Пресцентър
Новини
Интранет (Служебни страници)
Форма за контакт с ВСС
Анкети
Ръководства, наръчник и помагало по проект на ВСС
Магистратски форум за права на човека
Електронно съобщаване и призоваване
Съдебна мрежа по наказателни дела
Съдебна мрежа по граждански и търговски дела
Норвежки финансов механизъм 2014-2021
Добро управление
Норвежки финансов механизъм
Прочети повече тук »
Висшият съдебен съвет ще инициира среща с Народното събрание и ще поиска правни становища от преподаватели по конституционно право и право на ЕС във връзка с решението на СЕС от 30.04.2025 г.

15 май 2025 година

Пленумът на Висшия съдебен съвет обсъди последиците от решението на Съда на Европейския съюз от 30.04.2025 г. по съединени дела С-313, С-316 и С-332 от 2023 г. във връзка с упражняване на неговите правомощия. В хода на дебата бяха изложени мнения, че въпросите от компетентността на Пленума на ВСС са свързани с организационни въпроси, които нямат отношение към независимостта на съдебната власт, поради което не стои въпросът за ограничаване на неговите правомощия. Посочено бе, че пряко свързани с независимостта са правомощията на колегиите по отношение на процедурите по атестиране, избор на административни ръководители, конкурсни процедури, образуване на дисциплинарни производства, налагане на дисциплинарни наказания и други. В тази връзка бе пояснено, че членове на Съдийската колегия вече са обсъдили възможността за ограничаване на част от нейните правомощия, за среща с представители на  Народното събрание и иницииране на спешни законодателни промени, за изискване на становища от хабилитирани преподаватели по конституционно право и право на Европейския съюз.

Изложени бяха аргументи, че за разлика от членовете на ВСС, които имат определен мандат, то ВСС е конституционно установен постоянно действащ орган, който следва да продължи да изпълнява своите правомощия в пълен обем. В тази връзка бе припомнена разпоредбата на чл. 4, §2 от Договора за ЕС, регламентираща случаите, в които съюзното право отстъпва пред национална правна уредба, която съответства на принципа на националната конституционна идентичност.

След проведено гласуване и при резултата 8 гласа „За“ и 5 гласа „Против“, членовете на ВСС взеха решение да се поискат правни становища от хабилитираните преподаватели по конституционно право и право на Европейския съюз, вписани в националния Регистър на академичния състав в Република България, относно последиците от решението на Съда на Европейския съюз във връзка с упражняване на правомощията на ВСС.

Единодушно бе взето решение да се отправи покана до Народното събрание, чрез неговия председател, за провеждане на спешна среща за съвместно обсъждане на последиците от решението на СЕС и необходимостта от привеждане на нормативната уредба в съответствие с диспозитива и мотивите на съдебното решение.

 

 

Календар
Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд