Пресцентър
Новини
Интранет (Служебни страници)
Форма за контакт с ВСС
Анкети
Ръководства, наръчник и помагало по проект на ВСС
Магистратски форум за права на човека
Електронно съобщаване и призоваване
Съдебна мрежа по наказателни дела
Съдебна мрежа по граждански и търговски дела
Норвежки финансов механизъм 2014-2021
Добро управление
Норвежки финансов механизъм
Прочети повече тук »
Общото събрание на следователите избра мандатна, избирателна и секционни комисии за избора на член на ВСС

13 май 2017 година

Общото събрание на следователите за избор на член на Висшия съдебен съвет започна в 10.00 часа с изказване на г-жа Пенка Богданова, заместник на главния прокурор при Върховна касационна прокуратура. Тя поздрави следователите и посочи реда, по който ще се проведе събранието. Г-жа Богданова съобщи, че Общото събрание ще бъде открито от г-н Лъчезар Пенев – заместник-директор на Националната следствена служба и изпълняващ функциите на директор на Националната следствена служба в момента.

Господин Пенев обяви, че към този час са регистрирани 227 следователи и е налице необходимият кворум за провеждане на събранието при общ брой на следователите в страната 444-ма.

Общото събрание избра за председател с 217 гласа „за“, 4 гласа „против“ и 4-ма „въздържали се“ Кънчо Иванов Митов – заместник-директор на Националната следствена служба. Той ще председателства Общото събрание, както днес така и на 20.05.2017 г.

В съответствие с Правилата за провеждане на избори на членове на ВСС от съдиите, прокурорите и следователите Общото събрание на следователите  е първото, на което изборът на органи на Общото събрание ще се извърши чрез безжични устройства. Това ускорява процедурите по избора, които до момента се извършваха чрез преброители, както и осигурява повече време за изслушване на кандидатите и обсъждане на концепциите им.

Следователите излъчиха мандатна комисия в състав от трима членове, както следва: Искра Попова – Следствен отдел при Окръжна прокуратура – Русе, Евгени Гюров – Следствен отдел при Окръжна прокуратура – София, и Ивелина Христова от Националната следствена служба.

Избирателната комисия съгласно чл. 29з от ЗСВ се състои от петима редовни и трима резервни членове и е в състав: Мария Андреева – НСлС, Нели Миланова – завеждащ следствен отдел при Окръжна прокуратура – Шумен, Иван Фенерски - следствен отдел при Окръжна прокуратура – Враца, Мая Кипринска – НСлС и Мария Генова – следствен отдел при СГП. За резервни членове бяха избрани Мария Сарян - следствен отдел при СГП, Данчо Стоилов – НСлС и Таня Борисова - следствен отдел при СГП.

Избрани бяха членовете на двете секционни избирателни комисии, първата от които ще отчита гласуването с хартиени бюлетини. Тя е в състав: Галя Георгиева и Николай Кръстев – следствен отдел при СГП и Наско Асенов - НСлС. За резервни членове бяха избрани – Николай Филчев и Лъчезар Лазаров от НСлС.

 Втората избирателна комисия ще обработи получените гласове чрез електронното дистанционно гласуване през интернет каквото са заявили 363 следователи. Тя е в състав редовни членове – Владимир Петров и Вера Пейчева от НСлС и Славка Баханова от следствения отдел при Специализираната прокуратура, и резервни членове – Людмила Гюрова от следствения отдел при Специализираната прокуратура и Росица Тонева – следствен отдел при Окръжна прокуратура - Шумен.

                Към 11.00 часа в Общото събрание на следователите участват 244 души, а сред гостите са членовете на ВСС Румен Георгиев и Ясен Тодоров.

          Общото събрание продължава с изслушването на г-н Евгени Диков - кандидат за член на  Висшия съдебен съвет от квотата на следователите. Неговата кандидатура бе издигната от 17 следователи в НСлС и следствените отдели към  окръжните прокуратури. Към кандидата са поставени шест въпроса от Български институт за правни инициативи, с които се търси мнението му за това изпълнила ли е България изискванията по 6-те показателя по Механизма за сътрудничество и проверка и следва ли да отпадне наблюдението, необходимо ли е Гражданският съвет към ВСС да продължи дейността си по този начин и занапред, по какви въпроси ВСС следва да работи с неправителствения сектор, последователна ли е политиката на ВСС при избора на административни ръководители в органите на съдебната власт, да даде пример за приложима и ефективна антикорупционна мярка в съдебната власт и трябва ли бюджетът на съдебната власт да се изготвя на принципа на програмното бюджетиране.

 

 

Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд