Постоянни комисии
КОМИСИЯ "ПРОФЕСИОНАЛНА ЕТИКА И ПРЕВЕНЦИЯ НА КОРУПЦИЯТА"
Отчети
Интранет (Служебни страници)
Форма за контакт с ВСС
Анкети
Ръководства, наръчник и помагало по проект на ВСС
Магистратски форум за права на човека
Електронно съобщаване и призоваване
Съдебна мрежа по наказателни дела
Съдебна мрежа по граждански и търговски дела
Норвежки финансов механизъм 2014-2021
Добро управление
Норвежки финансов механизъм
Прочети повече тук »
ОТЧЕТ НА КОМИСИЯ „ПРОФЕСИОНАЛНА ЕТИКА И ПРЕВЕНЦИЯ НА КОРУПЦИЯТА” ЗА 2010 г.

ОТЧЕТ ЗА ДЕЙНОСТТА НА КОМИСИЯ „ПРОФЕСИОНАЛНА ЕТИКА И ПРЕВЕНЦИЯ НА КОРУПЦИЯТА” 
ПРИ ВИСШИЯ СЪДЕБЕН СЪВЕТ ПРЕЗ 2010 ГОДИНА

 

 

Комисия „Професионална етика и превенция на корупцията” /КПЕПК/ при Висшия съдебен съвет /ВСС/ осъществява своята дейност въз основа на Закона за съдебната власт /ЗСВ/, Правилника за организацията на дейността на Висшия съдебен съвет и неговата администрация /ПОДВССНА/, както и на Вътрешните правила за работа на Комисията, одобрени с нейно решение по протокол № 3 от 19.11.2007 г. и изменени и допълнени с решение по протокол № 49 от 29.11.2010 г. КПЕПК провежда редовни заседания всяка седмица. При необходимост заседава и повече от един път. Комисията се свиква на заседание от нейния председател или по искане на една трета от членовете й.

 

КПЕПК има правомощия да възлага и извършва проверки по конкретни сигнали и жалби, да анализира информацията за наличие на корупционни практики, както и да разработва и предлага за утвърждаване от ВСС конкретни мерки за превенция и борба с проявите на корупция сред магистратите.

 

І. Основните приоритети в дейността на Комисията през 2010 г. се изразяваха в: 
1. Реализирането на мерките и дейностите, заложени в Стратегията за борба с корупцията и Програмата за нейното изпълнение. 
2. Утвърждаване в ежедневието на магистратите, членовете на ВСС и инспекторите от Инспектората към ВСС на Правилата за етично поведение, прогласени в новия Етичен кодекс, както и провеждане на обучение на целия личен състав на органите на съдебната власт. 
3. Срочно и качествено решаване и произнасяне по жалбите и сигналите на гражданите и юридическите лица при нулева толерантност към нарушителите. 
4. Нарастване на приноса на инициативността на КПЕПК в различни форми на взаимодействие с държавни органи и неправителствени организации със задачи в борбата и превенцията на корупцията. 
5. Изразяване на принципни становища от етичните комисии по места при атестирането на магистратите.

 

През месец декември 2008 г. ВСС прие актуализираната Стратегия за превенция и борба с корупцията в съдебната система. Основната цел на Стратегията за превенция и борба с корупцията в съдебната система е да ограничи корупцията в органите на съдебната власт и да възвърне доверието на гражданите в съдебната система. Изпълнението на антикорупционната стратегия е насочено към създаване на гаранции за прозрачност и отчетност, регламентиране на ясни и ефективни правила за поведения и механизми за тяхната реализация.

 

В тази връзка КПЕПК, която има водеща роля по реализирането и изпълнението на мерките заложени в Стратегията изготви „Анализ за изпълнението на мерките, предвидени в Стратегия за борба с корупцията в съдебната система”, който беше приет с решение по протокол № 45 от 09.12.2010г. на ВСС. В него бяха представени основните постигнати резултати от ВСС по изпълнение мерките заложени в стратегията. 
Предстои и следва да бъде изготвен план с конкретни отговорници и срокове за изпълнение на мерките заложени в Стратегията за борба с корупцията в съдебната система за периода 2011 – 2012г. Този план следва да се утвърди от ВСС и в следващите годишни доклади за дейността на Комисията да се проследява изпълнението на мерките по Стратегията за борба с корупцията в съдебната система.

 

ІІ. През 2010 г. Комисията проведе редица съвместни срещи с цел координация, обмен на информация и взаимодействие със специализирани държавни органи и структури на гражданското общество с насока на дейност – професионална етика и превенция на корупцията. Продължава взаимодействието със създадения през 2008 г. Граждански експертен съвет, включващ представители на неправителствени организации, наблюдаващи работата на съдебната система.

 

Комисията проведе среща с федералния съдия Клифърд Уолъс и съдия Стюарт Уолдръп. Срещата бе част от програмата на Съдебната консултативна инициатива на Посолството на Съединените американски щати /САЩ/ в София и Департамента на правосъдието на САЩ. Теми на разговора бяха практическото приложение на Кодекса за етично поведение на българския магистрат и започналото обучение по новите етични правила.

 

ВСС и Националният институт на правосъдието, със съдействието на Министерство на правосъдието на САЩ, предприеха съвместна инициатива за разработването на обучителни курсове по „Съдебна етика”. Като теми в програмата бяха включени: „Основни положения на новия Етичен кодекс”, „Разглеждане на практиката на ВСС, в светлината на предходно действащите правила и в условията на новите правила”, „Изучаване и споделяне на чуждия опит – опитът на САЩ и опитът на страните-членки на ЕС”.

 

През месец юли 2010г. във Варна се състоя последният, от серията семинари, по съдебна етика за магистрати, провеждани по апелативни райони. Програмата на обучението се осъществява от ВСС и Националния институт на правосъдието, със съдействието на Департамента по правосъдие на САЩ.

 

Акцент в обучителната програма бяха основните положения на новия Етичен кодекс, процедурите по установяване на нарушенията, практиката на Висшия съдебен съвет, универсалните морални принципи и ценности, както и анализ на европейските практики и опита на САЩ. Лектори на обучението бяха председателят на комисията „Професионална етика и превенция на корупцията” към Висшия съдебен съвет Цони Цонев, магистратите Бойка Попова, Соня Янкулова, Румен Георгиев и Евгени Иванов, както и доц. Костадин Нушев, преподавател в СУ „Св. Климент Охридски”. Като гост-лектор по темата „Споделяне опита на САЩ. Откриване и справяне с корупцията в съдебната система” взе участие и съдия Стюарт Уолдрип от САЩ.

 

Приоритет на КПЕПК през цялата година беше обучението по новия Кодекс за етично поведение на българските магистрати.

 

ВСС и Националният институт на правосъдието решиха обучението на магистратите да премине през два етапа:

 

Първи етап - обучение на членовете на етичните комисии

 

Втори етап - членовете на етичните комисии като обучители да проведат обучението на всички магистрати в страната.

 

За тази цел беше сформирана централна лекторска школа от членове на ВСС и магистрати, които проведоха първия етап. На тези регионални обучения по апелативни райони присъстваха членовете на Етичните комисии на съдилищата и прокуратурите (апелативни съдилища и прокуратури, окръжни съдилища и прокуратури, административни съдилища, районни съдилища и прокуратури). Целта бе, в двумесечен срок след провеждане на регионалните семинари, присъствалите на регионалните обучения членове на етични комисии от съответния съд или прокуратура да запознаят колегите си с принципите и основните положения, залегнали в новия Кодекс за етично поведение на българските магистрати. За провеждането на втория етап, КПЕПК, изиска протоколи от обсъждането на Кодекса в съдебните органи, които са изпратени за сведение във Висшия съдебен съвет.

 

ІІІ. И през 2010г. съществена и основна дейност на Комисията бе разглеждането и решаването на жалби и сигнали от граждани и юридически лица, получени по пощата, по електронен път или пуснати в антикорупционните кутии, поставени в отделните звена на съдебната власт.

 

Продължи спазването на въведения диференциран подход при разглеждане на жалбите, чрез подреждането им по групи - общи сигнали, сигнали и жалби, съдържащи конкретни данни за корупционни прояви или корупционни практики, сигнали, съдържащи данни за нарушения на етичните правила от съдии, прокурори и следователи, сигнали, съдържащи данни за противоречива съдебна практика и последни - сигнали, съдържащи оплаквания по образуването, движението и спазването на сроковете по преписки и дела.

 

Основната част отново са подадени общи сигнали – 1856 броя, съдържащи оплаквания и недоволство от постановени актове на съдии и прокурори и молби за преразглеждане и решаване на конкретни казуси.

 

След тях се подреждат сигналите, съдържащи оплаквания по образуването, движението и спазването на сроковете по преписки и дела – 43 броя. Тези сигнали се изпращаха на Инспектората към ВСС или на съответния административен ръководител за проверка като се следеше спазването на срока, в който следва да се извършват разпоредените проверки. Това доведе до бързина при изпращане на отговори до сигнализаторите.

 

Сигналите, съдържащи данни за противоречива практика, които за 2010г. са само 11 на брой се препращаха до председателите на ВАС или ВКС съпроводени с кратко становище.

 

В някои от случаите по сигнали за нарушения на етичните правила, които за 2010 г. са 19 броя, Комисията извършваше лично проверки, изслушваше страните и предприемаше конкретни мерки, като по част от тях във ВСС са внесени предложения за образуване на дисциплинарни производства.

 

За периода 01 януари - 31 декември 2010 г. Комисия “Професионална етика и превенция на корупцията” е разгледала 1930 бр. жалби от постъпилите общо 2035 бр. жалби. Разликата от новозаведените жалби и общо разгледаните жалби се получава, тъй като са останали да се разглеждат след 31.12.2010 г. Новите жалби са 1624 броя, а свързаните с номера от минали години - 373. Чрез антикорупционните кутии са получени 36 бр. жалби. 171 броя от решените жалби и сигнали са изпратени на административни ръководители на органи на съдебната власт за проверка и отговор, 43 броя са насочени по компетентност в Инспектората към ВСС, а на 782 жалбоподатели са изпратени уведомителни писма, че исканията им са извън компетентността на Комисията. В проведените 53 бр. заседания Комисия „Професионална етика и превенция на корупцията” е изпратила по компетентност на съответните органи на съдебната власт 186 бр. жалби и за проверка и становище от съответните Етични комисии 11 броя от постъпилите жалби и сигнали.

 

Като най – резултатна Комисията отчита дейността си свързана с решаването на сигналите, съдържащи оплаквания по образуването, движението и спазването на сроковете по преписки и дела. След разпореждането на проверка до съответния административен ръководител, при това в точно определен срок, се стигна до удовлетворително за гражданите решение в значителен брой от тези сигнали. В отделни случаи се стигна до отмяна на съществуваща незаконосъобразна практика. Така по сигнал от г-н Стефан Стефанов от гр. Видин и разпоредена проверка от Комисията, Председателят на Окръжния съд гр. Видин, извършил лично проверката, е констатирал, че съдилищата от съдебен окръг Видин не са прилагали разпоредбата на чл.78, ал.6 от ГПК и не са присъждали осъденото лице да заплати всички дължащи се такси и разноски в полза на съда, в това число и в случаите когато делото е решено в полза на лице освободено от държавната такса или от разноски по производството. По нататък в писмото си Председателят на Окръжен съд гр. Видин ни уведомява какви организационни мерки е предприел за предотвратяване на тази незаконосъобразна практика.

 

ІV. В търсене на превантивен ефект в борбата с корупцията в съдебната система и възвръщане доверието на гражданите Комисията продължи извършването на проверки на място или лично изслушване на сигнализатори, съответно ответници по сигнали, от КПЕПК при ВСС. Основен момент от дейността на комисията бе самосезирането за всички случаи на съобщения в средствата за масово осведомяване, тогава когато се касае за прояви и действия на магистрати, нарушаващи етичните правила. Някои от тези случаи приключиха с предложения от 5-мата членове на Комисията за образуване на дисциплинарни производства. Към момента има внесени 8 бр. предложения за образуване на дисциплинарни производства срещу магистрати. Комисията е изслушала 31 магистрата във връзка с подадени сигнали и публикации в медиите.

 

Създадената през периода 2008 – 2010г. трайна практика Комисията, след надлежно извършена проверка да внася предложения за образуване на дисциплинарни производства срещу магистрати, задържани след получени от тях парични суми без правно основание, по наша преценка е мярка с много висок превантивен ефект в борбата с корупцията в съдебната система. Нещата в тези случаи бяха изчистени теоретично, премина се и през цедката на съдебната практика - Върховният административен съд потвърди решението на ВСС за дисциплинарното уволнение на Анелия Цветкова – председател на Административния съд гр. Варна, за получени от нея без правно основание 10 000лв. По това дело дисциплинарният състав прие, че за нуждите на дисциплинарното производство е без значение квалификацията на действията на съдия Цветкова. Дали тези действия ще бъдат квалифицирани като някакво престъпление е въпрос, който следва да бъде решен в наказателното производство. Съществен в случая е фактът на получаване от действащ съдия на значителна по размер сума, без правно основание, , по неподходящ начин и на необичайно място, тъй като подобни действия са в грубо нарушение на правилата въведени с Кодекса за етично поведение на българските магистрати. Нещо повече, подобни действия разгласени със средствата за масово осведомяване, създават в обществото представа и са повод за основателни съмнения дали не се търгува със СПРАВЕДЛИВОСТ при решаването на съдебни спорове.

 

На основата на този извод, че приложимият в тези случаи материален закон е не Наказателния, а ЕТИЧНИЯ КОДЕКС, буди недоумление обстоятелството, че дисциплинарните производства №63/2009г. образувано срещу Георги Веселинов – съдия в Окръжен съд гр. Пазарджик; №9/2010г. – срещу Петър Сантиров – съдия в СГС и №29/2010г. срещу Бисер Михайлов – зам. окръжен прокурор на гр. Перник са спрени на основание чл.54, ал.1, т.3 от Административнопроцесуалния кодекс. По наша преценка ВСС следва внимателно да обсъди тази практика и да вземе съответно решение, тъй като очевидно е налице противоречива дисциплинарна практика в посочените случаи, а това е недопустимо.

 

Поглеждайки към задачите, които стоят пред Комисията през настоящата 2011г. следва да се отбележи, че те са важни и отговорни и произтичат от последните изменения в Закона за съдебната власт.

 

Преди всичко трябва да се отбележи, че след Кадровата, Етичната комисия стана втората законово уредена постоянна комисия към ВСС. Много подробно и изчерпателно законодателят е разписал всички правомощия, функции и задачи на Комисията, най – важната от които е да събира информация, да извършва проучвания и да изготвя становища относно притежаваните нравствени качества на кандидатите в конкурсите за заемане на длъжност в органите на съдебната власт. От тук следва и най – същественото предизвикателство, което стои пред Комисията за 2011г., а именно да си създаде такава организация на работа, че да може да се справи успешно с всички тези важни задачи поставени й от законодателя.

 

Друго важно направление в дейността на Комисията през 2011г. е сформирането на етичните комисии към органите на съдебната власт, институционализирането на които също бе направено за първи път със закона. За да може да бъде изпълнена идеята на законодателя за реална оценка на нравствените качества на магистратите, е необходимо тези местни етични комисии да станат действащи и работещи органи. Комисия „Професионална етика и превенция на корупцията” при ВСС подготви проект на Правила за организацията и дейността на етичните комисии към органите на съдебната власт. Този проект беше изпратен на съществуващите към момента местни етични комисии за становище, бележки и предложения. След съобразяване на получените предложения, проекта ще бъде внесен в заседание на ВСС, за да бъде приет. По тези правила ще бъдат сформирани в рамките на 3 месечния законов срок местните етични комисии и организирана дейността им.

 

През 2011г. пред Комисията ще продължи да стои важната задача по организиране изпълнението на заложените в Стратегията за борба с корупцията в съдебната власт дейности и мерки.

 

КПЕПК ще следва да завиши инициативността си през 2011г. и в следните други направления: 
- при подготовка участието на ВСС в съвместни прояви с други държавни органи и юридически лица с нестопанска цел във връзка с проблемите на противодействие на корупцията в съдебната система. 
- по – активно да събира и анализира информация за наличие на корупционни явления в органите на съдебната власт и да я предоставя на ВСС. 
- да проявява по – голяма активност в подготовката на проекти на споразумения за съвместна дейност и обмен на информация с други държавни и обществени структури за противодействие на корупцията.

 

Годишният отчет на Комисия „Професионална етика и превенция на корупцията” за 2010 г. е приет с протокол № 2 от 18 януари 2011 г. на заседание на Висшия съдебен съвет. 

Календар
Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд