Пресцентър
Новини
Интранет (Служебни страници)
Форма за контакт с ВСС
Анкети
Ръководства, наръчник и помагало по проект на ВСС
Магистратски форум за права на човека
Електронно съобщаване и призоваване
Съдебна мрежа по наказателни дела
Съдебна мрежа по граждански и търговски дела
Норвежки финансов механизъм 2014-2021
Добро управление
Норвежки финансов механизъм
Прочети повече тук »
„Ролята и значението на районния съд за местните общности в контекста на реформата на съдебната карта” обсъдиха магистрати и експерти на дискусионна кръгла маса

„Ролята и значението на районния съд за местните общности в контекста на реформата на съдебната карта” обсъдиха на дискусионна кръгла маса магистрати и експерти. Форумът бе организиран по инициатива на Комисията по анализ и отчитане степента на натовареност органите на съдебната власт (КАОСНОСВ) и в нея участваха заместник-министъра на правосъдието Красимира Филипова, съдии от Върховния касационен съд, Върховния административен съд, членовете на Висшия съдебен съвет – Калин Калпакчиев, председател на КАОСНОСВ; Галина Карагьозова, Магдалена Лазарова, Соня Найденова и Юлия Ковачева, административни ръководители и магистрати от районните съдилища, представители на Висшия адвокатски съвет, Нотариалната камара, Камарата на частните съдебни изпълнители, Съюза на юристите и съсловните организации на магистратите.

Представени бяха: „Преглед на Законите за устройство на съдилищата, съдебните райони и териториалното разположение на съдилищата в България (1878-1944г.)“ от доц. д. и. н. Евгени Йочев; „Профилите на съдебните райони и индекс на социално-икономическо развитие“ от д-р Тодор Галев и „Съдебните институции и капацитета на местните общности“ от Живко Георгиев.

В последвалата дискусия бяха обсъдени въпроси относно адекватната териториална структура на съдебната карта съобразно социално-икономическото развитие на страната; смисъла на понятието „първоинстанционен съд”; връзката между административно- териториалното устройство и съдебните райони в страната.

Участниците се обединиха около тезата, че следва да бъде прилаган диференциран подход за всеки съдебен район при оптимизиране на съдебната карта. Изказани бяха мнения, че следва да бъдат отчетени, както евентуалните пречки за затрудняване на достъпа до правосъдие на гражданите, при обединяване на районни съдилища, така и да се имат предвид извършваните дейности от съдията извън пряката правораздавателна работа.

Към участниците в срещата бе отправен апел да направят предложения за допълнение и конкретизиране на показателите за оптимизиране на съдебната карта.

Отчетена беше необходимостта от организиране на следващи дискусионни срещи с съдии от районните съдилища.

Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд