Пресцентър
Новини
Интранет (Служебни страници)
Форма за контакт с ВСС
Анкети
Ръководства, наръчник и помагало по проект на ВСС
Магистратски форум за права на човека
Електронно съобщаване и призоваване
Съдебна мрежа по наказателни дела
Съдебна мрежа по граждански и търговски дела
Норвежки финансов механизъм 2014-2021
Добро управление
Норвежки финансов механизъм
Прочети повече тук »
Следователите избират свой представител за член на ВСС, 365 от тях се довериха на електронното дистанционно гласуване чрез интернет

19 май 2017 година

 

На 20 май 2017 г. (събота) от 8.00 ч. до 18.00 ч. ще се проведе вторият ден от Общото събрание за избор на член на ВСС от квотата на следователите. Магистратите избрали да гласуват с хартиени бюлетини ще упражнят правото си на глас в Съдебната палата, бул. „Витоша“ № 2, партер (централно фоайе), където ще се намира избирателната секция.

Списъкът на действащите следователи по реда на чл. 29д, ал.1 от ЗСВ и чл. 5 от Правилата за провеждане на избори за членове на ВСС от съдиите, прокурорите и следователите включва 444-ма души, от които 365 са заявили електронното дистанционно гласуване чрез интернет.

Следователите ще гласуват за кандидата Евгени Диков Диков - директор на Националната следствено служба и заместник на главния прокурор по разследването.

Дневният ред на Общото събрание предвижда:

1. Провеждане на избор на член на Висшия съдебен съвет от следователите в съответствие с процедурата по чл. 32 – 37 от Правилата за провеждане на избори за членове на Висшия съдебен съвет от съдиите, прокурорите и следователите;

2. Обявяване на решението на избирателната комисия за резултатите от избора.

Вторият ден от Общото събрание на следователите ще се излъчва чрез интернет сайта на ВСС в раздел „Общо събрание на следователите за избор на член на ВСС-онлайн“.

За първи път от конституирането на Висшия съдебен съвет изборът на членовете му ще се извърши чрез пряк избор, като всеки магистрат ще има право на глас. Съгласно промените в Закона за съдебната власт упражняването на вота ще се проведе според желанието на гласоподавателите – чрез хартиени бюлетини или посредством електронно гласуване чрез интернет, което е декларирано в определения за целта срок.

Електронното дистанционно гласуване е предвидено като възможност още в предишната редакция на ЗСВ от 2012 г., който задължи ВСС в 30 месечен срок от влизането в сила на Закона да създаде правила за пряк избор за гласуване по електронен път.

През последния месец ВСС надгради системата, като беше въведена възможност при електронното гласуване да се подаде празна бюлетина.

По решение на Комисия „Професионална квалификация и информационни технологии“ /КПКИТС/ се проведе работна среща между експертите на дирекция „Информационни технологии и съдебна статистика“, фирмата разработчик на системата за електронно дистанционно гласуване за избор на членове на ВСС и представители на Специализирания сектор "Киберпрестъпност" при ГДБОП-МВР.

Обсъдени бяха съвместни действия по предотвратяване и разкриване на опити за компрометиране на системата за гласуване, оценени са потенциалните рискове за вота през Интернет и са набелязани конкретни действия при различни рискови хипотези.

Настоящият ВСС реализира система за електронно дистанционно гласуване чрез проект по Оперативна програма „Административен капацитет“. В рамките на проекта, който приключи в края на 2015 г. бе разработен Електронният портал на съдебната власт. Част от него е настоящата система за избор на членове на ВСС, която позволява гласуване дори през мобилни устройства – телефони и таблети.

Данните в системата остават напълно анонимни и не позволява един магистрат да гласува два пъти. При заявено електронно гласуване магистратите получават индивидуален талон. Той съдържа информация известна само на магистрата и номер, чрез който талонът може да се блокира, ако се обяви за загубен, като в този случай магистратът може да гласува само чрез хартиена бюлетина.

В системата не е предвидена и няма възможност да се проследи кой магистрат как е гласувал.  

Системата за електронно дистанционно гласуване се състои от два отделни независими модули, които работят на отделни и независими сървъри и нямат връзка помежду си, с изключение на информацията, която се предава от единия модул към другия необходима за работата им.

В изборния ден на интернет страницата на ВСС, раздел „Пресцентър“ периодично през интервал от 2 часа ще бъде предоставяна информация за избирателната активност на гласувалите, както следва в: 10.00 ч.; 12.00 ч.; 14.00 ч.; 16.00 ч. и 18.00 ч. Системата не предвижда възможност за предоставяне на междинни резултати от електронното гласуване.

През м. ноември 2016 г. на Информационната система за електронно гласуване се проведе тест, в който гласуваха по едно и също време всички магистрати и беше наблюдаван от експерти от БАН и Техническия университет, които дадоха становище, че е налице стабилна, устойчива, трудна за манипулиране и с висока степен на защита система, по-сигурна от гласуването с хартиена бюлетина.

Достъпът до системата за гласуване е ограничен за мрежи, извън територията на България. Гаранциите за тайната на вота при електронното гласуване са детайлно разписани в чл. 50 - чл. 54 от Правилата. Сред тях са  липса на каквато и да е информация за  самоличността на избирателите, с какъв код и за кои кандидати е гласувано, автоматично блокиране на достъпа до системата при пет последователни грешни опита.

След влизане в сила на решението, с което избирателната комисия ще се произнесе за резултата от избора, всички данни в информационната система ще се архивират и пазят 5 години от деня на избора.

Информационната система за електронно гласуване вече бе приложена през м. януари 2017 г., при избора на Розалин Трендафилов за член на Прокурорската колегия на ВСС, когато чрез нея гласуваха 1042 прокурори от общо 1096 гласували.

 

Информация за процедурата по провеждане на избора на член на ВСС от квотата на следователите

Календар
Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд