Пресцентър
Новини
Интранет (Служебни страници)
Форма за контакт с ВСС
Анкети
Ръководства, наръчник и помагало по проект на ВСС
Магистратски форум за права на човека
Електронно съобщаване и призоваване
Съдебна мрежа по наказателни дела
Съдебна мрежа по граждански и търговски дела
Норвежки финансов механизъм 2014-2021
Добро управление
Норвежки финансов механизъм
Прочети повече тук »
Общото събрание на прокурорите изслуша кандидата за изборен член на Висшия съдебен съвет Владимир Николов - окръжен прокурор на Окръжна прокуратура - Плевен

2 юли 2022 година

 

Общото събрание на прокурорите изслуша кандидата за изборен член на Висшия съдебен съвет Владимир Николов - окръжен прокурор на Окръжна прокуратура – Плевен.

Владимир Николов има над 19 години юридически стаж. Професионалната си кариера започва като младши прокурор в Районна прокуратура - Плевен, която длъжност заема от 02.04. 2007 г. до 02.04.2010 г. Неговата кариера продължава там, като последователно заема длъжностите прокурор – в периода от 02.04.2010 г. до 09.11.2011 г., заместник районен прокурор – в периода от 09.11.2011 г. до 01.08.2012 г. и административен ръководител- районен прокурор – в периода от 01.08.2012 г. до 01.08.2017 г., а в периода от 01.08.2017 г. до 22.06.2021 г. е прокурор, там. От 22.06.2021 г. и към настоящия момент е окръжен прокурор на Окръжна прокуратура – Плевен. Владимир Николов е председател на Асоциацията на прокурорите в България и е член на Националната мрежа от прокурори за международно правно сътрудничество.

Владимир Николов започна своето представяне с благодарност към прокурорите, които присъстват на форума. Той каза, че отстояването на независимостта на съдебната власт е акцент в неговата концепция за дейността на Висшия съдебен съвет. Спомена, че именно тя е есенцията на работата на прокурорите и когато се говори за независимост смята, че трябва да се дадат отговори на 3 важни въпроса – какво е независимостта, защо тя е ценна и какво трябва да бъде налично, за да се постигне. „Независимостта не е техника, тя е етика“ – допълни той. „Независимостта има нужда от бъдеще.“

В своята концепция той е представил и други основни приоритети като работата за създаване на атмосфера, култура на диалог, уважение и сътрудничество с останалите власти и институции; за активно представителство на съдебната власт в обсъжданията и изработването на всички важни законопроекти; за прозрачност и отчетност на Висшия съдебен съвет към обществото и към българските магистрати и съдебни служители; за отстояване на самостоятелния бюджет на съдебната власт в размер, гарантиращ нормалното й функциониране и възходящо развитие; за реалното въвеждане на „програмно бюджетиране“; за създаване на дългосрочна програма за целево финансиране за изграждането на модерни и функционални сгради за органите на съдебната власт; за изработване и въвеждане на балансиран и справедлив модел на възнагражденията; за стимулиране на работещите в системата чрез допълнителни възнаграждения, разпределяни на база на обективни и общоприети критерии; за запазване и разширяване на социалните придобивки на българските магистрати и съдебни служители. Още като приоритети е заложил да работи за усъвършенстване на моделите на атестирания и провеждане на конкурси и за отдаване на дължимото признание на магистратите и служителите, чрез тяхното поощряване в предвидените от закона случаи.

В заключение призова прокурорите да бъдат активни и да направят информиран избор.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Календар
Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд