Интранет (Служебни страници)
Форма за контакт с ВСС
Анкети
Ръководства, наръчник и помагало по проект на ВСС
Магистратски форум за права на човека
Електронно съобщаване и призоваване
Съдебна мрежа по наказателни дела
Съдебна мрежа по граждански и търговски дела
Норвежки финансов механизъм 2014-2021
Добро управление
Норвежки финансов механизъм
Прочети повече тук »

Информация за дейността на КПА,

съобразно препоръките от докладите на ЕК по МСО,

за периода от 03.10.2012 г. до 01.09.2015 г.

 

Комисията по предложенията и атестирането на съдии, прокурори и следователи /Комисията или КПА/ е постоянно действаща, съгласно разпоредбата на чл. 37 от Закона за съдебната власт /ЗСВ/ и се състои от десет членове. Председател на Комисията е г-жа Милка Итова – член на ВСС, а заместник – председател е г-н Румен Боев – член на ВСС.

Комисията провежда редовни /веднъж седмично/ и извънредни /при необходимост/ заседания, на които разглежда, обсъжда и съответно предлага на Висшия съдебен съвет /ВСС/ проекти на решения от своята компетентност, съобразно разпоредбите на ЗСВ и Правилника за организация на дейността на ВСС и неговата администрация.  

В своята дейност Комисията се съобразява с препоръките на Венецианската комисия и Консултативния съвет на европейските съдии (КСЕС) по отношение на назначаването и повишаването на магистрати и по-конкретно с изразената в Становище № 10 (2007) на КСЕС препоръка за “пълна прозрачност в условията за избиране на кандидати, така че съдиите и самото общество да могат да бъдат сигурни, че назначаването е изключително заради качествата на кандидата и въз основа на неговата/нейната квалификация, способности, честност, чувство за независимост, непредубеденост и ефективност”. В съответствие с препоръките за последователност и прозрачност при избора на магистрати, КПА провежда конкурсите при следната последователност: планиране на свободните длъжности, обявяването им на конкурс и назначаване на спечелилите конкурсите кандидати.

С решение на Комисията по предложенията и атестирането по протокол № 13/18.02.2014 г. са създадени две работни групи към КПА: „Подобряване и промяна на начина на атестиране” и „Промяна в начина на кариерното израстване на магистратите”. Участници в работните групи са членове на КПА, магистрати от ВКС, ВАС, ВКП, НСлС, от апелативните райони и представители на съсловните организации и на Гражданския съвет към ВСС.

Работната група за „Подобряване и промяна на начина на атестиране” изготви следните предложения за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт:

1. Да се промени честотата на периодичното атестиране – периодът на следващото атестиране да е в зависимост от степента на комплексната оценка от последната периодична атестация.

2. Атестиране да се извършва до 10-13-та година от назначаването на магистрата в съдебната система или до достигане на определено инстанционно ниво (апелативно или върховно).

2.1. Атестиране да се извършва до 10-13-та година от назначаването на магистрата в съдебната система. След 10-13-та година атестиране да се извършва при влошаване на три изрично определени показатели (качество, срочност и етичност), като атестирането да се инициира от административния ръководител.

2.2. Атестиране да се извършва до достигане на определено инстанционно ниво (апелативно или върховно). В тези случаи атестиране да се провежда само при кариерно израстване (повишаване в длъжност), преназначаване или преместване.

3. Да се въведе първо (междинно) периодично атестиране преди атестирането за придобиване на статут на несменяемост – на третата (втората) година от назначаването като магистрат в органите на съдебната система.

4. Да се въведе извънредно атестиране на магистрати – когато съдия, прокурор или следовател няма проведено периодично атестиране.

5. Да се регламентира увеличаване на словесните степени на положителната комплексна оценка (4 или 5 степени).

6. Регламентиране на възможност атестацията за статут на несменяемост да се зачита за периодично атестиране, с цел избягване на двойното атестиране за един и същ период.

7. Въвеждане на атестиране на младшите съдии и младшите прокурори преди назначаването им като съдии или прокурори.

8. Да се промени термина „експедитивност” от показателя „експедитивност и дисциплинираност” по чл. 198, ал. 1, т. 4 от ЗСВ.

9. Да се предвиди възможност атестирането да може да започва и по инициатива на Комисията по предложенията и атестирането към ВСС.

10. Да се въведе изискване атестирането да се провежда за период, през който атестираният е работил реално (действително) не по-малко от една година

11. Да се регламентира начинът на изчисляване на периода на атестацията – от кога до кога е съответният период.

12. Да се направи промяна на профила на членовете на ПАК, а именно в състава на ПАК да не може да участва: 1) лице, по отношение на което е наложено дисциплинарно наказание, което не е заличено; 2) лице, което не е придобило несменяемост; 3) лице, което има отрицателна комплексна оценка или положителна комплексна оценка от атестирането със степен „задоволителна”.

13. Въвеждане на периодично атестиране от помощни атестационни комисии сформирани на апелативно ниво и избрани от списък с атестиращи одобрен от съответното Общо събрание.

14. Да се регламентират целите на провеждането на атестирането.

Работната група за „Промяна в начина на кариерното израстване на магистратите” изготви следните предложения за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт:

1. За заемане на длъжност в органите на съдебна власт да се провежда конкурс за първоначално назначаване само в първоинстанционните органи на съдебната власт.

2. ВСС чрез жребий да определя до 20 на сто от броя на свободните длъжности в съда, прокуратурата и следствените органи за заемането им чрез конкурс за първоначално назначаване.

3. Преместването в друг равен по степен районен съд, съответно друга равна по степен районна прокуратура или преместване на по-ниска по степен длъжност в едни и същи органи на съдебната власт да се извършва по документи. Когато кандидатите са повече от свободните длъжности, те да се заемат с конкурс по документи, по правила, приети от Висшия съдебен съвет.

4. При определяне на резултатите от събеседването по реда на чл. 192, ал. 1 от ЗСВ, когато кандидати са с еднаква обща оценка за притежаваните професионални качества, конкурсната комисия следва да вземе предвид критериите по чл. 237, ал. 1 от ЗСВ актуални към датата на обявяване на конкурса в „Държавен вестник".

5. В чл. 187, ал. 1 от ЗСВ да се добави, че всеки заинтересован може да обжалва решенията на Висшия съдебен съвет по конкурсите и назначаванията /раздел ІІ и ІІа от глава 9/ в 7-дневен срок от обявяването на решението на интернет страницата на Висшия съдебен съвет.  Върховният административен съд разглежда жалбата в тричленен състав и решението му е окончателно.

6. Да се възстанови нормата на чл. 209а /отм./ от Закона за съдебната власт, с която на Висшия съдебен съвет да бъде възложена подзаконова нормотворческа компетентност да утвърждава правила и да приема наредби при упражняване на правомощията си, съобразно решение на Конституционния съд № 9/3.07.2014 г. по к.д. № 3/2014 г.

Цялата информация за заседанията и работата на работните групи и предложенията, които са обсъдени са публикувани на интернет страницата на ВСС, в раздела на Комисията по предложенията и атестирането, в рубриката СЪБИТИЯ.

По предложение на КПА, с решение на ВСС по протокол № 11/12.03.2014 г. са приети изменения и допълнения на Методиката за атестиране на съдия, прокурор, следовател, административен ръководител и заместник на административен ръководител и на Единния формуляр за атестиране. С решение на КПА от 18.03.2014 г. са приети Указания за попълване на Единния формуляр за атестиране.

За периода от конституирането на настоящия състав на ВСС (03.10.2012 г.) до настоящия момент членовете на КПА са провели срещи с магистрати и съдебни служители във всички апелативни райони. На срещите са се обсъдили новите моменти в измененията на Методиката за атестиране и начина на попълване на Единния формуляр за атестиране.

Във връзка с дейността си по атестиране КПА е провела две срещи с инспекторите от Инспектората към Висшия съдебен съвет, с оглед необходимостта от подобряване взаимодействието при работата на двата органа и съгласуване на плановите проверки на ИВСС с планирането на процедурите за атестиране на съдии, прокурори и следователи, които КПА изготвя в края на всяка календарна година.

КПА е провела две срещи с чуждестранни представители на съдебната власт: г-н Петер Верндл, бивш президент на Висшия областен съд в Барберг, провинция Бавария, дългогодишен ръководител на отдел «Кадри» в Министерството на правосъдието на Бавария и г-жа Изабел Салгадо – съдебен инспектор към Висшия съдебен съвет в Република Португалия. Срещите са протекли под формата на дискусии, на които са се споделили добри практики и обмяна на опит, които са изключително полезни за подобряване на процеса на атестиране у нас.

По Проект „Повишаване на квалификацията на членовете на ВСС и служителите на администрацията на ВСС”, осъществен с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Административен капацитет”, съфинансирана от Европейския съюз са се провели 7 обучения на тема „Атестиране на магистрати” и 6 обучения на тема „Провеждане на конкурси за назначаване/повишаване в съдебната система”. Лектори на посочените обучения са били г-жа Изабел Салгадо, г-н Росарио Спина - член на Висшия съдебен съвет на Италия и г-н Антонио Монсерат - член на ВСС на Кралство Испания и член на Ръководния комитет на Европейската мрежа на съдебните съвети.

Комисията по предложенията и атестирането е приела предложения за допълнение на проект на Актуализирана стратегия за продължаване на реформата в съдебната система.

При осъществяване на дейността и с оглед уеднаквяване на практиката и еднаквото решаване на неуредените случаи на КПА е приела и публикувала принципни решения и указания до членовете на помощните атестационни комисии членовете на конкурсните комисии и административните ръководители.

През посочения период КПА, съобразно правомощията си, е извършила следните дейности във връзка с атестирането на магистрати – Приложение № 1 – Атестиране.

За периода от конституирането си до 01.09.2015 г. КПА е предложила на ВСС да обяви 337 процедури за избор на административни ръководители. Проведени са 237 избора, от които 198 са приключили с назначаване на административен ръководител, а за 39 от тях, след проведения избор няма избран кандидат.

С решение на ВСС по протокол №4/29.01.2015 г. бе избран председател на Върховния касационен съд след проведена процедура за избор съобразно изискванията на ЗСВ и Правилата за избор на Председател на Върховния касационен съд, председател на Върховния административен съд и Главен прокурор.

За периода от конституирането си до 01.09.2015 г. Комисията е направила предложения за назначаване на 137 заместници на административни ръководители и за 189 изпълняващи функциите на административен ръководител

През 2013 г. КПА е предложила на ВСС да обяви конкурс за 25 длъжности за младши съдии и 18 длъжности за младши прокурори. Назначените младши съдии са 27, а младшите прокурори – 16. Общо 43 младши магистрати са назначени с решение на ВСС по пр. 26/19.06.2014 г. след успешно завършеното 9 месечно обучение в Националния институт на правосъдието. - Приложение № 2

През 2014 г. КПА е планирала 21 длъжности за младши съдии и 30 длъжности за младши прокурори и е предложила на ВСС да обяви конкурс за същите.Общо 50 младши магистрати са назначени с решение на ВСС по пр. 34/17.06.2015г. след успешно завършеното 9 месечно обучение в Националния институт на правосъдието, от които младши прокурори 29, а младши съдии 21. - Приложение № 3

През 2015 г. с решение по протокол № 3/22.01.2015 г. Висшият съдебен съвет обяви на конкурс 37 длъжности за младши съдия в окръжните съдилища и 30 длъжности за младши прокурор в районните прокуратури  по предложение на Комисията по предложенията и атестирането и след извършено планиране.С решение на ВСС по пр. 44/30.07.2015г са приети окончателните списъци на одобрените кандидати за младши съдии и младши прокурори, съобразно заявеното им желание, като към настоящия момент има постъпили жалби срещу същите. - Приложение № 4

За периода от конституирането си до 01.09.2015г. по предложение на КПА са обявени общо 35 конкурса за първоначално назначаване и заемане на 144 длъжности в органите на съдебната власт, като назначените магистрати са 101, а встъпилите в длъжност – 92. - Приложение № 5

За периода от конституирането си до 01.09.2015г. КПА е предложила на ВСС да обяви общо 41 конкурса за повишаване в длъжност и преместване в органите на съдебната власт за заемане на общо 600 длъжности, като повишените/преместени  магистрати са 347, а встъпилите в длъжност – 341. - Приложение № 6

За периода 03.10.2012г. – 01.09.2015г. КПА е предложила на ВСС да съкрати 183 и да разкрие 197 длъжности в съдилищата, както и да съкрати 184 длъжности и да разкрие толкова в прокуратурите. Общо 367 длъжности са съкратени в по-ниско натоварените органи на съдебната власт и са разкрити 381 в по-високо натоварените такива. - Приложение № 7

От горепосочените преразпределения на длъжностите в ОСВ,  37 са процедурите приключени по реда на чл. 194 от ЗСВ, при които по предложение на КПА са преназначени 69 магистрати от по-ниско натоварените органи на съдебната власт в по-високо натоварените такива, без провеждането на конкурс. - Приложение № 7.1.

За периода от конституирането си до 01.09.2015 г. по предложение на Комисията, във връзка с чл. 165 от ЗСВ, са освободени от длъжност 224 магистрати. Поощрените магистрати са 118, а възстановените са 5.

 

Календар
Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд