НОРВЕЖКИ ФИНАНСОВ МЕХАНИЗЪМ
СЪОБЩЕНИЯ
Интранет (Служебни страници)
Форма за контакт с ВСС
Анкети
Ръководства, наръчник и помагало по проект на ВСС
Магистратски форум за права на човека
Електронно съобщаване и призоваване
Съдебна мрежа по наказателни дела
Съдебна мрежа по граждански и търговски дела
Норвежки финансов механизъм 2014-2021
Добро управление
Норвежки финансов механизъм
Прочети повече тук »

Семинар, организиран от Висшия съдебен съвет (ВСС), представи законодателството в областта на електронното призоваване в страните-членки на Съвета на Европа, както и практическите аспекти от прилагането му в Словения и Испания, от които България би могла да черпи опит при въвеждането на системата. Семинарът, проведен в рамките на проект „Подкрепа за Висшия съдебен съвет, свързана с изграждането на капацитет и подобряване на ефективността на съдебната система“, осъществяван с подкрепата на Норвежкия финансов механизъм 2009 – 2014 г., се състоя на 15 и 16 декември 2014 г. в София. 


Мартин Петков, ключов експерт по проекта, представи сравнително изследване на опита и добрите практики в държави-членки на Съвета на Европа и на действащото законодателство у нас в областта на електроното призоваване. Изследването обобщава информация за 14 европейски държави, които се намират на различен етап от внедряването на системата. В 100% от разгледаните случаи електронното призоваване се прилага в гражданския процес и почти навсякъде ограничено в наказателния процес. Не съществуват пречки за прилагането му в административния процес, какъвто е случаят в Литва, Словакия, Естония. „Потенциалните добри практики, които България би могла да следва, са в Италия и Словения, Португалия и Испания, Литва и Естония“, обобщи експертът. 


Опита на Словения и добрите практики в областта на електронното призоваване в тази страна по време на семинара представи г-н Павел Реберц – независим експерт към Съвета на Европа. Резултатите се изразяват в улеснена, по-евтина и трансгранична услуга, коментира той. Създава се и възможност за трансфер на успешни иновативни решения към други области на съдебната система. Въздействието върху бизнеса са изразява в предотвратяването на измами и повишаването на доверието в правовата държава. Отзвукът е положителен, тъй като системата води до икономия на разходи за всички участници в процеса.


Във втория ден на семинара г-жа М. Ниевес Уранга Мутубериа – старши съдия, ръководител на сектор „Публикации, библиотека и международно право“ в Документационния център на съдебната власт, Генерален съвет на съдебната власт на Кралство Испания, представи опита и добрите практики в областта на електронното призоваване в Испания и испанската система LexNet. LexNet е сигурен начин за предаване чрез електронна поща и електронен подпис, който позволява двупосочна комуникация между съдебните служби и широк обхват от правни оператори. Системата води до икономия на време и човешки ресурси, както и до намаляване на съдебните такси. 


Въз основа на разработения анализ и представените добри практики по време на семинара беше представена и рамка на предложение за законодателни промени, свързано с въвеждането на електронно призоваване у нас.

 

Този документ е създаден с финансовата подкрепа на Норвежкия финансов механизъм 2009-2014. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Висшия съдебен съвет и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Програмния оператор или на Донора.

Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд