Пресцентър
Новини
Интранет (Служебни страници)
Форма за контакт с ВСС
Анкети
Ръководства, наръчник и помагало по проект на ВСС
Магистратски форум за права на човека
Електронно съобщаване и призоваване
Съдебна мрежа по наказателни дела
Съдебна мрежа по граждански и търговски дела
Норвежки финансов механизъм 2014-2021
Добро управление
Норвежки финансов механизъм
Прочети повече тук »
Пленумът на ВСС възобнови процедурата за избор на главен прокурор, измени и допълни времевия график и правилата за нейното провеждане

12 септември 2024 година

Пленумът на  Висшия съдебен съвет, по предложение от Прокурорската колегия, измени и допълни Правилата за избор на председател на Върховния касационен съд, председател на Върховния административен съд и главен прокурор (Правилата). В съответствие със Закона за противодействие на корупцията (ЗПК) е актуализирана разпоредбата, уреждаща задължението на кандидатите да подадат декларация за имущество и интереси по чл. 49, ал. 1, т. 2 от ЗПК, както и разпоредбата, регламентираща, че не се допускат до изслушване кандидати, които не са подали такава декларация. Другите промени в Правилата регламентират, че ПВСС приема решението за избор на кандидат за главен прокурор с мнозинство не по-малко от 13 гласа, а за избор на кандидат за председател на ВКС и на ВАС – с мнозинство не по-малко от 17 гласа. Когато при първото гласуване никой от кандидатите не е получил 13, съответно 17 или повече от гласовете на членовете на Пленума на Висшия съдебен съвет, изборът продължава за двамата кандидати, получили най-много гласове. Когато при повторното гласуване никой от двамата кандидати не получил 13, съответно 17 или повече гласове от членовете на ВСС, процедурата се прекратява.

Пленумът на ВСС с 16 гласа „За“ и 3 гласа „Против“ възобнови, на основание чл. 55, ал. 1 от АПК, спряното с негово решение по протокол № 20/06.07.2023 г. производство по откритата процедура за избор на главен прокурор на Република България, поради отпадане на основанието за спиране – постановеното от Конституционния съд Решение № 14 от 26.07.2024 г. по конституционно дело № 10/2023 г. Трима от членовете на ВСС гласуваха „За“, а 16 „Против“ предложения проект на решение за липса на материална компетентност на ВСС за провеждане на процедурата и за избор на главен прокурор на Република България.

Пленумът на ВСС измени и допълни времевия график (хронограма) за провеждане на процедурата за избор на главен прокурор, приет с негово решение по протокол № 19/22.06.2023 г., т. 11.2. и т. 11.4. В следващите четири последователни заседания на ПВСС - на 19 септември, на 26 септември, на 3 октомври и на 10 октомври т. г., предложения за кандидатури за главен прокурор могат да правят не по-малко от трима от членовете на съответната колегия на ВСС, както и министърът на правосъдието. До 24 октомври т. г. кандидатите следва да представят концепция по чл. 173, ал. 5 от ЗСВ и документите по т. 8, Раздел I от Правилата, като крайният срок за тяхното публикуване на интернет сайта на ВСС е 29 октомври. На 27 ноември т. г. Прокурорската колегия ще обсъди докладите на Комисията по атестирането и конкурсите и на Комисията по професионална етика за професионалните и нравствените качества на кандидатите и ще вземе решение за допускане или недопускане на кандидатите до изслушване. В тридневен срок от обявяване на списъците кандидатите, които не са допуснати, могат да направят писмено възражение пред пленума на Висшия съдебен съвет. На 5 декември 2024 г. ПВСС ще се произнесе по евентуално постъпилите възражения срещу допустимостта на кандидатите, и ще обяви датата, часа и мястото за тяхното изслушване. Крайният срок за представяне на становища и въпроси по чл. 173, ал. 8 от ЗСВ е 8 януари 2025 г., като те ще бъдат публикувани най-късно до 13 януари 2025 г.

На 16 януари 2025 г. ще се проведе заседание на ПВСС за изслушване и гласуване на кандидатите за главен прокурор на Република България. 

Правилата за избор на председател на Върховния касационен съд, председател на Върховния административен съд и главен прокурор, както и времевия график ще бъдат публикувани на интернет страницата на Висшия съдебен съвет.

Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд