Пресцентър
Новини
Интранет (Служебни страници)
Форма за контакт с ВСС
Анкети
Ръководства, наръчник и помагало по проект на ВСС
Магистратски форум за права на човека
Електронно съобщаване и призоваване
Съдебна мрежа по наказателни дела
Съдебна мрежа по граждански и търговски дела
Норвежки финансов механизъм 2014-2021
Добро управление
Норвежки финансов механизъм
Прочети повече тук »
Прокурори от апелативната зона в Пловдив и членове на ВСС дискутираха прекрояването на съдебната карта

Прокурори от апелативната зона в Пловдив, която включва прокуратурите в Пловдив, Стара Загора, Пазарджик, Смолян, Хасково и Кърджали, дискутираха днес критериите за прекрояване на съдебната карта в България. Обсъждането се провежда след направен анализ от работна група от членове на ВСС и прокурори от страната за актуализиране на критериите за оптимизиране на щатната численост на прокурорите и администрацията по съответните нива и натовареността. На срещата, която се проведе в Апелативна прокуратура-Пловдив, присъстваха членовете на ВСС – Румен Боев и Мария Кузманова, и Иван Даскалов, апелативен прокурор на Пловдив.

Една част от административните ръководители възприемат принципно констатациите и предложенията, посочени в доклада на работната група. Те споделят виждането, че закриването на някои районни прокуратури с оглед съответствието между структурата на съдилищата и прокуратурите не е противоконституционно. Други изразяват резерви за закриване на районни прокуратури с щат до пет магистрати. 

От Окръжна прокуратура-Кърджали правят анализ за реална възможност за евентуална реорганизация на районните прокуратури в Момчилград, Крумовград и Ардино в посока към концентрация на ресурса им в Районната прокуратура в Кърджали и закриването им като организационно-административни единици. За повишаване качеството и ефективността на прокурорската работа би могло да има значение увеличаването на състава на Районна прокуратура-Кърджали с още девет прокурорски щата.

Магистратите смятат, че реорганизацията на съдебната карта следва да бъде извършена при спазване на ясно очертани общи критерии, но като се отчитат индивидуалните характеристики на населените места. 

Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд