който е видял, чул или научил нещо важно, за случая, заради който се образува и разглежда делото. Всеки свидетел има права и задължения като участник в делото. Той трябва първо да разкаже за случката, а след това и да отговаря на въпроси за това на съдията, прокурора и защитника (адвокат). Детето може да е свидетел ако е навършило 10 години, освен ако съда не прецени друго. Свидетелите помагат на съдията да реши спора най-правилно и най-справедливо. Когато съдът прецени и има възможност за това, детето може да се разпита и чрез видеоконференция.
Случаите, когато съда разговаря с деца, за да разбере какво са видели, да установи какво мислят по даден въпрос и какво искат да се случи с тях се наричат „изслушване”. Изслушването може да стане в съдебната зала или извън нея. Ако в съда има синя стая (специална детска стая), съдията ще те покани там, за да се чувстваш спокойно и свободно. Тази стая много прилича на стаята за игра, която познаваш от детската градина, или която имаш вкъщи. В нея има удобни места за сядане, малка масичка със столчета, играчки, моливи за рисуване, дори и нещо за пиене и хапване. Ако смяташ, че ще ти е по-лесно да нарисуваш отговора, вместо да говориш, няма проблем да го направиш. Опитът на други свидетели показва, че плюшените играчки вършат работа. Когато човек се притеснява, често се чуди какво да прави с ръцете си. С малко мече, което да гушнеш, или с количка, с която да играеш лесно се успокояваш и можеш да разкажеш всичко. В съда е позволено да занесеш и своята любима играчка, стига да не е огромна и да не издава силни звукове и светлини през цялото време. Не забравяй, че дори да се записва това, което казваш, то ще се използва единствено от съда и ти ще бъдеш предварително предупреден. Записът няма да бъде излъчван по телевизията, да се покаже в детската ти градина или в училището, в което учиш, нито ще бъде видян от някой друг, на когото съдът не е разрешил. Ако все пак някой има разрешение да види записът, това няма да са хора, които могат да ти навредят.
ОСНОВНИ ПРАВА НА ДЕТЕТО ПРИ УЧАСТИЕ В СЪДЕБНИТЕ ДЕЛА СЪГЛАСНО КОНВЕНЦИЯТА НА ООН
СПАЗВАНЕ И ГАРАНТИРАНЕ НАЙ-ДОБРИТЕ ИНТЕРЕСИ НА ДЕТЕТО.
При участието на дете в съдебните дела трябва да се съобразят неговите възгледи и мнения, да бъде зачетено неговото достойнство, и неговата свобода, да бъде третирано равностойно като възрастните, както и да се отчетат неговото психическо и физическо състояние, законите и неговите обществени и икономически интереси.
ПРАВО ДА БЪДЕ ИЗСЛУШАНО
Всяко дете има право да бъде изслушано лично при воденето на съдебни процедури отнасящи се до него по негово желание или по преценка на съда. Това изслушване трябва да бъде съобразено с възрастта на детето и неговата психическа и физическа зрялост, като се зачитат възгледите и мнение на детето по всички въпроси, които са важни за него.
ПРАВО НА ИНФОРМАЦИЯ И ИЗРАЗЯВАНЕ НА МНЕНИЕ
Всяко дете има право да търси и поучава информация преди неговото изслушване, която да му помогне да формира мнение, както и да бъде информирано за последиците от неговите желания, от поддържането на негово мнение, както и за всяко решение на съда и прокурора, което се отнася до него. Детето има право да бъде консултирано за неговите права по подходящ начин от специалисти(психолози, педагози, социални работници), съобразно неговата възраст и психическа зрялост, като му се предостави възможност да ги упражни. Всяко дете има право и свободно да изразява мнението си.
ПРАВО НА ПРЕДСТАВИТЕЛСТВО И БЕЗПЛАТНА АДВОКАТСКА ПОМОЩ
Детето има право на безплатна правна (адвокатска) помощ и представителство при участие в съдебните дела като пострадал или извършител на нарушение и престъпление. Детето има това право и когато личните му интереси са противоречиви с интересите на неговите родители.
ПРАВО НА ЛИЧЕН ЖИВОТ
При участие на дете в съдебното дело не трябва да се разгласява никаква информация извън делото за имената на детето, за неговото описание, за неговия адрес, здравословно състояние, телефон, за неговото семейство, дом, кореспонденция и за това, което детето е разказало пред съда. Детето има право да не бъде заснемано и фотографирано по време на делото.
ПРАВО НА ЗАЧИТАНЕ НА ДОСТОЙНСТВОТО НА ДЕТЕТО
Отношението към всяко дете по време на делото трябва да бъде с внимание, чувствителност, справедливост и уважение, като то не може да бъде подлагано на мъчение или нечовешко и унизително отношение или наказване.
ПРАВО НА БЪРЗО И СПРАВЕДЛИВО РАЗГЛЕЖДАНЕ НА ДЕЛОТО
Всяко дело с участие на дете трябва да се разглежда справедливо и без забавяне. Изслушването и разпитването на детето трябва да бъде по възможност еднократно и в подходяща обстановка при щадящи условия за психиката му.
ПРАВО НА ЗАКРИЛА ОТ НАСИЛИЕ ИЛИ ЗЛОУПОТРЕБИ
Съдът е длъжен да защити детето от всички форми на физическо или умствено насилие, посегателство или злоупотреби, отвличания, търговия с деца, малтретиране или експлоатация, както и при липса на грижи или небрежно отношение към деца от страна на техните родители, настойница или хората, на чиито грижи и отговорност децата са поверени.
ПРАВА НА ДЕТЕ С УВРЕЖДАНИЯ
Деца с умствени или физически увреждания имат същите права като останалите, като се подкрепят и подпомагат и с условия, които не засягат достойнството им, поощтряват самостоятелността им и улесняват упражняването на правата им в обществото.
НЕДИСКРИМИНАЦИЯ
Всяко дете има еднакви права с другите деца независимо от неговия пол, раса, цвят на кожата или етнически произход, възраст, език, религия, политически или други мнения, национален или социален произход, социално положение на родителите, връзка с малцинство, собственост, раждане, сексуална ориентация, родова идентичност или друг статус.