Интранет (Служебни страници)
Форма за контакт с ВСС
Анкети
Ръководства, наръчник и помагало по проект на ВСС
Магистратски форум за права на човека
Електронно съобщаване и призоваване
Съдебна мрежа по наказателни дела
Съдебна мрежа по граждански и търговски дела
Норвежки финансов механизъм 2014-2021
Добро управление
Норвежки финансов механизъм
Прочети повече тук »

       1. Наименование на институцията от съдебната система-бенефициент/изпълнител

 

Окръжен съд гр. Пазарджик

 

       2.Наименование на програмата/проекта

 

ОПАК

 

       3.Наименование и срок на проекта (начална и крайна дата)

 

"Подобряване на практиките и повишаване на капацитета за международно сътрудничество по дела в българските съдилища" по ОПАК, Приоритетна ос II "Управление на човешките ресурси", подприоритет 2.4. "Компетентна съдебна система и ефективно управление на човешките ресурси", срок на проекта 18 месеца - 11.06.2012 г. -11.12.2013 г.

 

       4.Основни цели, дейности и постигнати резултати

 

Основните цели на проелта са:
1. Да се проведе проучване на нуждите от обучение на съдиите от Пазарджишки съдебен регион и съдилища, с които най-често си сътрудничи по дела с международен елемент.
2. Да се разработи модулна обучителна програма на базата на направеното проучване и проведеждане на обучения по специфични въпроси на международното сътрудничество по конкретни видове дела, включително и подобряване на чуждоезиковата подготовка, като се проведе и мониторинг и оценка на проведените обучения.
3. Да се създаде платформа за обмвяна на опит по конкретни видове дела със съдии от български съдилища с натрупан опит в съответната област и насърчаване на формалното и неформалното сътрудничество с релевантните европейски мрежи.

 

Предвижда се извършването на следните дейности:
1. Анализ на нуждите от обучение на съдиите от Пазарджишки съдебен регион и съдилища, с които най-често си сътрудничи по дела с международен елемент.
2. Разработване на модулна обучителна програма на базата на направеното проучване и проведеждане на обучения по специфични въпроси на международното сътрудничество по конкретни видове дела, включително и подобряване на чуждоезиковата подготовка, като се проведе и мониторинг и оценка на проведените обучения.
- разработена модулна програма за обучение, целяща задълбочаване на знанията и уменията на съдиите за работа по най-често разглежданите конкретни видове дела с международен характер в съдебния регион; подобрена чуждоезикова подготовка на съдиите.
- проведен мониторинг и оценка на проведените обучения.
3. Подготвен, издаден и разпространен на национално ниво наръчник, съдържащ лекторските курсове от проведените обученияи референции към материали и възможности за допълнително обучение.
4. Проведени 4 срещи със съдии от други съдебни региони в страната и мрежата от съдии-координатори по европейско право към НИП, за обмяна на опит и синхронизиране на практиката по конкретни видове дела с международен характер.
5. Проведени посещения на централите на ЕВРОДЖЪСТ (Хага, Холандия) и Европейската мрежа за обучение на магистрати (Брюксел, Белгия) и установено сътрудничество за допълнително повишаване на капацитета на съдиите в България в областта на международното сътрудничество по конкретни дела.
6. Проведена национална конференция с участието на Националния институт на правосъдието и изгражданата от него мрежа от съдии-координатори по европейско право, магистрати и български и чуждестранни експерти в областта на международното съдебно сътрудничество и материята, свързана с конкретните видове дела с международен характер.
Очакваните резултати са:
1. Анализ на нуждите от обучение на съдиите от Пазарджишки съдебен регион и съдилища, с които най-често си сътрудничи по дела с международен елемент.
2. Разработване на модулна обучителна програма съобразно нуждите на съдебния регион и регионите, с които най-често се сътрудничи.
3. Провеждане на 12 модулни обучения, мониторинг и оценка, издаване на лекционния курс в наръчник. 
4. Създаване на платформа за обмяна на опит със съдии от други съдебни региони във връзка с решаването на конкретни видове дела с международен характер и ангажиране в изгражданата от НИП мрежа от съдии-координатори по европейско право.
5. Установяване на сътрудничество с европейските мрежи за обучение на магистрати и насърчаване на познаването на правните системи и правото на другите държави-членки.
6. Дейности за информиране и пъбличност. Национална конференция.

 

       5.Партньори (ако има такива) 

 

 

       6.Бюджет

 

274 048, 19 лв.

 

       7.Обучения - общ брой на обучените магистрати и съдебни служители (вкл. oт тях брой на обучените жени/мъже)

 

Предвидено е провеждането на 12 обучения със 192 участници и езикови курсове с 10 участника.

 

       8.Финансиране (от коя европейска/международна институция)

 

ОПАК - съфинансирана от ЕС, чрез ЕСФ

 

       9.Закупена/доставена техника/брой/вид/обща стойност

 

-

 

       10.Лице за контакт

 

-

 

Календар
Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд