Пресцентър
Новини
Интранет (Служебни страници)
Форма за контакт с ВСС
Анкети
Ръководства, наръчник и помагало по проект на ВСС
Магистратски форум за права на човека
Електронно съобщаване и призоваване
Съдебна мрежа по наказателни дела
Съдебна мрежа по граждански и търговски дела
Норвежки финансов механизъм 2014-2021
Добро управление
Норвежки финансов механизъм
Прочети повече тук »
Пленумът на Висшия съдебен съвет обсъди въпроса за независимостта на съдебната власт с оглед фактите, изложени в медийна публикация на Агенция „Блиц“ на 28.01.2017 г.

6 април 2017 година

Пленумът на Висшия съдебен съвет обсъди въпроса за независимостта на съдебната власт с оглед фактите, изложени в медийна публикация на Агенция „Блиц“ на 28.01.2017 г. Предложението за дискусията е направено от членове на ВСС, които поставят въпроси за допустимостта членове на ВСС да контактуват с лица - политически лидери в проведената предизборна обстановка, със съдии привлечени да отговарят дисциплинарно; както и за начина по който подобни контакти влияят върху независимостта на съдебната власт и авторитета на България пред Европейската комисия.

Предложението на вносителите е провокирано от медийни публикации, вкл. снимки, според които Калин Калпакчиев е в компанията на лидера на политическа партия „Да, България“ Христо Иванов, дисциплинарно привлеченото лице Мирослава Тодорова, председателят на Съюза на съдиите съдия Атанас Атанасов, Весислава Иванова – съдия от Апелативен съд София, в момента член на Комисията по атестирането и конкурсите при Съдийската колегия на ВСС и Юри Бюрер Тавание – съветник на Европейската комисия в София.

В хода на дискусията някои от вносителите изложиха своите мотиви и аргументи да подкрепят предложението. Акцентирано бе върху необходимостта от хигиена на личните контакти, натискът оказван върху дейността на ВСС от началото на мандата му, разделението на колективния орган въз основа на политически признак и комуникацията с политически лица, обстоятелствата налагащи отвеждане от дисциплинарни състави,  спазване на морално-етичните норми заложени в Кодекса за етично поведение на българските магистрати.

Калин Калпакчиев заяви, че ще се въздържи от изразяване на лична позиция до момента, в който всеки един от вносителите изложи мотивите си за участие в предложението. Той уточни, че ще внесе предложение за продължаване на дебата в следващото заседание на Съдийската колегия.

Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд