Пресцентър
Новини
Интранет (Служебни страници)
Форма за контакт с ВСС
Анкети
Ръководства, наръчник и помагало по проект на ВСС
Магистратски форум за права на човека
Електронно съобщаване и призоваване
Съдебна мрежа по наказателни дела
Съдебна мрежа по граждански и търговски дела
Норвежки финансов механизъм 2014-2021
Добро управление
Норвежки финансов механизъм
Прочети повече тук »
Висшия съдебен съвет представи дейността си пред експертната мисия на Европейската комисия

Днес се проведе среща на представители на Европейската комисия с членовете на Висшия съдебен съвет Соня Найденова – представляващ, Юлиана Колева -  председател на Комисията по правни въпроси, Галя Георгиева – председател на Комисия „Дисциплинарни производства”, Магдалена Лазарова - председател на Комисия „Публична комуникация”, Даниела Костова – заместник-председател на Комисия „Професионална етика и превенция на корупцията”, Калин Калпакчиев - председател на Комисия по анализ и отчитане степента на натовареност в органите на съдебна власт, Елка Атанасова – заместник – председател на Комисията по натовареността, Галина Карагьозова – член на същата Комисия, и Димитър Узунов – председател на Комисия „Бюджет и финанси”.

 

Акценти в разговора бяха изпълнението на Актуализираната стратегия за продължаване на реформата в съдебната система през призмата на необходимостта от законодателни промени, кариерното развитие на магистратите, дисциплинарните производства, работната натовареност и реформата на съдебната карта, приложението на новата унифицирана система за разпределение на дела.

 

Членовете на Висшия съдебен съвет изразиха загриженост, че се бавят законодателни промени в Закона за съдебната власт, които са необходими за подобряване на работата на съдебната система и на Съвета. Обърнато бе внимание на предложенията, които Висшият съдебен съвет е правил многократно от началото на 2013 г. за  изменение и допълнение на Закона за съдебната власт по отношение на провеждането на конкурсите за назначения на магистрати, атестирането и дисциплинарните производства, електронното правосъдие и други. Акцентирано бе, че тези предложения са били обсъждани на срещи с прокурори и съдии от цялата страна и са формирани в работни групи към ВСС, също са дискутирани с организациите от Гражданския съвет към ВСС.

 

Подчерта се интензивната дисциплинарна дейност на Съвета и активизирането на административните ръководители при иницииране на дисциплинарни производства.

 

Направен беше и преглед на работата на Висшия съдебен съвет за отчитане на натовареността на съдиите и прокурорите на база фактическата и правна сложност на делата, и значението  на нормата на натовареност на магистратите при разпределението на делата, при атестирането им и при други аспекти на оценка на работата им. Анонсира се процесът на обсъждане по апелативни райони на териториалния формат на съдебната карта за районните съдилища и прокуратури, и необходимостта събраната при тези обсъждания информация за специфичните особености на конкретните райони ще бъде съобразена при изготвяне на предложенията на Висшия съдебен съвет за реорганизирането на съдебната карта.

 

Представиха се също характеристиките и мерките за сигурност на стартиралата на 01.10.2015 г. нова унифицирана централизирана система за случайно разпределение на делата в съдилищата. Постави се акцент върху нейната надеждност и липса до момента на данни за нарушения на случайното разпределение, както и гаранциите за прозрачност на действията по разпределение.

 

Членовете на ВСС изразиха виждането си, че оценката за работата на Висшия съдебен съвет трябва да е балансирана и да отчита дейностите, които водят до подобряване на управленските решения на Съвета, които са в интерес на магистратите, и които са били предмет на днешния разговор, макар същите да не са станали медийно популярни.

Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд