Пресцентър
Новини
Интранет (Служебни страници)
Форма за контакт с ВСС
Анкети
Ръководства, наръчник и помагало по проект на ВСС
Магистратски форум за права на човека
Електронно съобщаване и призоваване
Съдебна мрежа по наказателни дела
Съдебна мрежа по граждански и търговски дела
Норвежки финансов механизъм 2014-2021
Добро управление
Норвежки финансов механизъм
Прочети повече тук »
Членове на ВСС и инспектори от ИВСС представиха пред мисията на Европейската комисия своето взаимодействие по проверки на магистрати

27 септември 2017 година

Итегритетът на съдебната власт и взаимодействието на Висшия съдебен съвет и Инспектората към ВСС в тази област, бе обсъден на среща с представители на експертната мисия на Европейската комисия по Механизма за сътрудничество и проверка.

В нея участваха Жулиен Мусние – заместник-началник на отдел в Генералния секретариат, Туе Фосдал и Юри Бюрер-Тавание от Генералния секретариат, Инго Войщенфелд от Генерална дирекция „Правосъдие“, Росен Павлов от ОЛАФ, Галя Георгиева и д-р Незабравка Стоева – членове на Висшия съдебен съвет, Теодора Точкова – главен инспектор на Инспектората към ВСС и Теодора Нинова - инспектор в ИВСС, и други.

Тема на форума бе „Интегритетът в съдебната власт: Функциониране на ИВСС. Напредък в изпълнението на препоръка № 3 от доклада по МСП от януари 2017 г. Тя предвижда подобряване на практическото функциониране на ИВСС и последващите действия на ВСС в отговор на констатациите на Инспектората, особено по отношение на въпроси, свързани с почтеността на магистратите, да се обмисли възможността за отправяне на искане за външна помощ, например СПСР и/или Съвета на Европа.

Гостите бяха запознати с дейността на ИВСС, предвид новите им пълномощия по проверките за интегритет на магистратите. Съобщено бе, че в срок са получени около 4200 декларации за имущество и интереси, след което от месец юли до сега Инспекторатът е изпратил до районни съдилища 8467 броя искания за разкриване на банковата тайна за магистрати и техни близки, и над 20 000 писма до банки за предоставяне на необходимите сведения. Главният инспектор предлага законодателни промени, за да могат банките да предоставят сведения въз основа на декларация за съгласие на магистратите. Отчетено бе също, че в ИВСС са получени 62 сигнала за нарушения на интегритета на магистрати, които в голямата си част не отговарят на законовите изисквания за съдържанието, и които пропуски не са били отстранени в дадения срок. До момента Инспекторатът е отправил само 2 предложения за образуване на дисциплинарно производство по сигнали на граждани.

Членовете на Висшия съдебен съвет заявиха, че с последните поправки на Конституцията на Република България и Закона за съдебната власт е създаден по-строг режим за проверка като са увеличени обстоятелствата, които подлежат на деклариране от магистратите, завишени са праговете за дисциплинарна и имуществена отговорност, и е разширен кръгът на близките до магистрата лица, които подлежат на проверка. С възлагане на тези компетентности на ИВСС режимът на деклариране е обединен пред един орган и са отстранени предпоставките за смущаване на независимостта на магистратите, които предполагаше старият ред на деклариране на тези обстоятелства.

Членовете на ВСС представиха пред представителите на мисията на ЕК, Анализи на дисциплинарната дейност на комисиите „Дисциплинарна дейност и взаимодействие с ИВСС“ към Съдийската и към Прокурорската колегии, за периода 01.01.2017 г. – 25.09.2017 г., както и Обобщена справка за актовете, разгледани от Комисиите по взаимодействие с ИВСС към съответните колегии на ВСС. Посочено бе, че ВСС е приел 108 актове от планови проверки на ИВСС в органи на съдебната власт, а по техни констатации са образувани 4 дисциплинарни дела срещу съдии. Съветът е разгледал 8 тематични актове, и един акт от контролна проверка на Софийския районен съд за организация на административната дейност на председателя на съда и изпълнението на препоръки от комплексни планови проверки на наказателно и гражданските отделения там. Въз основа на проверки по 97 сигнала, подадени срещу действия на органи на съдебната власт, са образувани дисциплинарни производства за налагане на дисциплинарни наказания срещу 23 магистрати.

Календар
Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд