Постоянни комисии
КОМИСИЯ "ПРОФЕСИОНАЛНА ЕТИКА И ПРЕВЕНЦИЯ НА КОРУПЦИЯТА"
Отчети
Интранет (Служебни страници)
Форма за контакт с ВСС
Анкети
Ръководства, наръчник и помагало по проект на ВСС
Магистратски форум за права на човека
Електронно съобщаване и призоваване
Съдебна мрежа по наказателни дела
Съдебна мрежа по граждански и търговски дела
Норвежки финансов механизъм 2014-2021
Добро управление
Норвежки финансов механизъм
Прочети повече тук »
ШЕСТМЕСЕЧЕН ОТЧЕТ НА КОМИСИЯ "БОРБА С КОРУПЦИЯТА И ПРОФЕСИОНАЛНА ЕТИКА" ЗА ПЕРИОДА ЯНУАРИ-ЮЛИ 2008 г.

ШЕСТМЕСЕЧЕН ОТЧЕТ ЗА ДЕЙНОСТТА НА КОМИСИЯТА ЗА БОРБА С КОРУПЦИЯТА И ПРОФЕСИОНАЛНА ЕТИКА ПРИ ВИСШИЯ СЪДЕБЕН СЪВЕТ ЗА ПЕРИОДА ЯНУАРИ-ЮЛИ 2008 ГОДИНА 

 

 

    Комисия "Борба с корупцията и професионална етика" осъществява своята дейност въз основа на Закона за съдебната власт (ЗСВ), Правилника за организация на дейността на Висшия съдебен съвет и неговата администрация (ПОДВССНА), както и на Вътрешните правила за работа на Комисията, одобрени с нейно решение по протокол № 3 от 19.11.2007 г. Съставът на Комисията е определен с Решение по протокол № 37/ 01.11.2007 г. на Висшия съдебен съвет. Председател е г-н Цони Цонев, а членове г-н Божидар Сукнаров, г-жа Елена Митова, г-н Георги Гатев и г-н Стойко Стоев. 
Комисията за борба с корупцията има правомощия да възлага и извършва проверки по конкретни сигнали и жалби, да анализира информацията за наличие на корупционни практики, както и да разработва и предлага за утвърждаване от ВСС конкретни мерки за превенция и борба с проявите на корупция сред магистратите. 


През отчетния период дейността на Комисията беше съсредоточена в разглеждане и анализ на сигналите, получени в антикорупционните кутии, поставени в отделните звена на съдебната власт, с оглед своевременно сезиране на компетентните органи за данни за корупционно поведение на съдии, прокурори, следователи, административни ръководители и техни заместници. Активно е и участието в работата на Съвета за координация на борбата с корупцията в Република България, включващ нашата комисия, Комисията за борба с корупцията към Народното събрание и Комисията по превенция и противодействие на корупцията при Министерски съвет. 


В заседанията на Комисията присъства представител на Инспектората към ВСС. Взаимната обмяна на информация улеснява вземането на решения за конкретни случаи. Практиката в съвместната работа обаче показва, че законодателната уредба за взаимодействие между Инспектората и Висшия съдебен съвет не е достатъчно прецизирана и в тази насока законодателят следва да внесе яснота. 
След направено възражение от Инспектората към ВСС за възложени проверки от Комисия „Борба с корупцията и професионална етика”, се установи практика сигналите да се изпращат само по компетентност. 


Предвид изключителната важност на проблема за противодействие и борба с корупцията през отчетния период, Комисията се е стремяла да организира своята дейност активно и с отговорност, съзнавайки сложността на формираните корупционни практики и необходимостта да се отговори адекватно на критиките на Европейската комисия във връзка с последния Доклад за оценка напредъка на България в областта на съдебната реформа и борбата с корупцията и организираната престъпност. 


Независимо от ограничените законови възможности на Комисията, която на практика не разполага с оперативни и разследващи функции, бяха взети мерки за значително разширяване и въвеждане на нови подходи. Новите моменти в дейността й са предприетите действия по изслушване на подателите на сигнали при конкретни нарушения от страна на магистрати, а също и извършване на проверки на място от членове на Комисията в органите на съдебната власт. В редица случаи Комисията служебно се самосезира по сигнали, насочващи към корупционни практики или нарушения на правилата за етично поведение. 


Много от сигналите съдържат данни за противоречива съдебна практика при аналогични правни казуси, което също насочва към евентуални корупционни практики. В тези случаи сигналите се изпращат по компетентност до председателя на Върховен касационен съд – за анализ на делата и вземане на мерки за уеднаквяване на съдебната практика. 


От особена важност за работата на Комисията беше срещата с министър Михаил Миков. На нея беше постигната договореност разработките на оперативните служби, когато са приключили без реализация /не са събрани данни за извършени престъпления/, но съдържат данни за нарушения на професионалната етика, да се изпращат до Комисията за борба с корупцията и професионална етика при ВСС. 
Предстои среща и с ръководството на ДАНС за уточняване насоките за съвместна работа. На нея ще се обсъдят възможните варианти за координация при получени сигнали за корупционни практики. Продължава обмена на информация по сигнали с обществена значимост. На съвместните заседания на Съвета за координация на дейностите по борба с корупцията в Република България трите комисии следват следните основни задачи: взаимно информиране, координация и хармонизиране на дейностите, разработване и провеждане на съвместни инициативи, определяне на приоритетни области и форми на взаимодействие в борбата с корупцията, обсъждане и предлагане на мерки за противодействие и ограничаване на корупционните практики. Комисиите извършват обмен на информация по сигнали с обществена значимост и установяват наличието на корупционни предпоставки в нормативната уредба и начините на нейното прилагане. 

 

Комисия "Борба с корупцията и професионална етика" си сътрудничи с представители на различни държавни институции, неправителствени организации и независими експерти, които имат пряко участие към разглежданите въпроси, както и с медиите. Предстои обсъждане на възможността за създаване на Граждански експертен съвет към Комисията. 


Висшият съдебен съвет е включен в информационна система за координация и комуникация между антикорупционните структури. През месец януари 2008г. в интернет страницата на ВСС е публикуван линк към интернет сайта на Комисията за превенция и противодействие на корупцията при МС. 
През 2008 г. започна работа по втората част на проекта “Укрепване на капацитета на Комисията за координация на работата по борбата с корупцията за противодействие на корупцията в публичната администрация и правосъдието”. Беше проведено антикорупционно обучение на над 100 магистрати. 
Във връзка с приетия от Министерски съвет План за действие по показателите за напредък в областта на съдебната реформа, борбата с корупцията и организираната престъпност, Комисията за борба с корупцията и професионалната етика при Висшия съдебен съвет предприе конкретни мерки за поетапно постигане на заложените в Плана цели. Една от тях беше да се организира кръгла маса за обсъждане на етичните кодекси на магистратите и анализ на дисциплинарните производства срещу магистрати и при необходимост се предложи изготвяне на нови етични кодекси. Преди организирането на кръгла маса се изпратиха писма до всички административни ръководители на органите на съдебна власт с молба да предложат идеи и препоръки за създаване на Единен етичен кодекс на магистрата. 


Водени от желанието Кодекса да бъде съобразен с изискванията на практиката, да бъде модерен и работещ инструмент на съдебната власт, Комисията за борба с корупцията и професионалната етика поиска от 17-те Висши съдебни съвета на страните в Европейската общност да бъдат предоставени текст и етични кодекси или техни извлечения, съдържащи се в устройствените им закони. 


Кръглата маса беше проведена на 27.03.2008 г. с участието на представители от всички съсловни организации, Министъра на правосъдието, Константин Пенчев – Председател на ВАС, Томас Пийбълс – постоянен юридически съветник на посолството на САЩ. Сформира се работна група от всички представители на съсловните организации и с решение по Протокол № 22 от заседание на Висшия съдебен съвет, прието на 04.06.2008 г. беше утвърден списък на участниците в нея. Проектът следва да бъде подготвен до 15.11.2008 г. 
На 26.06.2008 г. в Съдебната палата беше проведена кръгла маса на тема „Обсъждане дела на ВКП и ВКС за случаи на корупционни практики във високите етажи на властта”. 


Изнесоха се конкретни дела и факти относно дейността на прокуратурата и съдилищата по значими обществени дела. Направиха се констатации за недостатъчния брой дела, приключили с присъди във Върховен касационен съд. 
Прокуратурата представи част от доклада, касаеща анализа по този вид дела, но без конкретни изводи и факти относно причините за малкия брой разглеждани дела от съда. 


Комисия "Борба с корупцията и професионална етика" изисква редовно информация от органите на съдебна власт за образуването и движението на делата, свързани с корупционните престъпления. 


През първото шестмесечие на 2008 г. в прокуратурата се е осъществявало ръководство и надзор върху 789 досъдебни производства за корупционни престъпления. Срещу лица с имунитет и други длъжностни лица са наблюдавани 14 досъдебни производства. Обвиняеми по тях са двама магистрати /за престъпления по служба/; кметове, председатели на държавни агенции и други длъжностни лица- общо осем; длъжностни лица в администрациите на изпълнителната власт – двама /за престъпления по служба/. 
В съда са внесени 92 прокурорски акта срещу 123 обвиняеми лица. 


Осъдени са три длъжностни лица – кметове, председатели на държавни агенции и други длъжностни лица и две длъжностни лица в администрациите на изпълнителната власт.
Комисията продължи да работи за реализиране на дейностите, предвидени в Стратегията за борба с корупцията и Програмата за нейното изпълнение. Основната цел на Стратегията е да предложи система от мерки за ефективна борба с корупцията в съдебната власт като част от процеса на съдебната реформа. Тя предвижда установяването на съответни правила за поведение и механизми за тяхната реализация, които да послужат и за основа на бъдещи законодателни и организационни мерки, насочени към институционално развитие и укрепване на отделните структурни звена на съдебната власт. 


Независимо от добре заложените в нея мерки, след внимателното им анализиране и обсъждане, Комисията счете, че тази Стратегия за борба с корупцията e формална и обща и поради това не могат да се контролират достатъчно заложените в нея мерки. В тази връзка Комисия "Борба с корупцията и професионална етика" ще предприеме действия за усъвършенстването й и ще ги предложи за утвърждаване от Висшия съдебен съвет. 

 

За периода януари-юли 2008 г. Комисията проведе 27 заседания. 
Постъпилите жалби и сигнали от граждани са: 
1. Новопостъпили Жалби, Молби, Сигнали 674 бр. 
в това число: 
- постъпили чрез електронната страница на Комисията по превенция 
и противодействие на корупцията при МС; 9 бр. 
- получени чрез антикорупционните кутии. 26 бр. 
2. Общо разгледани жалби от Комисията за периода 1346 бр. 
3. Изпратени писма 874 бр. 
в това число за: 
- Проверка и отговор до съдебните органи 489 бр. 
- Инспектората към ВСС - по компетентност 105 бр. 
- Уведомителни писма до граждани, че жалбата 
не е от компетентност на КБКПЕ 280 бр. 


4. Оставени “Към дело” и За сведение 472 бр. 
Разликата между новозаведените жалби – 674 бр. и общия им брой - 1346 бр. се получава, тъй като постъпилите жалби по стари номера от минали години и някои от новопостъпилите се разглеждат по няколко пъти. 
Във връзка с подобряване работата на Комисията бе въведен и диференциран подход при обсъждането и решенията по подадените сигнали в следните групи: 
1. Общи сигнали. 
2. Сигнали, съдържащи конкретни данни за корупция, на които да има възможност да се даде сигнатура, че се вземат на специален отчет. 
3. Сигнали, съдържащи данни за нарушения на етичните правила на магистрати. 
4. Сигнали, съдържащи данни за противоречива практика. 
5. Сигнали, съдържащи оплаквания по образуването, движението и спазване на сроковете по делата /от компетентност на Инспектората към ВСС, Министерство на правосъдието/. 
Този нов подход е свързан с желанието на настоящия състав на Комисията, същата да бъде изведена от статуквото й на обикновена пощенска кутия, която само препредава и пренасочва постъпващите жалби и сигнали. За краткия отчетен период Комисията положи усилия да бъде активен ръководен фактор в процеса при извършване на проверка по жалбите и сигналите на гражданите. Не бяха единични случаите, в които поради незадоволително или формално извършена проверка от контролния орган се възлагаха допълнителни и насрещни такива, изискваха се обяснения от административните ръководители, поради незадълбочени и повърхностни отговори. 
Какви изводи могат да се направят въз основа на постъпилите сигнали: 
- значителен брой сигнали се отнасят до предполагаема корупция в съдебната система, по отношение на постановените съдебни актове, където Комисията няма възможност и правомощия да се намесва; 
- на срещите с подателите на сигналите за корупция членовете на Комисията не могат да докажат корупционната схема, тъй като обикновено липсват свидетели, а както вече беше посочено Комисията не разполага с разследващи функции. Поради тази причина сигналите се изпращат до компетентните органи- за проверка; 


За в бъдеще Комисията следва да подобри работата си по сигналите като завиши изискванията към писмените отговори и да усъвършенства системата за контрол по взетите решения. 
За по-добрата работа на Комисията ще допринесе и сформирането на работни експертни групи с комисиите, с които си взаимодейства, за осъществяване на дейности по определена тематика, както и на мониторинг на дейности, свързани с противодействието и борбата с корупцията. 
Предизвикателствата пред Комисията са свързани с процеса на привеждане на законодателството на Република България в съответствие с европейските стандарти в областта на борбата с корупцията. 
Във връзка с предстоящи промени в Закона за съдебната власт, Комисия "Борба с корупцията и професионална етика" даде следните предложения: 
1. уреждане възможността за приемане от Висшия съдебен съвет на Единен етичен кодекс; 
2. уреждане взаимоотношенията между Висшия съдебен съвет и Инспектората към него; 
3. защита на сигнализаторите; 
4. сред органите, притежаващи активна легитимация да правят предложения за налагане на дисциплинарни наказания да се впише и КБКПЕ при ВСС. 

 

Следващият и много важен етап е свързан с ефективното приложение на законите, което зависи от създаването както на работещи механизми, така и на компетентна и независима съдебна власт, която да ги прилага. Противодействието на корупцията ще стане възможно, само когато съществуват силни институции, способни да провеждат антикорупционна политика. Стремежът на Комисията е да се засилва координацията и редовния диалог между компетентните органи, както и да се оптимизира контрола на взетите решения 
Комисията за борба с корупцията и професионална етика предлага на ВСС да приеме следните решения: 
1. Приема отчета на Комисията за борба с корупцията и професионална етика. Същият да се публикува в интернет страницата на ВСС. 
2. Възлага на Комисията за борба с корупцията и професионална етика да актуализира Стратегията за борба с корупцията. 
3. Създава към Комисията за борба с корупцията и професионална етика Граждански експертен съвет, включващ представители от медийни сдружения и неправителствени организации като часът, мястото и дневния ред на заседанията на Комисията да се оповестява в сайта на ВСС. 
4. Изменя наименованието на Комисията както следва: 
„Комисията за професионална етика и превенция на корупцията”. 
Промяната да се съобрази при подготовката за изменение и допълнение на Правилника за организация на дейността на Висшия съдебен съвет и неговата администрация. 

Календар
Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд