Пресцентър
Новини
Интранет (Служебни страници)
Форма за контакт с ВСС
Анкети
Ръководства, наръчник и помагало по проект на ВСС
Магистратски форум за права на човека
Електронно съобщаване и призоваване
Съдебна мрежа по наказателни дела
Съдебна мрежа по граждански и търговски дела
Норвежки финансов механизъм 2014-2021
Добро управление
Норвежки финансов механизъм
Прочети повече тук »
Пленумът на ВСС изрази положително становище по Проект на РМС за одобряване на проект на Закон за противодействие на корупцията сред лица, заемащи висши публични длъжности, с резерви

27 октомври 2022 година

Пленумът на Висшия съдебен съвет изрази положително становище по Проект на Решение на Министерски съвет за одобряване на проект на Закон за противодействие на корупцията сред лица, заемащи висши публични длъжности, с резерви по отношение на:

         - участието на магистрати като членове на Комисия за противодействие на корупцията,

         - създаването на нов по вид разследващ орган – „разследващ

инспектор“ и обхвата на компетентността им.

Решението на Пленума на ВСС, ведно с изразеното от Комисията по правни въпроси към ПВСС становище, ще бъдат изпратени на министъра на правосъдието.

КПВ обръща внимание, че от предложените текстове на законопроекта не се изяснява какъв ще бъде статутът на членовете на новата Комисия за противодействие на корупцията, излъчени от общите събрания на ВКС и ВАС, т. е. дали те ще продължат да упражняват магистратската си професия или ще бъдат освобождавани от длъжност за периода на членството им. Аргумент за тази констатация са текстовете на чл. 195 и чл. 196 от Закона за съдебната власт, които разписват хипотезите за несъвместимост на магистратите.

В становището се посочва, че уредбата по създаването на нов по вид разследващ орган ще доведе до фактическото положение служители по Закона за държавния служител да извършват разследвания по тежки квалифицирани състави на престъпления, които към настоящия момент се извършват от следователи, т. е. магистрати. Обръща се внимание, че дейностите по разкриване на корупционни престъпления, описани в Глава шеста от законопроекта са почти идентични с дейностите, описани в Глава девета от ЗПКПОНПИ, като тези дейности не са извършвани от въведени в НПК разследващи органи. Следва да се има предвид, че „разследващите инспектори“ ще бъдат поставени в зависимост, каквато липсва при следователите поради разписаното в чл. 117, ал. 2 от Конституцията на Република България, което поставя под съмнение конституционната търпимост на предложението.

Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд