Пресцентър
Новини
Интранет (Служебни страници)
Форма за контакт с ВСС
Анкети
Ръководства, наръчник и помагало по проект на ВСС
Магистратски форум за права на човека
Електронно съобщаване и призоваване
Съдебна мрежа по наказателни дела
Съдебна мрежа по граждански и търговски дела
Норвежки финансов механизъм 2014-2021
Добро управление
Норвежки финансов механизъм
Прочети повече тук »
ВСС проведе кръгла маса на тема „Представяне на опита на българските магистрати, осъществили стаж в Регистратурата на Европейския съд по правата на човека”

20 април 2023 година

В периода от 20 до 24 април 2023 г. Висшият съдебен съвет ще проведе три събития в рамките на проект „Повишаване на професионализма в съдебната система“, финансиран по програма „Правосъдие“ на Норвежкия финансов механизъм 2014-2021 г.

Първата кръгла маса, на 20.04.2023 г., се организира с цел представяне на опита на българските магистрати, осъществили стаж в Регистратурата на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ). Провеждането ѝ е в изпълнение на Дейност 2 „Укрепване на капацитета на българските магистрати и съдебни служители в прилагането на Европейската конвенция за правата на човека“ (поддейност 2.3) по проект „Повишаване на професионализма в съдебната система“ по НФМ 2014-2021 г.

Събитието беше открито от Боян Магдалинчев – представляващ Висшия съдебен съвет и ръководител на проекта, а участие в него взеха представител на Регистратурата на ЕСПЧ, магистрати - успешно осъществили стаж в Страсбург, представители на органите на съдебната власт, съдебни служители и екипът на проекта.

Боян Магдалинчев сподели, че реализирането на тази дейност от проекта има за основна цел укрепване на капацитета на членовете на българската съдебна система във връзка със спазването и прилагането на разпоредбите на Европейската конвенция за правата на човека (ЕКПЧ). За тази цел проектът предвижда изпращане на български магистрати и/или съдебни служители в Регистратурата на ЕСПЧ и в Отдела за изпълнение на решения на ЕСПЧ към Съвета на Европа (СЕ). Той поясни, че понастоящем стаж в институциите в Страсбург осъществяват петима български магистрати. Ива Нешева – съдия в Софийски районен съд, Николай Василев – съдия в Районен съд – Сливница, и Радослава Качерилска – съдия в Софийски районен съд, са последните трима български съдии, които ще осъществят стаж в Регистратурата на ЕСПЧ в рамките на проекта. Техният стаж е започнал на 01.04.2023 г. за срок от 10 месеца. Изпратени са и двама български съдии в Отдела за изпълнение на решения на ЕСПЧ към СЕ - Ваня Тенева – съдия в Районен съд – Стара Загора и Светозар Георгиев – съдия в Районен съд.

Процесът по организиране и изпълнение на стажа на българските магистрати в Регистратурата на ЕСПЧ бе разяснен от представител на Регистратурата на ЕСПЧ – Людмила Миланова – Фади. Коментирани бяха критериите и условията, на които трябва да отговарят магистратите, които желаят да участват в програмата. Разяснена беше и процедурата по окончателен подбор, която се провежда от страна на Регистратурата – с акцент върху решаването на казус и добрите езикови познания по английски и/или френски език. По време на форума бяха обсъдени както практически въпроси, като натовареността на българските магистрати, изпратени на стаж в Регистратурата, така и някои конкретни въпроси, свързани с практиката на ЕСПЧ и българското законодателство и националната съдебна практика.

Във форума участие взеха Николай Голчев – съдия в Районен съд – Пловдив и Георги Видев – съдия в Административен съд – Пазарджик - магистрати, успешно осъществили стаж в Регистратурата на ЕСПЧ. Стажът на Георги Видев е проведен в периода от 01.04.2021 г. до 31.03.2022 г., а този на Николай Голчев е реализиран от 01.05.2022 г. за срок от 10 месеца. Двамата споделиха положителното си впечатление и удовлетворение от проведения стаж, като акцентираха, че това е единствена по рода си възможност за запознаване в дълбочина с дейността и функционирането на ЕСПЧ, обмяна на практически опит в международна среда и разширяване на професионалния кръгозор. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Календар
Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд