Пресцентър
Новини
Интранет (Служебни страници)
Форма за контакт с ВСС
Анкети
Ръководства, наръчник и помагало по проект на ВСС
Магистратски форум за права на човека
Електронно съобщаване и призоваване
Съдебна мрежа по наказателни дела
Съдебна мрежа по граждански и търговски дела
Норвежки финансов механизъм 2014-2021
Добро управление
Норвежки финансов механизъм
Прочети повече тук »
Висшият съдебен съвет обсъди мерки за изпълнение на препоръките в Доклада на ЕК

Висшият съдебен съвет обсъди на извънредно заседание днес Доклада на Комисията до Европейския парламент и Съвета относно напредъка на България по механизма за сътрудничество и проверка.

Членовете на ВСС коментираха, че в него се поставят укори към работата на Съвета, но част от тях са адресирани и към законодателната и изпълнителната власт. Те се обединиха около извода, че най-важната препоръка в Доклада е институциите, включително ВСС, да въведат и да спазват ясни стандарти за назначенията, за дисциплинарните производства и при реформата на съдебната карта. Обърнато бе внимание на предстоящите законодателни промени, които ще облекчат работата по атестирането на магистратите, кариерното им развитие и дисциплинарните производства. Предложено бе Висшият съдебен съвет да направи задълбочен анализ на своите решения. Откроено бе, че в Доклада са отчетени и успехи на Висшия съдебен съвет като мерките за преодоляване на проблема с натовареността на магистратите, въвеждането на централизирана система за случайно разпределение на делата, създадената норма за измерване на натовареността на магистратите и други.
За първи път становища по Доклада изразиха и членове на Гражданския съвет към Висшия съдебен съвет – Хайгухи Бодикян от Българска съдийска асоциация, Любомир Герджиков от Сдружение „Сефита”, Владислав Славов – председател на Съюза на юристите в България, Радостин Радков от Асоциацията на българските административни съдии, Любомир Авджийски – от Институт за пазарна икономика, и Божидар Кънев от Камарата на независимите оценители в България. Представителите на професионални и неправителствени организации направиха конкретни предложения за справяне с проблема със съдебните експертизи, за прилагане на алтернативни способи за решаване на спорове, за приложението на електронното правосъдие, в следващия Доклад на ЕК да се обърне внимание на постигнатото в административното правораздаване и други.

В края на дискусията Висшият съдебен съвет прие предложените от Комисията „Професионална квалификация, информационни технологии и статистика”, Комисията по предложенията и атестирането, Комисията по дисциплинарните производства и Комисия „Международна дейност” мерки за работа. Решено бе, те да бъдат обсъдени във всички Постоянни комисии на Висшия съдебен съвет до 9 февруари. До тогава могат да се правят нови предложения от Постоянните комисии и от членовете на Съвета. Всички набелязани мерки ще бъдат обсъдени на насроченото за 11 февруари 2016 г. заседание на ВСС, след което ще бъде предложено да залегнат в Плана за действие за изпълнение на препоръките от Доклада на ЕК за напредъка на България по Механизма за сътрудничество и проверка от 27.01.2016 г. 

Календар
Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд