Постоянни комисии
КОМИСИЯ "ПРОФЕСИОНАЛНА ЕТИКА И ПРЕВЕНЦИЯ НА КОРУПЦИЯТА"
Отчети
Интранет (Служебни страници)
Форма за контакт с ВСС
Анкети
Ръководства, наръчник и помагало по проект на ВСС
Магистратски форум за права на човека
Електронно съобщаване и призоваване
Съдебна мрежа по наказателни дела
Съдебна мрежа по граждански и търговски дела
Норвежки финансов механизъм 2014-2021
Добро управление
Норвежки финансов механизъм
Прочети повече тук »
ОТЧЕТ НА КОМИСИЯ "БОРБА С КОРУЦИЯТА И ПРОФЕСИОНАЛНА ЕТИКА" ЗА 2008 г.

ОТЧЕТ ЗА ДЕЙНОСТТА НА КОМИСИЯ ЗА БОРБА С КОРУЦИЯТА И ПРОФЕСИОНАЛНА ЕТИКА ПРИ ВИСШИЯ СЪДЕБЕН СЪВЕТ ПРЕЗ 2008 ГОДИНА

 

Комисия “Борба с корупцията и професионална етика” осъществява своята дейност въз основа на Закона за съдебната власт /ЗСВ/, Правилника за организацията на дейността на Висшия съдебен съвет и неговата администрация /ПОДВССНА/, както и на Вътрешните правила за работа на Комисията, одобрени с нейно решение по протокол № 3 от 19.11.2007 година.

 

І. И през 2008 година съществената и основна дейност на Комисията бе разглеждането и решаването на жалби и сигнали от граждани и юридически лица, получени по пощата, по електронен път или пуснати в антикорупционните кутии. 
След като бе натрупан известен опит и с цел повишаване ефективността в този сегмент от дейността на Комисията се въведен диференциран подход, чрез подреждане на жалбите и сигналите в следните групи: 
- Общи сигнали. Към тази група причислихме сигналите, съдържащи оплаквания за неправилно или незаконосъобразно решаване на техните случаи от съответните съдилища или прокуратури. Тези преписки се решаваха чрез насочване на сигнализаторите да търсят защита на правата си по реда на инстанционния контрол, тъй като ВСС не е компетентен да се произнася по правилността и законосъобразността на актовете на магистратите. 
- Сигнали и жалби, съдържащи конкретни данни за корупционни прояви или корупционни практики. Тези сигнали се вземат на “специален отчет” до окончателното приключване на работата по тях, независим дали са изпратени по компетентност или е възложена проверка. 
- Следващата група са сигналите, съдържащи данни за нарушения на етичните правила от съдии, прокурори и следователи. Липсата на сформирани етични комисии по места затруднява съществено извършването в тази връзка на компетентни проверки. Все пак в рамките на възможностите си Комисията извърши лично редица проверки, изслушвайки страните по конкретни сигнали и разбира се събирайки всички други възможни доказателства. 
- Сигналите, съдържащи данни за противоречива съдебна практика се подреждат в следващата четвърта група. Съпроводени с кратко становище на комисията те се препращаха по компетентност съответно на председателите но Върховния касационен и Върховния административен съд. 
- Последната обособена група са сигналите, съдържащи оплаквания по образуването, движението и спазването на сроковете по преписки и дела. и тук се прилагаше диференциран подход., като по сложните и тежки случаи, както и тези сочещи на системност, се насочваха за проверка от Инспектората към ВСС, а по елементарните – към съответните административни ръководители. 
За тази група преписки в практиката на Комисията се утвърди принципа случая да не се приключва докато не се получи резултата от проверката и изясни доколко претенциите на сигнализатора са удовлетворени тогава когато те са основателни. 
Стриктното следене за спазването на срока, в който следва да се извършват разпоредените проверки показа своя дисциплиниращ ефект през втората половина на 2008 г., когато случаите на просрочени проверки се сведоха до минимум. 
Комисията наложи нов подход в работата си по сигналите за корупция или нарушаване на етичните правила, чрез практиката за проверка на място или лично изслушване на сигнализатори, съответно ответници по сигналите. Макар и непредвидена в закона формата на “обръщане на внимание” на магистрата в случай на допуснато от него леко нарушение на правилата на съдебната етика. В случаите, когато беше приложена се оказа работеща и ефективна. За по тежките случаи, довели до накърняване престижа на съдебната власт, в интерес на работата ще бъде, ако законодателят даде компетентност на Комисията със свое решение, да може да сезира административните ръководители и ВСС за образуване на дисциплинарни производства и търсене на отговорност от виновните лица. В този смисъл бе направено и предложение по подготвения проект за Закон за изменение и допълнение на ЗСВ. 
Като стил в работата на Комисията се утвърди незабавното образуване и разглеждане по реда на самосезирането за всички случаи на съобщения в средствата за масово осведомяване, тогава когато се касае за прояви и действия на магистрати, нарушаващи етичните правила. Някои от тези случаи приключиха с предложения от 5-ма членове на ВСС за образуване на дисциплинарни производства. 
Така създадената организация доведе до засилване доверието на гражданите в институцията ВСС. Рязко увеличения брой на образуваните и решени преписки от Комисията през 22008 г. косвено подкрепя подобен извод. Очакванията, че броят на преписките, образувани пред Комисията ще намалеят, след като гражданите започнаха да подават жалбите и сигналите си направо в Инспектората към ВСС, не се оправдаха. През 2008 г. пред Комисията са постъпили общо 1934 броя жалби, молби и сигнали срещу 1385 броя за 2007 г. От тях 15 броя са постъпили чрез електронната страница на Комисията за превенция и предотвратяване на корупцията при Министерския съвет, 42 броя чрез антикорупционните кутии и останалите – по пощата. В проведени през годината 41 заседания Комисията е разглеждала и решила 1880 броя от постъпилите жалби и сигнали. 571 броя от решените жалби и сигнали са изпратени на административни ръководители на органи на съдебната власт за проверка и отговор, а 139 броя са насочени по компетентност в Инспектората към ВСС.

 

ІІ. Друго съществено направление, което Комисията разви през отчетния период, това бяха редица инициативи за превенцията и противодействие на корупцията в органите на съдебната власт. 
Отчитайки, че най-мощното средство за превенция на корупцията в съдебната власт е въвеждането и утвърждаването в практиката на магистратите, на Правилата за етично поведение, още в началото на годината. Комисията насочи вниманието си в тази посока. Направеният задълбочен анализ показа, че липсва стиковка между етичните правила предвидени в етичните кодекси на съдии, прокурори и следователи и това създава сериозни затруднения в практиката по прилагането им, а при необходимост и за санкционирането им. След допитване до всички магистрати в страната, проведена кръгла маса и запознаване с европейския опит Комисията предложи, а ВСС възприе идеята за изработване на Единен етичен кодекс. Създадената за целта работна група се справи в срок със задачата и през месец октомври проекта бе готов. По-късно той бе обсъден от всички съдии, прокурори и следователи на техни общи събрани, а също и на изнесени заседания на ВСС.
Следващият важен документ, който бе на вниманието на Комисията през отчетната 2008 година е Стратегията за борба с корупцията и програмата за нейното изпълнение, утвърдени с решение на ВСС от 2004 г. Целта на Стратегията е да предложи система от мерки за по-ефективно противодействие на корупцията в съдебната система, като част от процеса на цялостната съдебна реформа. Комисията констатира, че независимо от добре заложените в нея мерки, Стратегията се нуждае от актуализация с цел съобразяване новите реалности и дадености, настъпили след последната поправка на Конституцията и приемането на новия Закон за съдебната власт: създаването на постоянно действащ ВСС и Инспекторат към него, новият държавен орган за оперативно разузнаване – ДАНС, специализираните структурни звена в прокуратурата и преди всичко - повикът на деня - конкретни и реални резултати в борбата с корупцията. Актуализираната от Комисията Стратегия за борба с корупцията бе приета от ВСС на заседание на 10.12.2008 г. 
В началото на 2008 г. Комисията актуализира и правилата относно постъпването и разглеждането на сигналите от антикорупционните кутии. Независимо от отпадането на някои формалности и въведени облекчения, съществен прелом в ползването от гражданите на този дискретен способ за сезиране на компетентните органи относно данни за корупционно поведение на магистрати не бе констатиран към края на годината. 
Друга стъпка в тази насока, с цел улесняване на сигнализаторите, бе и публикувания в интернет страницата на ВСС примерен образец на сигнал за данни за корупция или корупционни практики сред магистрати.

 

ІІІ. Следващото важно направление в дейността на Комисията през отчетния период бе координацията и взаимодействието с останалите специализирани държавни и структури на гражданското общество, с насока на дейност – противодействие на корупцията. 
- През 2008 г. към Комисията за борба с корупцията и професионална етика се създаде Граждански експертен съвет, включващ представители на неправителствени организации, наблюдаващи работата в съдебната система. С протокол от 17.11.2008 г. бяха одобрени и съответни правила за взаимодействие между Съвета и Комисията. Началото на това взаимодействие е обнадеждаващо, тъй като Гражданският експертен съвет се включи активно и направи много ценни препоръки както по проекта за Етичен кодекс, така и при актуализирането на Стратегията за борба с корупцията. 
- Много активно, чрез свои представители Комисията участва през годината в работата на Съвета за координация на борбата с корупцията в Република България. В този съвет участват още представители на Комисията за борба с корупцията към Народното събрание; на Комисията по превенция и противодействие на корупцията при Министерския съвет; на Прокуратурата; на МВР; на ДАНС; Главния инспектор на Инспектората към ВСС. В заседанията на Съвета се обсъждат конкретни, особено значими случаи на корупция; извършва се обмен на информация, разкриват се предпоставки, правят се предложения за законодателни промени. 
- През 2008 година приключи успешно проекта “Укрепване на капацитета на Комисията за координация на работата за противодействие на корупцията в публичната администрация и правосъдието. Комисията участва със свои представители във всички мероприятия по този проект, включително и в проведеното антикорупционно обучение на около 100 магистрати. 
- Самостоятелно и във взаимодействие с останалите постоянни комисии на ВСС, КБКПЕ ползотворно участва в изпълнението на мерките по приетия от Министерския съвет План за действие по показателите за напредък в областта на съдебната реформа, борбата с корупцията и организираната престъпност; 
- Все в тази връзка следва да се отбележи проведената на 26.06.2008 г. в Съдебната палата Кръгла маса на тема “Обсъждане на дела на ВКП и ВКС за случаи на корупционни практики във високите етажи на властта”. Във форума участваха наказателни съдии, прокурори, следователи, представители на неправителствени организации. Същественият извод, който се направи бе за недостатъчния брой влезли в сила присъди по такива дела. 
- Важна за бъдещата работа на Комисията бе срещата на ВСС с вътрешния министър - Михаил Миков, на която се постигна договореност разработките на оперативните служби, когато са приключили без реализация /не са събрани данни за извършени престъпления/, но съдържат данни за нарушения на професионалната етика, да се изпращат по компетентност на комисията за борба с корупцията и професионална етика. 
- Членовете на КБКПЕ участваха в регионалната конференция, организирана под патронажа на Президента на Р България по “Антикорупционни политики в Юкоизточна Европа”, както и в редица други мероприятия за борба и превенция на корупцията, организирани от правителствени и неправителствени организации. 

 

ІV. През настоящата 2009 г. основните направления, в които Комисията ще продължи да работи активно са следните: 
1. По реализиране мерките и дейностите, заложени в Стратегията за борба с корупцията и Праграмата за нейното изпълнение. 
2. Утвърждаване в ежедневието на магистрати, членове на ВСС и инспектори от Инспектората към ВСС на Правилата за етично поведение, прогласени с новия Единен етичен кодекс. Сформиране и укрепване на местните етични комисии. 
3. Срочно и качествено решаване и произнасяне по жалбите и сигналите на гражданите и юридическите лица при нулева толерантност към нарушителите. 
4. Нарастване на приноса и инициативността на Комисията в различните форми на взаимодействие с държавни органи и неправителствени организации със задачи в борбата и превенция на корупцията.

 

Приет на заседание на КБКП проведено на 16.02.2009 г. с пр. № 6 

Календар
Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд