Пресцентър
Новини
Интранет (Служебни страници)
Форма за контакт с ВСС
Анкети
Ръководства, наръчник и помагало по проект на ВСС
Магистратски форум за права на човека
Електронно съобщаване и призоваване
Съдебна мрежа по наказателни дела
Съдебна мрежа по граждански и търговски дела
Норвежки финансов механизъм 2014-2021
Добро управление
Норвежки финансов механизъм
Прочети повече тук »
Пленумът на Висшия съдебен съвет отхвърли искането за освобождаване на Димитър Узунов като представляващ Съвета

Пленумът на Висшия съдебен съвет отхвърли с 15 гласа подкрепа за Димитър Узунов като представляващ Съвет, искането за неговото освобождаване. За предложението гласуваха 8 членове на Съвета. Г-н Узунов не участва в гласуването на искането за негово освобождаване.

В предложението, внесено от петима членове на ВСС, се посочва, че „той не упражнява своите функции по начина, който се изисква в чл. 10, ал. 2 от Правилника за организация и дейността на ВСС и неговата администрация“.

При проведения дебат като основна причина бе посочено решение на представляващия, с което определя представители на ВСС за участие в срещи с европейски прокурори, без да бъде внесена за обсъждане в Пленума на Съвета писмената покана от Министерството на правосъдието. Отправени бяха упреци за пропуски в документооборота на Висшия съдебен съвет, както и в изразяване на становища, уронващи авторитета на магистратите. Изтъкнато бе, че една от темите за обсъждане с европейските прокурори е била свързана с Румяна Ченалова, която е освободена от длъжността „съдия“ и съответно е от компетентността на Съдийската колегия. Направено бе сравнение с процедурата, при която г-жа Соня Найденова бе сменена като представляващ ВСС. Коментирани бяха разминавания в становища на членовете по редица въпроси и за наличие на разедение между тях, проблеми във вътрешната комуникацията в Съвета и противоречия.

От друга страна бе акцентирано, че г-н Узунов не е имал възможност във времето да внесе за разглеждане от Пленума на ВСС писмото на Министерството на правосъдието, както и на срока за вземане на решение по него. Обърнато бе внимание, че не се посочват конкретни проблеми в административната дейност на Съвета. Изтъкнато бе, членовете на Прокурорската колегия са били запознати с писмото на Министерството на правосъдието и двама от тях са участвали в срещите, без да бъдат определени. Посочено бе, че всеки магистрат е имал възможност да заяви желание в Министерството на правосъдието и да участва в срещите с европейски прокурори, а писмото на МП вменява персонален ангажимент на представляващия за определяне на представители. Уточни се, че за участие в срещата са били определени председатели на комисии в Прокурорската колегия, които пряко носят отговорност за дейността на прокурорите в органите на съдебна власт.

Припомни се, как г-н Узунов е избран за представляващ ВСС в навечерието на разделяне на Съвета на Колегии за по-добро взаимодействие между тях, както и постигнатото обединение в 90% от решенията на Съвета.

Членове на Съвета коментираха, че се прилага двоен стандарт в оценката на дейността на г-н Узунов като представляващ Висшия съдебен съвет и дебатът се политизира. Акцентирано бе, че представляващият ВСС има диалогичен стил на работа и е отворен за обсъждане и решаване на проблеми и за обединяване на членовете на Съвета.

Г-н Димитър Узунов обясни, че писмото от Министерството на правосъдието е получено във ВСС по време на Пленума на Съвета на 29.09.2016 г., който е продължил до 17 ч. Посочи, че е получил две телефонни обаждания от кабинета на министъра на правосъдието с искане за отговор в дадения срок – 30.09.2016 г.

След гласуването на искането за негово освобождаване като представляващ ВСС г-н Узунов благодари на подкрепилите го и на  гласувалите против него, като изтъкна че това отношение не може да повлияе на неговата независимост. 

Календар
Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд