Пресцентър
Новини
Интранет (Служебни страници)
Форма за контакт с ВСС
Анкети
Ръководства, наръчник и помагало по проект на ВСС
Магистратски форум за права на човека
Електронно съобщаване и призоваване
Съдебна мрежа по наказателни дела
Съдебна мрежа по граждански и търговски дела
Норвежки финансов механизъм 2014-2021
Добро управление
Норвежки финансов механизъм
Прочети повече тук »
Прокурорската колегия на ВСС избра за втори мандат Невена Илиева за административен ръководител – районен прокурор на Районна прокуратура – Варна

2 юли 2025 година

 

Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет единодушно със седем гласа "За" избра за втори мандат Невена Илиева за районен прокурор на Районна прокуратура – Варна. Тя е назначена, на основание чл. 194б, ал. 4 от ЗСВ, за административен ръководител на органа, считано от датата на встъпване в длъжност. Решението на Прокурорската колегия може да се обжалва пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от обявяването му.

Прокурор Илиева има над 27 години юридически стаж и започва професионалната си кариера като следовател в Окръжна следствена служба – Варна през м. ноември 1998 г. През 2006 г. е назначена на длъжност „прокурор“ в Районна прокуратура – Девня. Тя е административен ръководител на органа в периода от 2016 г. до 2019 г., когато структурата на районните прокуратури е оптимизирана, на основание чл. 194, ал. 1 от ЗСВ.  От 01.01.2020 г. Невена Илиева е преназначена на длъжност „прокурор“ в Районна прокуратура – Варна, а през м. февруари същата година е избрана за административен ръководител на органа. След изтичането на мандата ѝ е определена за и.ф. административен ръководител на районната прокуратура.

Пред членовете на Покурорската колегия прокурор Илиева сподели личната си мотивация да се кандидатира за втори мандат, представи вижданията си за състоянието, целите и задачите по отношение ръководството на Районна прокуратура – Варна, както и възможностите за усъвършенстване на установените добри практики и тяхното развитие. Според нея основен приоритет за развитието на органа  ще бъде подобряване качеството на работа по разследванията с продължителност повече от една година и най-вече с продължителност повече от три години. Тя поясни, че през последните години са положени максимални усилия за намаляване на техния брой, като извършените анализи, проверки и ревизии показват, че в повечето случаи причините са фактическата и правна сложност на делата, което предпоставя събиране на голям обем от доказателства; забавянето при изготвянето на различни по вид експертизи; трудността при установяване на лица – свидетели и обвиняеми; извършването на действия по дела с международен елемент, както и голямото текучество на разследващи полицаи. Прокурор Илиева заяви, че ще продължат проверките по тези дела, а след анализ на проблемите за забавянето ще се предприемат съответни мерки. Предвижда се да продължат и предприетите контролни мерки относно информацията за изтичане на разрешените срокове за разследване, за връщане на делата на разследващ орган за отстраняване на съществени процесуални нарушения по реда на чл. 242, ал. 2 НПК, за продължителността на мерките за неотклонение и процесуална принуда и други. Кандидатът се ангажира със запазване на установената практика за непосредствен и възможен по всяко време достъп до административния ръководител както на прокурори, разследващи полицаи и други държавни органи, така и на граждани, извън графика на обявените приемни дни. Ще продължи постоянната координация между прокурори, разследващи полицаи и структурите на МВР с цел постигане на бързо и ефективно разследване. Предвижда се изготвяне на анализ с цел съблюдаване равномерност на натоварването на прокурорите. Посочено бе също, че ще продължат усилията за поддържане на спокойна работна среда и колегиален микроклимат, за осигуряване на прозрачност в работата на магистратите и служителите, както и за осигуряване правото на достъп на гражданите до институцията и професионално отношение на служителите към тях.

Въпроси към прокурор Илиева зададоха членовете на Висшия съдебен съвет Йордан Стоев и Калина Чапкънова относно възможните мерки от страна на районната и окръжната прокуратура във Варна за преодоляване на проблемите със забавянето на съдебните експертизи, медийната политика на органа и предприема ли се различна организация за работата на прокурорите през летните месеци, предвид криминогенната обстановка. В подкрепа на кандидата се изказаха членовете на ВСС Йордан Стоев, Калина Чапкънова и Стефан Петров, които се аргументираха с нейния успешен първи мандат, притежавания професионален и административен опит. Обърнато бе и внимание на добре структурираната концепция за управление, на увереността, с която прокурор Илиева защити постигнатите резултати и отговори на поставените въпроси. Отчетено бе, че тя успешно се е справила с всички предизвикателства при управлението на органа, познава спецификата на района и има обективен поглед върху работата на прокуратурата, като е успяла да създаде прекрасен микроклимат.

 

Календар
Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд