Пресцентър
Новини
Интранет (Служебни страници)
Форма за контакт с ВСС
Анкети
Ръководства, наръчник и помагало по проект на ВСС
Магистратски форум за права на човека
Електронно съобщаване и призоваване
Съдебна мрежа по наказателни дела
Съдебна мрежа по граждански и търговски дела
Норвежки финансов механизъм 2014-2021
Добро управление
Норвежки финансов механизъм
Прочети повече тук »
Пленумът на Висшия съдебен съвет прие анализ на Информационното табло на Европейския съюз в областта на правораздаването за 2016 г.

Пленумът на Висшия съдебен съвет обсъди и прие анализ на Информационното табло на Европейския съюз в областта на правораздаването за 2016 г. Съгласно решението на Пленума той ще бъде публикуван на интернет страницата на ВСС.

Четвъртото издание на Информационното табло на ЕС в областта на правосъдието за 2016 г. е публикувано на 11 април 2016 г. То съдържа сравнителен преглед на ефикасността, качеството и независимостта на правосъдните системи на държавните – членки на ЕС.

При оценката на ефикасността на съдебните системи Информационното табло отчита параметри като продължителност на съдебните производства, делът на приключените дела и броя на висящите в края на годината. България заема 7 място от 28 държави при показателя „Време, необходимо за решаване на граждански, търговски, административни и други дела“, като е ситуирана след Дания, Естония, Австрия, Полша, Унгария и Литва с под 200 дни срок на решаване на първа инстанция. По този показател в административното правосъдие страната ни заема челно място след Словения и Швеция. По отношение на продължителността на граждански и търговски дела съдебната ни система се нарежда сред първите места. Отчита се, че състоянието на България по тези показатели е много добро и показва стабилност през наблюдаваните години – 2010 г., 2012 г., 2013 г. и 2014 г.

Страната ни е много добре ситуирана и при показателя „“Брой граждански, търговски, административни и други висящи дела“, като заема едно от първите места след Люксембург и Швеция.

          В оценката по достъпност на правосъдието се отбелязва, че България е сред държавите, които предоставят на гражданите онлайн информация по всички предвидени аспекти. Правораздавателната ни система е сред тази на 14-те държави, които изпълняват всички ключови аспекти в отношенията съдилища – медии. Създадени са насоки за комуникацията на съдиите с медиите и на всяка инстанция има длъжностно лице, което отговаря за обясняването на съдебните решения. Осигурен е и пълен онлайн достъп на широката общественост до съдебните решения на всички инстанции.

          Установено е също, че България е сред държавите с най-малки общи разходи на сектор Държавно управление за съдилищата (EUR на глава от населението).

Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд