Пресцентър
Новини
Интранет (Служебни страници)
Форма за контакт с ВСС
Анкети
Ръководства, наръчник и помагало по проект на ВСС
Магистратски форум за права на човека
Електронно съобщаване и призоваване
Съдебна мрежа по наказателни дела
Съдебна мрежа по граждански и търговски дела
Норвежки финансов механизъм 2014-2021
Добро управление
Норвежки финансов механизъм
Прочети повече тук »
Позиция на Прокурорската колегия на ВСС по Доклада на ЕК до Европейския парламент и Съвета относно напредъка на България по механизма за сътрудничество и проверка

14 ноември 2018 година

С Доклада на Европейската комисия относно напредъка на България по механизма за сътрудничество и проверка от 13.11.2018 г. се дава позитивна оценка на постигнатите резултати по препоръките, свързани с отстояване на независимостта на съдебната власт и продължаване на съдебната реформа.

Като положителна практика са посочени действията на колегиите на ВСС за обявяване и провеждане на конкурси на върховните нива на органите на съдебната власт при условията на прозрачност и с оглед заемане на свободните длъжности по законосъобразен начин.

Относно напредъка по препоръката за постигане на равномерна натовареност  в органите на съдебната власт като позитивна първа стъпка към по-широка реформа на съдебната карта са отчетени предприетите действия от страна Прокурорската колегия и Пленума на ВСС  за преструктуриране и окрупняване на 11 районни прокуратури.

Отбелязва се, че процесът на реформиране на съдебната карта на районните прокуратури в страната следва да продължи в посока към реализиране на приетия унифициран модел едновременно с развитието на електронното правосъдие.

Прокурорската колегия на ВСС изразява удовлетвореност от дадената положителна оценка на постигнатите резултати по горепосочените показатели и препоръки.

Прокурорската колегия заявява воля за продължаване на действията по оптимизиране на структурите на районните прокуратури, както и за активно осъществяване на всички законоустановени правомощия с оглед цялостното изпълнение на препоръките на ЕК.

 

Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд