Интранет (Служебни страници)
Форма за контакт с ВСС
Анкети
Ръководства, наръчник и помагало по проект на ВСС
Магистратски форум за права на човека
Електронно съобщаване и призоваване
Съдебна мрежа по наказателни дела
Съдебна мрежа по граждански и търговски дела
Норвежки финансов механизъм 2014-2021
Добро управление
Норвежки финансов механизъм
Прочети повече тук »

Близо 3 часа продължи публичното обсъждане на проектозакона за промени в Закона за съдебната власт(ЗСВ) и в Конституцията на Република България, организиран от съдиите от Варненския апелативен район. Инициативата за публичните дебати по апелативни райони е по решение на Висшия съдебен съвет, по покана и с участието на председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов и на  министъра на правосъдието Христо Иванов.

Участие в дискусията, която се проведе в зала Пленарна на Община Варна взеха членовете на ВСС – Румен Георгиев, Димитър Узунов, Светла Петкова и Галя Георгиева, както и съдии от Апелативен съд Варна, от 6-те окръжни съдилища във Варна, Шумен, Добрич, Търговище, Разград и Силистра и техни колеги от 20-те районни съдилища в региона.

Встъпителните изказвания на председателя на ВКС и на министъра на правосъдието насочиха дискусията към ключовите промени в Законопроекта, свързани със съдийското самоуправление и по-голямата роля на общите събрания на съдиите при вземането на решения за управление на съда, за необходимостта от постигане на баланс между общата воля на съдиите и лидерството, за избора на новия ВСС и квотния принцип, заложен в него, за мястото и ролята на Постоянните комисии (ПК) към ръководния орган на съдебната власт.

Общото становище на съдиите от Варненския апелативен съд бе представено от съдия Маринела Дончева. Апелативните съдии настояват организацията на избора на членове на бъдещия ВСС да става чрез провеждане на общи събрания(ОС) по места (апелативни райони). Друго предложение, което среща най-голямо одобрение е организирането и провеждането на електронно гласуване. Трето предложение е изслушването чрез  видеоконферентна връзка. Съдиите считат, че предварително трябва да бъде изработен и оповестен Проект на правила за работа на ОС, които да регламентират действията на съответните комисии и на процедурата по избора. Поектозаконът не изяснява същността на ВСС. Не са изведени основните принципи за действието и функциите му. Има принципна неяснота дали ВСС трябва да е постоянно действащ или не. Апелативните съдии считат, че ВСС трябва да е постоянно действащ орган. Това становище бе изразено и от всички съдии, които взеха участие в дискусията.

Пълният текст на общото становище на съдиите от Апелативен съд Варна е публикуван на интернет страницата на съда http://www.appealcourt-varna.org/display.php, както и на Фейсбук страницата Съдебна палата Варна - https://www.facebook.com/profile.php?id=100007411454486

Ангелина Лазарова – съдия от ВОС, командирована в Апелативен съд Варна засегна в своето изявление ключови за магистратите въпроси, свързани с командироването и с провеждането на вътрешните конкурси в системата. „Осъществяваните от магистрата организационни или обществени функции стават част от общата оценка за притежаваните от кандидата професионални качества. Какви организационни и обществени функции има един магистрат, как те се отнасят към професионалните му качества, ако пък няма подобни функции – това значи ли че е с непълноценни професионални качества. Съществуването на подобни ангажименти би могло да доведе до извод, че не са налице “равни професионални качества” и обществено ангажираният кандидат да спечели конкурса пред иначе стойностния професионалист в един конкурс за преместване“, коментира съдия Лазарова. Пълният текст на становището, изразено от съдия Ангелина Лазарова – четете на Фейсбук страницата Съдебна палата Варна - https://www.facebook.com/profile.php?id=100007411454486.

Според съдия Мария Терзийска от ВОС, създаването на ПК към ВСС не е удачна форма, заради краткия твърде краткия им мандатът (1 година). Не може да има такава динамика в орган, който ще решава въпроси от изключително значение.

Бившият председател на Районния съд в Нови Пазар съдия Галина Николова коментира необходимостта да отпадне възможността,  немагистрати да бъдат членове на ВСС, избрани от парламентарната квота. Друг акцент в нейното изказване бе свързан с различието при прилагане на продукта за случайно разпределение на делата в съда и в прокуратурата. Не е редно, счита съдията да се прилагат различни стандарти за работа в магистратските структури. Съдия Николова предлага Проектозаконът за изменение в ЗСВ да бъде концентриран върху сегашната Конституция на РБ, а не върху „изменения, което са в бъдещо неясно време“.

Съдия Светослава Колева от ВОС счита, че самоуправлението в проектозакона е доведено да крайност и посочва организирането на Общо събрание на съдиите в България, което е събитие, изискващо много ресурси, времеви и финансови и тежка организация. Тя беше и първият съдия, която постави въпроса на дискусията за необходимостта от въвеждането на регионално представителство по апелативни райони в съдийската квота на бъдещия ВСС.

В подкрепа на прекия избор на членове на ВСС и на двете колегии в него се изказа и съдия Емил Стоев от Разградския окръжен съд. Той допълни, че в частта за командироването на съдиите в ЗСВ трябва да бъде изрично записано, че председателите на съдилищата не подлежат на командироване.

Зам. председателят на ВОС и ръководител на Наказателно отделение съдия Иваничка Славкова обърна внимание, че ЗСВ не засяга с подобаващото им се внимание работата на съдебните заседатели, която според нея трябва да се урежда не с правилник, а със закон.  Тя изрази общото становище на съдебните заседатели при ВОС, които считат, че правилата за работа на заседателите трябва да са унифицирани, а не както досега всеки съд да подпомага заседателите да си изработват вътрешни правила. Нещо повече. Съдия Славкова настоява съдебните заседатели да попълват Декларации за конфликт на интереси, т.к. мнозина от тях попадат в съда по различни канали, партийни или политически квоти, а се оказва понякога и то в последния момент, че имат някаква обвързаност със страни по делата. Тя също подвигна и необходимостта от сериозна дискусия за въвеждането на регионален принцип в бъдещия ВСС, избиран от съдийската квота.

Около това предложение са се обедините и от общото събрание на съдиите от Окръжен съд Търговище(ТОС), които подкрепят и въвеждането на ограничение за членовете на ВСС, избрани от парламента, които работят като адвокати, да нямат право да упражняват професията си, докато са членове на ВСС. Съдиите от Търговище настояват решенията на пленума на ВСС, или на отделни колегии винаги да бъдат мотивирани, дори когато с тях се приема дадено предложение, а не за мотиви да се приемат тези на вносителя, или на изказване на отделни членове на колективния орган. Председателят на ТОС съдия Петрова посочи и едно абсурдно предложение в новия ЗСВ – „съдебния администратор да назначава и да освобождава служители от съдебната администрация. Това изменение трябва да отпадне, счита съдия Петрова.

Бившият член на ИВСС и сегашен съдия в Шуменския окръжен съд – Светлин Стефанов посочи в своето изказване, че вземането на информация за действащи съдии от масивите на МВР никак не е удачно и препоръча тази норма да бъде премислена.

Върху формата и начина на провеждане на конкурсите в съдебната система се спря в изказването си и председателят на ВОС съдия Марин Маринов. Той счита, че външните конкурси не позволяват на системата да се капсулира, че провеждането им трябва да бъде прецизирано, като се сведе до 10% и то само на ниво районен съд. Съдия Маринов се спря и на въпроса с разширяване правомощията на ОС на съдиите, които пряко могат да участват в избора на бъдещ административен ръководител. Маринов счита, че ако един съдия няма куража да внесе кандидатурата си за председател, то как да очакване от него да провежда непопулярни мерки или да бъде лидер на мнение и с лидерски качества. Председателят на ВОС бе категоричен, че го интересува НЕ развитието на кариеристите, а развитието на професионалистите в системата. Той посочи още, че въпросите с командироването на съдиите трябва да бъде обвързан с въвеждането на принцип за уседналост на съдиите. Основание за това искане той намира в бързите и чести смени, които съдиите предприемат и то месеци, след като са били преместени в друг съд. „За да бъде една реформа работеща, каза в заключение съдия Маринов, то тя трябва да бъде възприета и припозната от тези, които ще я прилагат“.

„Ние сме авторите на законопроекта“ заяви председателят на Окръжен съд Силистра – съдия Людмил Хърватев и изрази надежда, че предложенията, които се правят на тези публични дебати ще бъдат възприети и ще влязат след обсъждане в НС.

Според съдия Янко Янков – зам. председател на Апелативен съд Варна съдебната реформа трябва да преследва 2 цели – да води до качествено правораздаване и да го забързва. Промяната в ЗСВ трябва да върви ръка за ръка с промените в процесуалните закони, които да отменят излишния формализъм в процеса на правораздаване. „Иначе, каза съдия Янков, няма как да обясня на страните по едно дело, защо техният казус се разглежда за трети път пред съда!“

В отговор на въпросите и на забележките на съдиите, министър Христо Иванов посочи, че Общото събрание на съдиите в България, което би трябвало да избере бъдещите членове на ВСС от квотата на съдиите ще гласува еднократно, а не всяка година листа на съдии, които да попълват състава на Постоянните комисии, предвидени да работят във ВСС. Той уточни, че индивидуалните планове на съдиите като нов инструмент, въведен с измененията на ЗСВ ще са необходими до момента на придобиване статут на несменяемост. Според  министъра на правосъдието най-вероятно ще отпадне идеята НПО да номинират или да пишат становища за бъдещи съдебни заседатели. Министърът посочи, че вече е възприета идеята декларациите на съдиите да бъдат идентични с тези на всички държавни служители. Той счита, че може да бъда наложена промяната парламентарната квота в бъдещия ВСС да бъде избирана с квалифицирано мнозинство от 2/3, а не както досега.

Председателят на ВКС съдия Лозан Панов поздрави съдиите от апелативния район за отговорността и сериозната ангажираност към проблемите на съдебната реформа и на предложените промени в ЗСВ.  Той изрази несъгласие с предложението за въвеждане на регионално представителство в съдийската квота на ВСС и посочи, че ако такъв принцип бъде възприет, то веднага може да възникне и въпрос, свързан с институционалната представителност. Това ще доведе до настояване на съдии от ВКС, от Окръжните или районните съдилища и те да имат свои квоти във ВСС. Лозан Панов изрази съгласие с идеята режимът на всички служители в държавата да се унифицира, но изрази тревога от темповете, с които върви реформата в органите на съдебната власт. „Ако реформата е обвързана с предстоящи събития в държавата, каквито са изборите например, то това би означавало, че е политически обвързана“. „Не трябва да допускаме изоставане или политическа обвързаност“, счита председателят на ВКС и посочи, че магистратите са тези, които трябва да посочат как да реформираме системата. Той подкрепя провеждането на Общо събрание на съдиите в България като единствения верен, избор на членове на ВСС(от квотата на съдиите), който дава най-голяма представителност на тези, които са го избрали. „Не бива лятото и изборите да забавят процеса на реформата“, каза в заключение председателят на ВКС Лозан Панов.

Календар
Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд