Пресцентър
Новини
Интранет (Служебни страници)
Форма за контакт с ВСС
Анкети
Ръководства, наръчник и помагало по проект на ВСС
Магистратски форум за права на човека
Електронно съобщаване и призоваване
Съдебна мрежа по наказателни дела
Съдебна мрежа по граждански и търговски дела
Норвежки финансов механизъм 2014-2021
Добро управление
Норвежки финансов механизъм
Прочети повече тук »
Осмият състав на ВСС ще бъде избран с много по-голяма представителност, посочиха членове на Съвета пред мисията на ЕК

14 юни 2017 година

Постигнатият напредък по изпълнение на две препоръки по Механизма за сътрудничество и оценка от Доклада на Европейската комисия от месец януари 2017 г. - изборът на членове на осмия състав на Висшия съдебен съвет и назначенията на висши съдебни длъжности, бе темата на проведената днес среща на министъра на правосъдието Цецка Цачева и членове на ВСС с представители на експертната мисия на Европейската комисия. От страна на ВСС в разговора участваха г-н Димитър Узунов – представляващ Съвета и член на Съдийската колегия; г-жа Юлия Ковачева – член на Съдийската колегия и заместник-председател на Комисията по атестиране и конкурси; г-жа Соня Найденова – член на Съдийската колегия на ВСС; г-н Ясен Тодоров – член на Прокурорската колегия и председател на Комисия професионална етика към Прокурорската колегия и г-н Румен Георгиев – член на Прокурорската колегия и председател на Комисия „Професионална квалификация и информационни технологии“ към Пленума на ВСС. В екипа на Европейската комисия са г-н Уилиам Слийт – и.д. директор на дирекция, Генерален секретариат; г-н Жулиен Мусние – заместник-началник на отдел, Генерален секретариат; г-н Туе Фосдал – Генерален секретариат; г-н Юри Бюрер-Тавание – Генерален секретариат и г-н Инго Войщенфелд – Генерална дирекция „Правосъдие“.

По предложение на г-н Слийт представителите на Висшия съдебен съвет представиха отделните етапи в процедурата за провеждане на избори за членове на новия състав на ВСС от съдиите, прокурорите и следователите. Коментирани бяха новите правила, по които се провежда изборът, системата за електронно дистанционно гласуване и гаранциите за нейната сигурност, осигурената публичност и прозрачност в организирането и провеждането на Общите събрания на магистратите, в проведените от кандидатите изборни кампании и тяхното изслушване пред съответното Общо събрание, на получените резултати в приключените вече процедури за следователите и прокурорите. Акцентирано бе, че всеки магистрат има възможност да участва пряко във вота и на обстоятелството, че в срока за обжалване не е направено оспорване на приключилите към момента Общи събрания на следователите и на прокурорите. Членовете на ВСС направиха извод, че осмият състав на Съвета ще има много по-голяма представителност от предходните, следователно и много по-широка власт. Избраните от магистратската квота членове на ВСС са подкрепени от по-голямо мнозинство, спрямо предходните състави на Съвета, тъй като в приключените процедури са участвали 76% от следователите и 79% от прокурорите; а излъчените от Народното събрание членове на ВСС ще бъдат избирани с мнозинство от две трети от народните представители. На системата за електронно дистанционно гласуване са се доверили 365 следователи, което е 82,21% от  имащите право на глас 444 следователи, както и 1377 прокурори, които представляват 91,62% от всички 1503 прокурори в страната. От включените в избирателния списък на съдиите 2236 магистрати, електронно гласуване са заявили 1677 съдии или 75%. В дискусията с представителите на мисията на ЕК бе откроена възможността, която изборната процедура дава за дебат по темите, които вълнуват магистратската общност, за начина за номиниране и подкрепа на кандидатите и други.

По отношение на втората тема бяха коментирани правилата и етапите, по които протича стартиралата процедура за председател на Върховния административен съд.

В края на срещата ръководителят на мисията на ЕК г-н Слийт предложи ВСС да обсъди въпросите за създаване на институции за наднационален мониторинг, подобен на осъществявания по Механизма за сътрудничество и оценка, и препоръча новият състав на Висшия съдебен съвет да набележи в началото на мандата си целите, които ще определят неговата дейност. Поставен бе и въпрос, дали ВСС, ВАС, ВКС, ИВСС биха поискали от ЕК техническа помощ за оценка на дейността им, подобно на Прокуратурата на Република България.

Членовете на ВСС посочиха във връзка с първия въпрос създадената методика за оценка на тяхната дейност и тази на инспекторите в ИВСС, която предстои да бъде направена от осмия Висш съдебен съвет; както и документите, от които ще се черпи информация при извършване на анализа.

Вторият въпрос министърът на правосъдието Цецка Цачева се ангажира да постави пред председателите на върховните съдилища и главния инспектор на ИВСС.

Календар
Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд