ОБЯВА
за експерти в областта на стратегическото планиране и изготвяне на стратегически документи в съдебния сектор
Проектен екип, изпълняващ проект, финансиран от ЕС за насърчаване на върховенството на закона в Република Киргизстан, търси двама експерти/съдии от ЕС, които биха могли да предоставят помощ при преразглеждане на стратегията за съдебната система и да участват в конференция, планирана да се състои през първата половина на месец юни 2017 г.
Естество на задачите:
Помощта ще се състои в преразглеждане на проектa на Целевата програма на Киргизстан в посочените по-долу области и изготвяне на експертно становище в съответствие с най-добрите практики и опит на ЕС, както и участие в конференцията с кратко представяне на експертно мнение, а също и на националния опит в реформата на съдебната власт. Конкретните задачи ще бъдат, както следва:
1 Задача:
В областта на независимост на съдебната власт с особен акцент върху следните теми:
- Роля на Съдебния съвет
- Подбор на съдиите
- Атестиране и повишаване на съдиите
- Дисциплинарна отговорност на съдиите
- Система на заплащане и придобивки на членовете на съдебната система
- Финансиране на съдебната власт
В областта на безпристрастност на съдебната власт:
- Система на случайно разпределение на делата
- Мерки за борба/противодействие на корупцията в съдебната власт
- Как да се популяризира Етичния кодекс в рамките на съдебната власт
2 Задача:
В областта на подобряване на ефикасността на съдебната власт с особен акцент върху следните теми:
- Рационализиране на съдебната мрежа/съдебната карта, възможности за сливане на съдилища, специализация на съдилищата;
- Съдебна статистика и отчитане на делата;
- Инструменти за администриране на съдилищата и управление на делата (въвеждане на техники за управление и обучение на председатели на съдилища).
- Инструменти и мерки за справяне с проблемите на натовареността на съдиите (преразпределение на съдиите, въвеждане на длъжността на Rechtspflger / съдебен служител, който отговаря за определен вид дела, които не достигат до съдията, така че това е облекчаващо за натовареността на съдиите).
- Необходими са инструменти и мерки за справяне с продължителни съдебни процеси (разработване на подробен анализ на проблемите, свързани с продължителността на съдебните процеси, за да могат да се вземат решения за мерки: а) на законодателно равнище, т.е. въвеждане на извънсъдебни процедури за определени видове деля или б) друг тип мерки, т.е. преразпределение на дела или съдии, въвеждане на медиация, подобряване на управлението на делата / съдебните производства).
- Организиране / създаване на система за управление на делата (обикновено от Върховния съд като върховна инстанция за създаване на съдебна практика, която не само ще допринесе за създаването на правна култура и традиция, но и за правна сигурност).
- Медиация (инструмент за разрешаване на случаи / конфликти, благоприятен за гражданите, но също така и за облекчаване на система от провеждане на съдебни процеси; въвеждане на задължителни медиации при определени видове дела).
- Изпълнение на съдебни решения
- Международно и регионално сътрудничество.
Критерии за допустимост на кандидатите:
- Предимство имат кандидатите, които имат задълбочени познания за всички документи, изготвени в рамките на Европейската мрежа на съдебните съвети (ЕМСС).
- Експертите следва да са участвали в стратегическото планиране и процеса по изготвяне на стратегия за реформа в съдебната власт и да могат да извършат преглед на документа от своя собствен опит.
- Предимство имат и кандидатите, които имат познания по руски език с цел по-лесно разбиране на документите, които ще им бъдат предоставени.
- Експертите следва да владеят английски език с оглед официалния език на конференцията и изготвяне на своето становище.
Организаторите могат да предложат на експертите договор за краткосрочен ангажимент с фондация GIZ, който да покрива разходите за полети, хотелски разходи, дневни пари и хонорари. Хонорарите (максимум 300 евро на ден) покриват дните необходими на експерта за преглед на документа и подготовка на експертното мнение, докато се намира в страната си (работа от вкъщи). Дните, необходими за изпълнение на задачите от вкъщи, са между 1-3, както и 2 дни за престой в Бишкек, които да включват участие в публичното събитие през месец юни.
При желание за участие в подбора, изпращайте автобиографична справка на български и английски език едновременно в деловодството на Висшия съдебен съвет, гр. София, ул. Екзарх Йосиф №12, и до дирекция „Международна дейност” на e-mail: md@vss.justice.bg, в срок до 17:00 ч. на 19 май 2017 г. В автобиографията кандидатите следва да отбележат какъв опит имат, съгласно изискванията, посочени в обявата. Предварителна преценка за допустимост на кандидатите ще бъде извършена от дирекция „Международна дейност“. Кандидатурите, отговарящи на горепосочените изисквания, ще бъдат представени за разглеждане в заседание на Комисия по правни и институционални въпроси към ВСС за излъчване на един или двама експерти.
Кандидатури, получени след посочения краен срок няма да бъдат разглеждани.
Лица за контакт в администрацията на ВСС: Христина Тодорова – тел. 02/9151923, e-mail: md@vss.justice.bg и Ида Лереова – тел. 02/9151921, e-mail: md@vss.justice.bg.