Пресцентър
Новини
Интранет (Служебни страници)
Форма за контакт с ВСС
Анкети
Ръководства, наръчник и помагало по проект на ВСС
Магистратски форум за права на човека
Електронно съобщаване и призоваване
Съдебна мрежа по наказателни дела
Съдебна мрежа по граждански и търговски дела
Норвежки финансов механизъм 2014-2021
Добро управление
Норвежки финансов механизъм
Прочети повече тук »
Редовно заседание проведе Гражданският съвет към ВСС

Днес, 26.02.2016 г., Гражданският съвет от професионални и неправителствени организации към Висшия съдебен съвет проведе заседание, на което бяха обсъдени: Доклада на Комисията до Европейския парламент и Съвета от 27.01.2016 г. относно напредъка на България по механизма за сътрудничество и проверка, както и проведената от ВСС обществена поръчка за осигуряване на групово застраховане, в изпълнение на разпоредбите на ЗСВ за осигуряване на задължителна застраховка „Злополука” и решение на Висшия съдебен съвет за включване в обхвата на застраховката допълнителни рискове настъпили в резултат на заболяване.

От страна на Гражданския съвет в заседанието участваха представители на Асоциация „Форум”, Асоциация на българските административни съдии, Асоциация на прокурорите в България, Българска съдийска асоциация, Камара на следователите, Камара на независимите оценители, Националното сдружение на съдебните служители, Сдружение „Сефита”, Съюза на юристите в България, Българска асоциация на вещите лица и експертите и Института по пазарна икономика.  Висшият съдебен съвет бе представен от членовете Галя Георгиева, Галина Карагьозова, Калин Калпакчиев, Светла Петкова, Соня Найденова и Юлиана Колева.

В рамките на обсъждането на Доклада на Европейската комисия от 27.01.2016 г. бяха представени становищата на Института по пазарна икономика, Сдружение „Сефита” и Асоциацията на прокурорите в България.

Съпредседателят на Гражданския съвет от страна на ВСС г-жа Светла Петкова припомни, че на 03.02.2016 г. е проведено заседание на ВСС, в което са били поканени за участие представителите на Гражданския съвет във връзка с обсъждането на Доклада на Европейската комисия и мерки, които да залегнат в проекта на План за действие за изпълнението на препоръките от Доклада, в рамките на механизма за сътрудничество и оценка. Госпожа Петкова представи предложенията на Гражданския съвет, включени като мерки в приетия с решение на ВСС по протокол №8/11.02.2016г. План за действие, в областите „Стандарти в съдебната система” и „Борба с организираната престъпност”, сред които: изготвяне на Пътна карта за реформа на териториалната структура на съдилищата; приемане на Пътна карта за решаване на неотложните проблеми на съдебните експертизи във всички области на правораздаването и изготвяне на Закона за вещите лица, преводачите и тълковниците.

Председателят на Правната комисия г-жа Юлияна Колева направи разяснения за причините обусловили промяната в условията за формирането на размера на обезщетенията, както начина за формирането на прогнозна стойност, подготовката, провеждането на обществената поръчка, класирането, определянето на изпълнител и параметрите на договора с „Дженерали Застраховане” АД. Посочено бе, че стойността на приключилия договор в размер на 865 274. 67 лв. не е кореспондирал със стойността на реално изплатените от предишния застраховател обезщетения за срока на договора, в размер на близо 3 500 000 лв.

Заместник-председателят на Управителния съвет на Асоциацията на прокурорите г-жа Гергана Мутафова изрази задоволство от точната информация и дадените разяснения, с които е отговорено напълно на поставените от Асоцияцията въпроси.

По предложение на Камарата на следователите във връзка с избора на застраховател, съобразно разпоредбите на ЗСВ Гражданският съвет прие акт, с който се предлага на Висшия съдебен съвет в годината преди изтичане на застрахователния договор, да бъдат заложени средства в бюджета на съдебната власт съответстващи на изплатените застрахователни обезщетения, за обезпечаване прогнозната застрахователна стойност на следващия договор.

На заседанието на Гражданския съвет бяха изслушани членовете на ВСС Галя Георгиева, Калин Калпакчиев, Галина Карагьозова и Соня Найденова, които представиха позициите във връзка с проверката на Комисия „Професионална етика и превенция на корупцията” образувана по повод на публикувани в сайта „Биволь” записи. Изказаните мнения предизвикаха дискусия за необходимостта от пълна, всеобхватна и обективна проверка на  изнесената в публичното пространство информация, както и на законовите правомощията на Висшия съдебен съвет съобразно действащото законодателство. Постигнато бе съгласие дебата да продължи на следващо заседание на Гражданския съвет, като беше дадена висока оценка за установеното взаимодействие по отношение предоставянето на информация по обществено значими  теми лично от членове на Съвета имащи отношение по тях.

Представителите на Гражданския съвет подкрепиха промяна в Правилата за действие на Гражданския съвет, според която материалите за заседанията на ГС ще се изпращат до председателите на комисиите на ВСС, които имат отношение към точките от дневния ред. В съответствие с раздел III „Състав на Гражданския съвет”, т. 4 от Правилата за действие на Гражданския съвет от професионални и неправителствени организации към Висшия съдебен съвет, съгласно които членството в Гражданския съвет се прекратява автоматично при три последователни неявявания или неучастия в заседанията му.

Гражданският съвет взе решение с 10 гласа „за” и 1 глас „против” за прекратяване членството Институт за модерна политика, Институт за развитие на публичната среда, Институт „Отворено общество”, Сдружение „Програма за развитие на съдебната система”, и Съюза на съдиите в България.

Представители на Гражданския съвет от Асоциация „Форум”, Българската асоциация на вещите лица и експертите и Институтът за пазарна икономика заявиха желание да участват съвместно с членове на Висшия съдебен съвет в срещата с екип на Световната банка, насрочена за 29 февруари 2016 г. от 14.00 ч. в заседателната зала на ВСС.

Календар
Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд