Пресцентър
Новини
Интранет (Служебни страници)
Форма за контакт с ВСС
Анкети
Ръководства, наръчник и помагало по проект на ВСС
Магистратски форум за права на човека
Електронно съобщаване и призоваване
Съдебна мрежа по наказателни дела
Съдебна мрежа по граждански и търговски дела
Норвежки финансов механизъм 2014-2021
Добро управление
Норвежки финансов механизъм
Прочети повече тук »
Съдийската колегия на ВСС не уважи искане на Люба Михайлова Петрова за възстановяване на длъжност „съдия“ в Районен съд – Раднево

23 юли 2019 година

Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет остави без уважение молба на Люба Михайлова Петрова (временно отстранена от длъжност с решение на ВСС по протокол № 21/23.05.2017 г.) за възстановяване на длъжността „съдия“ в Районен съд – Раднево.

Колегията обсъди, че липсва възможност за възстановяването ѝ на длъжност, тъй като тя има влязла в сила осъдителна присъда, с която ѝ е наложено наказание „пробация“.

Според чл. 231, ал. 1 от Закона за съдебната власт при прекратяване на наказателното производство или при постановяване на оправдателна присъда, временно отстраненият магистрат се възстановява и му се заплаща разликата между получаваното възнаграждение и пълния размер на трудовото възнаграждение за периода на отстраняването.

Срещу Люба Петрова се водят и други наказателни производства. С решение на Съдийската колегия на ВСС по протокол № 23 от 08.07.2019 г. ѝ е наложено дисциплинарно наказание по чл. 308, ал. 1, т. 6 от Закона за съдебната власт – дисциплинарно освобождаване от длъжност. Съгласно разпоредбата на чл. 322 от ЗСВ то се смята за наложено от деня на съобщаването на наказаното лице на решението на съответната колегия на ВСС. Към момента обаче няма данни за връчване на изпратеното с писмо от 19.07.2019 г. извлечение от протокола с решението на Люба Петрова.

Съдийската колегия установи също наличие на законова празнота, защото в конкретния случай няма основания за възстановяване на магистрата, а същевременно не може да го отстрани, тъй като не му е наложено наказание „лишаване от свобода“, поради което е удачно да се внесе  предложение за изменение на ЗСВ.

Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд