Пресцентър
Новини
Интранет (Служебни страници)
Форма за контакт с ВСС
Анкети
Ръководства, наръчник и помагало по проект на ВСС
Магистратски форум за права на човека
Електронно съобщаване и призоваване
Съдебна мрежа по наказателни дела
Съдебна мрежа по граждански и търговски дела
Норвежки финансов механизъм 2014-2021
Добро управление
Норвежки финансов механизъм
Прочети повече тук »
Пленумът на ВСС изпрати на министъра на правосъдието проект на ЗИД на Закон за медиацията с мотиви към него, изготвени от работна група към ВСС

12 декември 2024 година

Пленумът на Висшия съдебен съвет прие за сведение изготвения от работната група към ВСС проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за медиацията (ЗИД ЗМ). В него са съобразени водещите мотиви в Решение № 11/01.07.2024 г. на Конституционния съд на Република България, с което е обявена противоконституционност на част от ЗИД на ЗМ, обн. ДВ, бр. 11/2023 г., въвеждащ задължителна първа среща по медиация по определени граждански и търговски дела. Работната група е съобразила и съдебната практика на Съда на Европейския съюз по прилагането на Директива 2008/52/ЕО. Предложеният законопроект отговаря напълно на заложените от Европейската комисия критерии и референции в Националния план за възстановяване и устойчивост, както и на приетата от Съдийската колегия през 2021 г. Концепция за въвеждане на задължителна съдебна медиация по граждански и търговски дела.

Проектът на ЗИД ЗМ, ведно с мотивите към него, ще бъдат изпратени на министъра на правосъдието, с оглед упражняване на законодателна инициатива.

Даниела Марчева - член на СК на ВСС и ръководител на проекта „Въвеждане на способи за алтернативно разрешаване на спорове (АРС) в съдебната система в България - пилотно въвеждане на задължителна съдебна медиация; доизграждане на мрежата от съдебни центрове във всички окръжни райони на страната; разработване на стратегия за пълноценно използване на други алтернативни способи за разрешаване на спорове“, съобщи, че съгласно предварителната оценка на ЕК на второто искане за плащане на България по ПВУ от началото на м. декември т. г., страната ни все още не е изпълнила задоволително „Реформа „К10.Р3“: Въвеждане на задължителна съдебна медиация“ и нейния ключов етап. Той изисква влизане в сила на законодателните изменения за въвеждането на задължителна съдебна медиация по определени граждански и търговски спорове в Гражданско-процесуалния кодекс, Закона за медиацията и Закона за съдебната власт. Обърнато бе внимание, че от страна на ВСС са приети Наредба за устройствените центрове за медиация към съдилищата, Наредба за подбор и контрол върху дейността на медиаторите в центровете за медиация към съдилищата, като са извършени промени в Правилника за администрацията на съдилищата и други правни актове.

Госпожа Даниела Марчева цитира и писмо на ЕК от 10.12.2024 г., с което Министерството на финансите е уведомено, че предложеният проект на ЗИД ЗМ отговаря на изискванията на ЕК и е отправена препоръка за завършване на реформата. Тя посочи и Определение от 03.09.2024 г. на Съда на ЕС, по дело С-658/23, според което член 5, параграф 2 от Директива 2008/52/ЕО на Европейския парламент и Съвета от 21.05.2008 г. относно някои аспекти на медиацията по граждански и търговскоправни въпроси, „допуска съдилищата на държава членка да не прилагат решение на Конституционния съд“, отменящо национална правна уредба в приложното поле на Директивата, когато е свързана със защита правото на страните за участие в информационна среща относно предимствата на медиацията.

С  реализирането на реформата по НПВУ за медиацията, се цели намаляване натовареността на съдилищата и повишаване на ефективността в сферата на гражданското и търговското правораздаване, постигане на по-евтино и по-бързо разрешаване на спорове, формиране на нова правна култура, включително културата на споразумението.

Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд