Пресцентър
Новини
Интранет (Служебни страници)
Форма за контакт с ВСС
Анкети
Ръководства, наръчник и помагало по проект на ВСС
Магистратски форум за права на човека
Електронно съобщаване и призоваване
Съдебна мрежа по наказателни дела
Съдебна мрежа по граждански и търговски дела
Норвежки финансов механизъм 2014-2021
Добро управление
Норвежки финансов механизъм
Прочети повече тук »
Съдийската колегия на ВСС избра Вергиния Димитрова за административен ръководител – председател на Административен съд – София-област

1 юли 2025 година

Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет избра с 8 гласа „за“ и 1 глас „против“ Вергиния Димитрова за административен ръководител – председател на Административен съд – София-област (АССО). Тя има над 26 години юридически стаж в органите на съдебната власт. Професионалната ѝ кариера започва през 1999 г. като младши съдия в Окръжен съд – Смолян, а от 22.05.2000 г. заема длъжност „съдия“ там. През 2001 г. е преназначена като председател на Районен съд – Чепеларе, а с решение на СК на ВСС от 06.10.2001 г. е назначена на тази длъжност. На 15.02.2007 г. встъпва в длъжност „съдия“ в Административен съд – София-област, и на 01.10.2024 г. е определена от СК на ВСС за изпълняващ функциите „административен ръководител“ там.

Вергиния Димитрова посочи, че мотивацията ѝ се основава на полученото от общото събрание на съдиите доверие с издигането на нейната кандидатура, на увереността ѝ, че като административен ръководител може да осигури спокойната работа на съдиите в АССО, и на трето място на дългогодишната ѝ работа в този орган, при която е изградила както търпение и толерантност, така и твърдост и решителност при отстояване на позиция. При представяне на концепцията си за управление на съда, тя набеляза като цел надграждането на постигнатите добри резултати и реализирането на идеи, съобразени с динамиката на обществените отношения и предизвикателства. Кандидатът постави акцент на спецификата на разглежданите от АССО дела и въведената в тази връзка специализация на съдиите по материя. Като първостепенна стратегическа цел тя изведе стремежа към повишаване на качеството на правораздавателната дейност, съпроводен с провеждането на постоянен мониторинг върху практиката на двете отделения в съда и нейното обсъждане от съдиите, на тълкувателните решения на ВАС и решенията на СЕС, обмена на материали от посетени от съдиите обучения в съответните области на правото и икономиката. Във връзка с изпълнението на тези задачи, тя предложи да бъдат определени заместник-председатели на съда. Според нея административният ръководител може да допринесе за повишаване на професионалната квалификация на съдиите и съдебните служители чрез иницииране на обучения. Втората стратегическа цел е свързана с осигуряването на адекватни условия на труд за колектива в ползваната към момента съдебна сграда и при ремонта на тази, в която предстои да бъде преместен съдът. Други приоритети са утвърждаването на електронното правосъдие чрез комплекс от мерки, целящи ефективното използване на информационните и комуникационните технологии в съдебната система, усъвършенстването на финансовото управление и контрол, както и повишаването на общественото доверие към дейността на АССО. Предвидените за тяхното постигане многобройни мерки включват внедряване на всички разработени и утвърдени допълнителни модули на ЕДИС, осигуряване на отдалечен достъп до информационните ресурси на съдии и служители, внедряване на системата „Voice-to-text“, на система за информация на гражданите относно графика на съдебните заседания и други.

Подкрепа заяви Цветинка Пашкунова - член на ВСС, като се мотивира с даденото от общото събрание на съдиите доверие за съдия Димитрова, основано на нейните професионални качества и административен опит. Г-жа Пашкунова обърна внимание, че магистратът има най-дългогодишен стаж в АССО - от неговото създаване, и сподели впечатление от представената задълбочена концепция с ясно очертани приоритети, цели и мерки за решаване на проблемите на органа, която показва много доброто му познаване.

Календар
Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд