Международни дейности
Проекти в органите на съдебната власт и други в сектор “Правосъдие”
Проекти в органите на съдебната власт и други в сектор “Правосъдие”
Интранет (Служебни страници)
Форма за контакт с ВСС
Анкети
Ръководства, наръчник и помагало по проект на ВСС
Магистратски форум за права на човека
Електронно съобщаване и призоваване
Съдебна мрежа по наказателни дела
Съдебна мрежа по граждански и търговски дела
Норвежки финансов механизъм 2014-2021
Добро управление
Норвежки финансов механизъм
Прочети повече тук »

       1. Наименование на институцията от съдебната система-бенефициент/изпълнител

 

Върховна административна прокуратура

 

       2.Наименование на програмата/проекта

 

Укрепване на капацитета на Прокуратурата на Република България при взаимодействие с контролните органи за противодействие на закононарушенията и престъпленията в защита на обществения интерес и правата на гражданите

 

       3.Наименование и срок на проекта (начална и крайна дата)

 

30.11.2009 г. - 30.05.2011 г.

 

       4.Основни цели, дейности и постигнати резултати

 

Дейност 1 - Проучване на състоянието на съвместната работа на Прокуратурата и четири групи, обхващащи петнадесет държавни контролни звена, както следва:

Първа група - Държавна агенция за закрила на детето /ДАЗД/; Агенция за социално подпомагане /АСП/; Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда"/ИА "ГИТ"/;

Втора група - Дирекция за национален строителен контрол /ДНСК/; Регионални инспекции по околната среда и водите /РИОСВ/; Държавна агенция по горите /ДАГ/; Дирекции на националните паркове;

Трета група - Национална ветеринарно-медицинска служба /НВМС/; Регионални инспекции за опазване и контрол на общественото здраве /РИОКОЗ/; Държавна агенция за метрологичен и технически надзор /ДАМТН/; Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация";

Четвърта група - Агенция за държавна финансова инспекция /АДФИ/; Комисия за защита на потребителите /КЗП/; Агенция "Митници"; Агенция за следприватизационен контрол /АСК/.

Дейност 2 - Провеждане на изследване за установяване на две държави-членки на ЕС със сходна организация на взаимодействие на прокуратура и държавни контролни органи, прилагащи най-добрите практики в конкретната сфера.

Дейност 3 - Анализ на установените проблеми във взаимодействието на прокуратурата с избраните контролни органи.

Дейност 4 - Посещение в препоръчаните две държави-членки на ЕС, с цел запознаване с утвърдените най-добри практики за съвместна работа на прокуратура и съответни на тук изследваните държавни контролни звена.

Дейност 5 - Организиране на четири фокусни групи за изработване на препоръки и подпомагане формулирането на устойчиви механизми за подобряване взаимодействието на Прокуратурата с избраните групи органи на контролната система в България.

Дейност 6 - Провеждане на кръгла маса по проблемите на съвместната работа на прокуратурата и държавните контролни звена с участието на широк форум от представители на компетентните институции и на неправителствения сектор; Публикуване на доклада от проведената кръгла маса в електронните сайтове на Прокуратура на Република България, Национален институт на правосъдието, Висш съдебен съвет и Министерство на държавната администрация и административната реформа, както и в специализирано периодично печатно издание.

Дейност 7 - Изготвяне на методика за подобряване на ефективността при упражняване на надзора за законност от прокуратурата върху дейността на контролните органи; публикуването й в линкове на сайта на Прокуратура на Република България и Национален институт на правосъдието. Оформление и отпечатване на методиката в тираж 3000 и въвеждането й като обучителен модул в програмата на Националния институт на правосъдието.

Дейност 8 - Осъществяване на цикъл от пилотни обучения върху новата методика под формата на шест семинари по места за прокурори от апелативните, окръжните и районните прокуратури от петте апелативни райони на страната с участието на прокурори от Върховната административна прокуратура.

Дейност 9 - Провеждане на встъпителна и на заключителна пресконференция за огласяване целите, същността, действията на прокуратурата и резултатите от изпълнението на проекта пред медиите, обществото и представители на трите власти.

 

       5.Партньори (ако има такива)

 

-

 

       6.Бюджет

 

858 000,00 лв.

 

       7.Обучения - общ брой на обучените магистрати и съдебни служители (вкл. oт тях брой на обучените жени/мъже)

 

177 обучени магистрати от 5 апелативни района мъже - 45% , жени - 55%

 

       8.Финансиране (от коя европейска/международна институция)

 

-

 

       9.Закупена/доставена техника/брой/вид/обща стойност

 

1. Компютри преносими - 3 бр. на обща с-ст 4 330,80лв.; 
2. Мултимедиен проектор - 1 бр на обща с-ст 2083,20лв.; 
3. Мултифункционално у-во - 1 бр. на обща с-ст 576,00лв.; 
4. Рутер - 1 бр. на обща с-ст 162,00лв. ; 
5. UPS- 1 бр. на обща с-ст 567,60 лв.

 

       10.Лице за контакт

 

Пенка Стефанова 
Митьо Марков

Календар
Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд