Пресцентър
Новини
Интранет (Служебни страници)
Форма за контакт с ВСС
Анкети
Ръководства, наръчник и помагало по проект на ВСС
Магистратски форум за права на човека
Електронно съобщаване и призоваване
Съдебна мрежа по наказателни дела
Съдебна мрежа по граждански и търговски дела
Норвежки финансов механизъм 2014-2021
Добро управление
Норвежки финансов механизъм
Прочети повече тук »
ВСС обсъди с магистрати развитието на Образователната програма Съдебната власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“

Висшият съдебен съвет проведе първа среща на магистрати – лектори и наставници в Образователната програма „Съдебната власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“. Целта на форума бе да се споделят опит и добри практики, да се обсъдят проблеми в реализирането на Образователната програма и да се набележат препоръки за развитието й.

         Тя стартира през учебната 2014 – 2015 г. г. с участие на 46 органа на съдебна власт, а през учебната 2015 – 2016 г. обхвана 187 окръжни, административни и районни съдилища, окръжни и районни прокуратури, които са работили със 142 училища в страната. През септември 2016 г. се сключи Споразумение за сътрудничество между ВСС и Министерството на образованието и науката относно реализирането й в 5-годишен период.

         Тези данни дадоха повод на представляващия Висшия съдебен съвет Димитър Узунов да приветства участниците в срещата, че „заедно направихме крачка напред, за да провокираме и насочим вниманието на нашите деца към осъзнаване значението на държавността и законността, към справедливостта в социалното общуване и утвърждаване културата на толерантност“. Той благодари на магистратите, че са „част от процеса на усъвършенстване и подобряване информираността за съдебната власт сред младите хора“ и изрази увереност, че това е правилният подход за повишаване на доверието в съдебната власт.

         Председателят на Комисията по правни институционални въпроси към Пленума на ВСС Юлиана Колева благодари на участниците в програмата и посочи, че без техния безкористен труд тя не би могла да се реализира и да добие устойчивост.

 

         Членът на Висшия съдебен съвет Магдалена Лазарова, по чиято инициатива е създадена програмата, акцентира, че работата с младите хора е инвестиция в бъдещето. Тя обърна внимание, че посредством Образователната програма учениците се поставят на мястото на съдията, прокурора, адвоката и така вникват в сложността на съдебния процес и в отговорната и важна работа на магистратите.

         Поздравления към участниците в срещата от името на Министерството на образованието и науката представи Коста Костов – главен експерт в МОН и координатор на Образователната програма от тяхна страна. Той обърна внимание, че новата Наредба 13 за гражданското, здравното, екологичното и интеркултурното образование на МОН създава предпоставки за превръщане на Програмата в факултативно изучаван предмет в училищата.

         В рамките на форума бяха представени опит и иновации в развитието на Образователната програма от Администрацията на главния прокурор, Върховния административен съд, Окръжен и Районен съд – Бургас,  Районен съд – Несебър, Окръжен съд – Варна, Окръжен съд – Шумен, Районен съд – Нови Пазар, Окръжен и Районен съд – Хасково, Административен съд – Монтана и други. Обсъдена бе кампания за популяризиране Програмата с партньорството на медиите.

         Съдии, прокурори, съдебни служители, отговарящи за връзките с обществеността споделиха нестандартни подходи за привличане на интереса на учениците от различни възрастови групи, за ползване на интерактивни техники за представяне на темите, разработени от тях обучителни средства и други. Те препоръчаха да бъдат разширени представяните пред децата теми с такива от гражданското, търговското и административното право, за необходимостта от финансиране и осигуряване на дейности в Програмата като провеждане на симулирани съдебни процеси, викторини, анкети, образователни пособия и т. н.

Календар
Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд