Пресцентър
Новини
Интранет (Служебни страници)
Форма за контакт с ВСС
Анкети
Ръководства, наръчник и помагало по проект на ВСС
Магистратски форум за права на човека
Електронно съобщаване и призоваване
Съдебна мрежа по наказателни дела
Съдебна мрежа по граждански и търговски дела
Норвежки финансов механизъм 2014-2021
Добро управление
Норвежки финансов механизъм
Прочети повече тук »
Гражданският съвет към ВСС предлага увеличаване на минималното възнаграждение на съдебните заседатели по чл. 73, ал. 4 от ЗСВ

13 декември 2024 година

Гражданският съвет към Висшия съдебен съвет прие в заседание днес акт, с който предлага промени в чл. 73, ал. 4 от Закона за съдебната власт, като се запише, че минималното възнаграждение на съдебните заседатели не може да бъде по-малко от 50 лева на ден. Актът ще бъде изпратен до работната група за промени в ЗСВ в Министерството на правосъдието, както и на Пленума на ВСС и неговата комисия „Бюджет и финанси“, за да се съобрази при приемане на решение за бюджета на разходите на съдебната власт за 2025 г. В мотивите, които също ще им бъдат предоставени, се посочва, че възнаграждението на съдебните заседатели не е актуализирано от 10 години. Настоящият му размер не изпълнява поставената му от закона роля и е по-скоро демотивиращ за съдебните заседатели. Уточнено е, че през последните години съдилищата срещат затруднения при осигуряване на необходимия брой съдебни заседатели за провеждане на съдебните заседания, което има пряка връзка с недостатъчното заплащане. Предвид това Гражданският съвет ще продължи обсъждането на темата и през следващата година.

В срок до 09.01.2025 г. неговите членове следва да предлагат теми, които да залегнат в Годишния индикативен план за работата на ГС към ВСС, който предстои да бъде приет в следващото му заседание на 17.01.2025 г.

ГС гласува също акт, с който обръща внимание на членуващите в него професионални и неправителствени организации за възможността, съгласно чл. 173, ал. 8 от ЗСВ в срок до 07.01.2025 г. да изразят становища, включващи и въпроси, към кандидата в провежданата от ПВСС процедура за избор на главен прокурор.

В заседанието бе коментирано и участието на организациите от ГС в Образователната програма „Съдебната власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“. Тя се реализира за единадесета учебна година от органите на съдебната власт по споразумение между Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката.

Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд