Пресцентър
Новини
Интранет (Служебни страници)
Форма за контакт с ВСС
Анкети
Ръководства, наръчник и помагало по проект на ВСС
Магистратски форум за права на човека
Електронно съобщаване и призоваване
Съдебна мрежа по наказателни дела
Съдебна мрежа по граждански и търговски дела
Норвежки финансов механизъм 2014-2021
Добро управление
Норвежки финансов механизъм
Прочети повече тук »
ВСС представи постигнатите резултати по проект „Подкрепа за Висшия съдебен съвет, свързана с изграждането на капацитет и подобряване на ефективността на съдебната система“
Висш съдебен съвет 
Република България
Supreme Judicial Council
Republic of Bulgaria

На 22.03.2016 г. (вторник) от 9.30 ч. в Националния институт на правосъдието, гр. София, се проведе заключителна пресконференция по проект „Подкрепа за Висшия съдебен съвет, свързана с изграждането на капацитет и подобряване на ефективността на съдебната система“, финансиран по Норвежкия финансов механизъм 2009-2014.

Гости на събитието бяха Карина Екорнес, временно управляващ посолството на Кралство Норвегия, Далила Факирова, ръководител на програмна област BG 14 на НФМ, Министерство на правосъдието, Димитър Узунов, представляващ Висшия съдебен съвет, Соня Найденова, член на ВСС и председател на комисия „Международна дейност“, представители на съдебната, изпълнителната и законодателната власт и журналисти.

Галина Карагьозова, ръководител на проектаи член на ВСС, представи постигнатите резултатите и заяви: „Проектът е изпълнен успешно, неговите резултати са впечатляващи и въпреки че стартира преди повече от 3 години, той звучи изключително актуално и в контекста на актуализираната стратегия за продължаване на съдебната реформа и на стратегията за електронно правосъдие“.

Димитър Узунов, представляващ Висшия съдебен съвет, благодари на Кралство Норвегия, в лицето на временно управляващият посолството на страната – Карина Екорнес, за финансовата и експертна подкрепа при изпълнението на проекта, който допринася за напредъка по значими въпроси в съдебната власт, касаещи защитата правата на човека, електронното правосъдие и оценяването на работната натовареност на магистратите. „Успешната реализация на този проект е от изключително значение, защото неговата основна цел е пряко обвързана с провеждането и реализирането на така желаната съдебна реформа“.

По време на пресконференцията ключови експерти и представители на изпълнителите на отделните дейности представиха конкретните постигнати резултати.

В рамките на проекта бе изготвен сравнителен анализ на законодателството в областта на електронното призоваване и въз основа на него бяха изработени конкретни предложения за законодателни промени, които в момента са част от проектите за изменение и допълнение на процесуалните закони. Разработена бе система за електронно призоваване, коятобе интегрирана в единния електронен портал за електронно правосъдие. Деветимата български съдии, изпратени в изпълнение на проекта да подпомагат Регистратурата наЕвропейския съд по правата на човека, допринесоха за произнасянето по допустимостта на всички от огромния брой висящи жалби срещу България. Същите тези съдии станаха и ядрото на изградена вътрешна мрежа за обмен на информация относно функционирането и практиката на Европейския съд по правата на човека, като българските магистрати ще могат да обсъждат посочените въпроси със своите колеги в изграден за целта онлайн форум.Изготвен бе Анализ на практиката и подходите при оценка на натовареността на магистратите, възприети от страните членки на Съвета на Европа. Изработени бяха прецизни критерии за качествена оценка на натовареността на магистратите, въз основа на които бе приета и Методологията за периодично отчитане и управление на натовареността на органите на съдебната власт с включени качествени показатели.

По време на изпълнението на проекта регулярно бяха организирани събития, на които представители на съдебната, изпълнителната и законодателната власт, адвокатурата и НПО-сектора бяха запознавани с работата на експертите и можеха да изразят мнение и да отправят конкретни предложения и препоръки с оглед постигане на резултатите по проекта.

Проектът „Подкрепа за Висшия съдебен съвет, свързана с изграждането на капацитет и подобряване на ефективността на съдебната система“ се изпълнява от Висшия съдебен съвет по договор за безвъзмездна финансова помощ № 93-00-41/20.02.2013 г. с бюджет 785 000 евро и с обща продължителност от 39 месеца.

Този документ е създаден с финансовата подкрепа на Норвежкия финансов механизъм 2009-2014. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Висшия съдебен съвет и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Програмния оператор или на Донора.

Календар
Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд