Пресцентър
Новини
Интранет (Служебни страници)
Форма за контакт с ВСС
Анкети
Ръководства, наръчник и помагало по проект на ВСС
Магистратски форум за права на човека
Електронно съобщаване и призоваване
Съдебна мрежа по наказателни дела
Съдебна мрежа по граждански и търговски дела
Норвежки финансов механизъм 2014-2021
Добро управление
Норвежки финансов механизъм
Прочети повече тук »
Общото събрание на следователите изслуша кандидата за изборен член на Висшия съдебен съвет Евгени Диков Диков – директор на Националната следствена служба и заместник на главния прокурор по разследването

13 май 2017 година

Общото събрание на следователите изслуша кандидата за изборен член на Висшия съдебен съвет Евгени Диков Диков – директор на Националната следствена служба и заместник на главния прокурор по разследването.

Евгени Диков има над 35 години юридически стаж, от които над 25 години в органите на съдебната власт. Кариерата му в съдебната система започва през 1981 г. в Районна прокуратура – гр. Бяла Слатина. В периода 1983 – 1986 г. е заместник-районен прокурор на Районна прокуратура – София. От 1989 г. работи в Софийска градска прокуратура, като в периода 1991-1992 г. е заместник-градски прокурор. В периода 1992 – 2003 г. работи като адвокат. В системата се завръща през 2003 г. като следовател в Национална следствена служба. От 2006 г. е прокурор във Върховна касационна прокуратура. През 2013 г. с решение на Висшия съдебен съвет е избран за директор на Националната следствена служба.

С решение на ВСС от 2005 г. Евгени Диков е поощрен със служебна благодарност и грамота. Награждаван е четири пъти със заповеди на главния прокурор на Република България в периода 2009 - 2016 г. Удостоен е с наградата „Юрист на годината – 2013“ на съдебните репортери от централните медии в анкета на интернет сайта „Правен свят“.

В мотивите за участие в изборната процедура Евгени Диков се позовава на своя професионален и административен опит на всички нива в прокуратурата. Той посочи, че притежава необходимите умения, полезни за работа на ВСС, като през годините винаги се е стремял да защитава върховенството на закона и независимостта на съдебната власт.

Кандидатът постави три акцента в изказването си – промените в Конституцията на Република България и Закона за съдебната власт, Съдебната реформа и мястото на прокуратурата и органите на следствието в съдебната власт. Евгени Диков коментира съществуващата нормативна уредба, регламентираща дейността и правомощията на Висшия съдебен съвет, като заяви, че очаква осмият състав на ВСС за разлика от досегашните да работи по правила, които няма да бъдат законодателно променяни. Визията на Диков за модерна и ефективна наказателна политика е насочена към приемане на нов Кодекс за административните нарушения и наказания и нов Наказателен кодекс, след което да се обсъжда мястото на следствието в системата на съдебната власт. В неговата Концепция се коментират въпросът за неравномерната натовареност и необходимостта от нова съдебна карта, и се акцентира на използването на модерни информационни технологии. Кандидатът откроява проблема със съдебните експертизи като една от причините за забавено правосъдие. Като едно от големите предизвикателства към бъдещия състав на ВСС той назова постигането на сериозен капацитет в бюджетната област и в стопанисването на имотите, тъй като успешното решаване на материалните и финансови проблеми в органите на съдебната власт е важна предпоставка за нормалното им функциониране. Той обръща внимание на равнопоставеността и дължимото уважение между отделните магистратски общности, на взаимодействието на ВСС с Гражданския съвет към него и на комуникационната политика на Съвета.

   Евгени Диков  отговори на поставени от Българския институт за правни инициативи въпроси за изпълнението на изискванията по показателите на Механизма за сътрудничество и проверка, за бюджетното програмиране, за работата с Гражданския съвет към ВСС и други. В отговор на поставени от участници в Общото събрание въпроси, той коментира, че е необходимо ВСС да участва в самото начало на процеса при законодателна промяна на ЗСВ; че натовареността на следователите може да се регулира по силата на закона, както и чрез кадровата политика и кадровото развитие на магистратите.

Присъстващи следователи и представители на Камарата на следователите, включително вносители на предложението за кандидатурата му, заявиха отново подкрепа.

Общото събрание приключи малко след 13 ч.

Гласуването за кандидата ще се проведе на 20 май 2017 г. от 8.00 до 18.00 ч. в Съдебната палата в гр. София.

Календар
Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд