Постоянни комисии
КОМИСИЯ "ПРОФЕСИОНАЛНА ЕТИКА И ПРЕВЕНЦИЯ НА КОРУПЦИЯТА"
Отчети
Интранет (Служебни страници)
Форма за контакт с ВСС
Анкети
Ръководства, наръчник и помагало по проект на ВСС
Магистратски форум за права на човека
Електронно съобщаване и призоваване
Съдебна мрежа по наказателни дела
Съдебна мрежа по граждански и търговски дела
Норвежки финансов механизъм 2014-2021
Добро управление
Норвежки финансов механизъм
Прочети повече тук »
ОТЧЕТ НА КОМИСИЯ „БОРБА С КОРУПЦИЯТА И ПРОФЕСИОНАЛНА ЕТИКА” ЗА ПЕРИОДА 01.01.2009 г. – 30.06.2009 г.

ОТЧЕТ НА КОМИСИЯ „БОРБА С КОРУПЦИЯТА И ПРОФЕСИОНАЛНА ЕТИКА” ЗА ПЕРИОДА 01.01.2009 Г. – 30.06.2009 Г.

 

 

От месец януари до месец юни 2009 г. Комисия “Борба с корупцията и професионална етика” проведе 22 заседания.

 

Основен момент от дейността на Комисията през първата половина на 2009 г. беше приемане на решение, с което се внася проекта на Кодекс за етично поведение на българските магистрати за утвърждаване от Висшия съдебен съвет. Това стана възможно след приемане на Закон за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт /ДВ, бр. 33 от 30 април 2009 г./ и новата т. 12 на чл. 30, ал. 1 от ЗСВ, съгласно която Висшият съдебен съвет одобрява Етичен кодекс на съдиите, прокурорите и следователите.

 

Кодексът за етично поведение на българските магистрати беше приет на основание чл. 30, ал. 1, т. 12 ЗСВ и Решение на Висшия съдебен съвет по протокол № 21 от 20 май 2009 г.

 

Дейността на Комисията за периода януари-юни 2009 г. основно се изразяваше в разглеждането и решаването на жалби и сигнали от граждани и юридически лица, получени по пощата, по електронен път или пуснати в антикорупционните кутии.

 

Продължи спазването на въведения диференциран подход на разглеждане на жалбите, чрез подреждането им по групи - общи сигнали, сигнали и жалби, съдържащи конкретни данни за корупционни прояви или корупционни практики, сигнали, съдържащи данни за нарушения на етичните правила от съдии, прокурори и следователи, сигнали, съдържащи данни за противоречива съдебна практика и последни - сигнали, съдържащи оплаквания по образуването, движението и спазването на сроковете по преписки и дела.

 

Основната част отново бяха подадени общи сигнали, съдържащи оплаквания и недоволство от постановени актове на съдии и прокурори и молби за преразглеждане и решаване на конкретни казуси, по които комисията не е компетентна да се произнася.

 

След тях се подреждаха сигналите, съдържащи оплаквания по образуването, движението и спазването на сроковете по преписки и дела Те се изпращаха до Инспектората или съответния административен ръководител за проверка като се следеше спазването на срока, в който следва да се извършват разпоредените проверки. Това доведе до бързина при изпращане на отговори до сигнализаторите.

 

Комисия “Борба с корупцията и професионална етика” продължи с подхода, възприет през 2008 г. за проверка на място или лично изслушване на сигнализатори, съответно ответници по сигналите, както и самосезирането за всички случаи на съобщения в средствата за масово осведомяване, тогава когато се касае за прояви и действия на магистрати, нарушаващи етичните правила. Някои от тези случаи приключиха с предложения от 5-мата членове на Комисията за образуване на дисциплинарни производства.

 

Към настоящия момент по предложения на членовете на Комисията има приключени две дисциплинарни дела, потвърдени от Върховния административен съд с влезли в сила съдебни решения след подадени жалби от дисциплинарно наказаните лица. Тези резултати водят до засилване доверието на гражданите в институцията ВСС.

 

За периода 01 януари - 30 юни 2009 г. Комисия “Борба с корупцията и професионална етика” е разгледала 929 от постъпилите общо 1007 бр. броя жалби. Новите жалби са 630 броя, а свързаните с номера от минали години - 345. Две жалби са от електронната страница на Комисията за превенция и предотвратяване на корупцията при Министерския съвет и 20 броя чрез антикорупционните кутии. 220 броя от решените жалби и сигнали са изпратени на административни ръководители на органи на съдебната власт за проверка и отговор, 29 броя са насочени по компетентност в Инспектората към ВСС, а на 307 жалбоподатели са изпратени уведомителни писма, че исканията им са извън компетентността на КБКПЕ. 
В заседанията на комисията са приети и 24 акта за извършени проверки от Инспектората към ВСС. 
Взаимодействието с останалите постоянни комисии на ВСС се изразяваха в няколко проведени съвместни заседания на Комисия “Борба с корупцията и професионална етика”с Комисия по установяване на конфликт на интереси и Комисия по международно правно сътрудничество.

 

Участия на членове на Комисия “Борба с корупцията и професионална етика” в инициативи за превенцията и противодействие на корупцията в органите на съдебната власт.

 

По-важните участия на членове на Комисията бяха:

 

- Участие в обучение по проектно предложение за туининг-лайт проект на тема „Борба с корупцията и свързаните с нея престъпления, засягащи финансовите интереси на Европейските общности. 
- Работна среща по проект „Система за приемане на сигнали и жалби от граждани срещу нарушения на магистрати”. Дискутирани бяха въпроси, свързани с ефективността на способите за получаване на сигнали и жалби от граждани и различните пътища за достъп на гражданите до системата, както и начини за тяхното подобрение. 
- Участие в заседания на Постоянната междуведомствена експертна работна група към Консултативния съвет по наказателно-правна политика на Министерство на правосъдието. 
- Участие в проведения от OLAF международен семинар “Борба с измамите и нередностите, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз: равносметка с поглед напред”. 
- Участието на членове в работата на Съвета за координация на борбата с корупцията в Република България, който включва представители на Комисията за борба с корупцията към Народното събрание; на Комисията по превенция и противодействие на корупцията при Министерския съвет; на Прокуратурата; на МВР; на ДАНС; Главния инспектор на Инспектората към ВСС даде много добри резултати във връзка с приключване на няколко преписки, свързани със забава на дела с висок обществен интерес.

 

На следващо място е координацията и взаимодействието на Комисията със специализирани държавни и структури на гражданското общество, с насока на дейност – противодействие на корупцията.

 

В комисията се обсъждат мерки за подобряване на взаимодействието между институциите – ВСС, Инспекторат към ВСС, комисии към ВСС, административните ръководители на различните съдебни органи и други заинтересовани институции.

 

Като резултат от това е участието на представители на Инспектората към ВСС в заседанията на Комисията и изразяваните от тях становища по определени казуси.

 

Продължи взаимодействието със създаденият през 2008 година Граждански експертен съвет, включващ представители на неправителствени организации, наблюдаващи работата в съдебната система.

 

Национална НПО мрежа за гражданско наблюдение на съда внесе предложение Проект “Правосъдие близо до хората”, което бе обсъдено в заседание на Комисията съвместно с членове на Гражданския експертен съвет. 

 

Проведена беше среща на Комисията с американския федерален съдия Клифърд Уолъс, автор на публикации по проблемите на международното сътрудничество, съдебната реформа, етичните правила и противодействието на корупцията сред съдиите. Същият даде най-висока оценка за приетия Кодекс за етично поведение на българските магистрати.

 

Вече се постигна уточнение между ръководството на Националния институт по правосъдие и Висш съдебен съвет, в учебната програма за 2010 г. да залегнат и лекции с цел провеждане на обучение по етичните правила, предвидени в новия Етичен кодекс.

 

До края на 2009 година сред приоритетните цели на Комисия “Борба с корупцията и професионална етика” е провеждането на информационна кампания сред органите на съдебната власт, която да популяризира правилата на новоприетия Кодекс за етично поведение на българските магистрати, както и съвместно с тях да бъдат планирани действията, които да се предприемат с оглед създаването на Комисии за професионална етика в органите на съдебната власт .

 

Отчетът на Комисия “Борба с корупцията и професионална етика” към ВСС е приет на заседание на комисията с протокол № 23 от 06.07.2009 г.

Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд