Пресцентър
Новини
Интранет (Служебни страници)
Форма за контакт с ВСС
Анкети
Ръководства, наръчник и помагало по проект на ВСС
Магистратски форум за права на човека
Електронно съобщаване и призоваване
Съдебна мрежа по наказателни дела
Съдебна мрежа по граждански и търговски дела
Норвежки финансов механизъм 2014-2021
Добро управление
Норвежки финансов механизъм
Прочети повече тук »
Пленумът на ВСС прие информация за текущото изпълнение на пет проекта по ОПДУ

19 юли 2018 година

Пленумът на Висшия съдебен съвет прие справка по проект „Изграждане на средства за видеоконферентни връзки и тяхното използване във фазите на досъдебното и съдебното производство, включително и при трансгранично сътрудничество в правораздаването“, финансиран по Оперативна програма „Добро управление“.

Видеоконферентните връзки дават възможност за отдалечен разпит на свидетели и вещи лица в реално време, а България е от малкото страни-членки на Европейския съюз, която не отговаря на препоръките за трансгранично сътрудничество чрез използване на средства за видеоконференции. С проекта се предвижда да се изготви план за оборудване с видеоконферентни връзки на 20 зали в съдилищата и 6 в места за изтърпяване на наказание „лишаване от свобода“ на територията на цялата страна и централна компонентна в Министерството на правосъдието. Следващите дейности по проекта включват оборудване на тези зали с необходимата техника, проучване на международния опит, с цел изготвяне на вътрешни правила и предложения за промяна на нормативната уредба, както и популяризиране.В списъка за приоритетно изграждане на зали не се включват съдилища, които разполагат с тази техника.

Приета е също справка по проект „Ефективен достъп до правосъдие“, по който ВСС е партньор на Министерството на правосъдието. Висшият съдебен съвет е отговорен за изпълнението на дейност 2 по него: „Въвеждане на мерки за повишаване на независимостта на съдебната власт“. Проведена е обществена поръчка за избор на изпълнител и предстои обявяване на резултат. Дейностите по проекта показват, че той ще приключи успешно до края на 2018 г.

Проект „Въвеждане на система за наблюдение и регулиране на натовареността на магистратите и съдебната администрация, създаване на стандарт за условията на труд в органите на съдебната власт и повишаване на ефективността на работата им“ продължава усилията на Съвета за повишаване на качеството, бързината и ефективността на правосъдието. Реализирането му включва въвеждане на постоянен мониторинг върху приложението на механизма за измерване на тежестта на отделните видове дела и преписки и допълнителните служебни задължения, разработване на норма на натовареност на магистратите с цел постигане на равномерно разпределение на делата и преписките, разработване и внедряване на стандарти за условия на труд в съдилищата и прокуратурите, анализ на факторите, влияещи на продължителността на делата и преписките и възможностите за повишаване на ефективността на разглеждането им и други. Една от дейностите по проекта е в изпълнение, а за другата предстои сключване на договор с избран изпълнител. Изпълнението на проекта ще приключи успешно до края на годината.

По проект „Доразвитие и централизиране на порталите в сектор „Правосъдие“ за достъп на граждани до информация, е-услуги и е-правосъдие“ ще бъде доразвит Единният портал на електронното правосъдие, разработен по предходен проект, ще бъде извършена миграция на интернет страниците на съдилищата в него, ще се осигури необходимата централизирана информация за ефективно използване на поне една нова електронна услуга, а именно „Подаване на заявление за издаване на заповед за изпълнение по реда на чл. 410 от ГПК“ и други. В хода на изпълнението му са изработени технически задания, обявени са обществени поръчки, като по една от тях е избран изпълнител.

В доклада за изпълнението на проект „Създаване на модел за оптимизация на съдебната карта на българските съдилища и прокуратури и разработване на Единна информационна система на съдилищата“, се посочват предприетите спешни действия за реорганизация на изпълнението му и компенсиране на забавяне, формирани са нов управленски екип и работна група от експерти от съдилищата, чиито становища са спомогнали за ревизиране на техническите задания за дейностите по проекта. Изготвено е техническото задание за създаване на Единна информационна система на съдилищата. Предстои обявяване на обществена поръчка по него. Реализира се процедура за изменение на договора за безвъзмездно предоставяне на финансова помощ за проекта, като се удължи срокът за осъществяването му.

Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд