Пресцентър
Новини
Интранет (Служебни страници)
Форма за контакт с ВСС
Анкети
Ръководства, наръчник и помагало по проект на ВСС
Магистратски форум за права на човека
Електронно съобщаване и призоваване
Съдебна мрежа по наказателни дела
Съдебна мрежа по граждански и търговски дела
Норвежки финансов механизъм 2014-2021
Добро управление
Норвежки финансов механизъм
Прочети повече тук »
Пленумът на ВСС ще поиска съдействие от министър-председателя на Република България, министърът на правосъдието и министърът на финансите за решаване на сградния проблем на специализираните органи на съдебната власт

 

7 декември 2017 година

Пленумът на Висшия съдебен съвет единодушно с 25 гласа „за“ сформира Работна група в състав: представляващият  ВСС Боян Магдалинчев, председателят на ВКС Лозан Панов, главният прокурор на Република България Сотир Цацаров, и председателят на Комисия „Управление на собствеността“ към Пленума на ВСС Евгени Диков, като упълномощи членовете на ВСС да поискат среща с министър-председателя на Република България Бойко Борисов, министъра на правосъдието Цецка Цачева и министъра на финансите Владислав Горанов за разрешаване на проблема с материалната обезпеченост на специализираните органи на съдебната власт. Висшият съдебен съвет се обедини около позицията, че държавата трябва се ангажирана да обезпечи финансово и материално работата на специализираните органи, след последните законодателните промени, с които се увеличи обема на тяхната дейност.

Повече от 2 часа продължи изслушването на административните ръководители и представители на специализираните органи на съдебната власт по въпросите на кадровата и материалната им обезпеченост. В изказванията си те отчетоха, че специализираните структури се намират в безпрецедентна ситуация по отношение на материалната и кадрова обезпеченост и бяха единодушни за необходимостта от предприемане на спешни мерки за решаване на сградния проблем и кадровото укрепване на специализираните съдилища, предвид възможността дейността им да бъде блокирана.

Информация за кадровата обезпеченост - наличните щатни длъжности за магистрати и съдебни служители, необходимото увеличаване на щата, както и статистически данни за натовареността, обема, сложността и вида на делата и преписките през 2016 г. и през първото полугодие на 2017 г. представиха административните ръководители на Апелативния специализиран наказателен съд Даниела Росенова (и.ф. длъжността), Специализирания наказателен съд – Георги Ушев, на Апелативната специализирана прокуратура Даниела Попова и Специализираната прокуратура Иван Гешев. Личен опит и мнения по темата споделиха и съдии от СпНС.

Изслушването се проведе в изпълнение на решение на Пленума на ВСС по протокол № 39/30.11.2017 г., като провеждането му бе предложено от Прокурорската колегия.

Пред членовете на ВСС бе поставен въпросът за комплексен подход при решаване на материалната и кадрова обезпеченост на специализираните съдилища. Посочено бе, че има недостиг на кабинети, деловодства, липса на обособено помещение за съхранение на веществени доказателства. Акцентирано бе, че наличните 4 съдебни зали, 3 от които имат много малка площ, са крайно недостатъчни. Посочено бе, че само една от тях има капацитет за провеждане на съдебно следствие с участие на 10-12 страни, което сериозно затруднява работата на съда.

Председателят на СпНС предостави на членовете на ВСС предварително подготвена информация за натовареността по щат на съдиите в сравнение с тази на колегите им от окръжните съдилища за 2016 г. и първото полугодие на 2017г.; справка за броя на съдиите по щат, натовареност по щат и действителна натовареност на съдиите в окръжните съдилища за посочения период, както и данни за индивидуалната натовареност на всеки съдия в СпНС.

Отчетено бе, че при 19 съдии, СпНС е на първо място за посочения период по брой дела за разглеждане - 31,05 за 2016 г. и 34.59 за първото полугодие на 2017 г., както и по брой свършени дела, съответно 30.39 за 2016 г. и 33.28 за първото полугодие на 2017 г., като се акцентира върху фактическата и правна сложност на делата и техния обем. Сред примерите  бе т.нар. дело „КТБ“ с обвинителен акт от 10 821 листа, 863 тома, с 18 подсъдими лица, 414 свидетели, 28 вещи лица и с 18 повдигнати обвинения. Посочено бе, че при около 210 работни дни годишно, средно един съдия има около 150 заседания. Отчетено бе, че в периода 2016-30.11.2017 г. са осъдени 448 лица, а са оправдани 108.

Според съдия Ушев за преодоляване на високата натовареност е необходимо разкриване на 15 щ.длъжности за съдия, като посочи, че Прокурорската колегия е предприела необходимите действия за кадрово и материално обезпечаване на специализираните прокуратури.

В хода на дискусията се коментира дали евентуално освобождаване на сградата от ДКСИ ще реши проблема, необходимо ли е осигуряване на още една сграда, както и целесъобразността съдилищата и прокуратурите да са в една сграда. Поставени бяха  конкретни въпроси за общия средно месечен брой на делата и тяхната продължителност, както и процентът на СРС-та спрямо останалите дела. Коментирани бяха съотношението магистрати-съдебни служители. Отчетено бе, че решение за кадровата обезпеченост следва да се вземе след предварителен анализ на обективни и достоверни данни.

В дискусията се включиха членовете на ВСС Огнян Кузманов, Боян Магдалинчев, Евгени Диков, Сотир Цацаров, Лозан Панов, Боряна Димитрова,  Драгомир Кояджиков, Гергана Мутафова, Даниела Марчева, Севдалин Мавров, Георги Кузманов и Олга Керелска.

  

 

 

 

 

 

Календар
Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд