Пресцентър
Новини
Интранет (Служебни страници)
Форма за контакт с ВСС
Анкети
Ръководства, наръчник и помагало по проект на ВСС
Магистратски форум за права на човека
Електронно съобщаване и призоваване
Съдебна мрежа по наказателни дела
Съдебна мрежа по граждански и търговски дела
Норвежки финансов механизъм 2014-2021
Добро управление
Норвежки финансов механизъм
Прочети повече тук »
Прокурорската колегия на ВСС избра Димитър Франтишек Петров за административен ръководител на Специализираната прокуратура

29 юли 2019 година

Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет единодушно с 11 гласа „за“ избра Димитър Франтишек Петров за административен ръководител на Специализираната прокуратура. Прокурор Петров има над 18 години юридически стаж. Той започва професионалната си кариера като следовател в Окръжна следствена служба – Силистра на 02.02.2004 г., след което на 25.07.2005 г. е преназначен в Столична следствена служба. В периода 03.04.2006 г. – 19.03.20018 г. заема длъжността „прокурор“ в Софийска районна прокуратура, като от 24.10.2011 г. до 01.03.20018 г. е командирован в Софийска градска прокуратура. С решение на Прокурорската колегия по протокол № 07/07.03.2018 г. е назначен на длъжност „заместник - административен ръководител“ на Специализираната прокуратура, а считано от 31.10.2018 г. е определен и. ф. административен ръководител.

В Концепцията си за стратегическо управление кандидатът акцентира върху набелязаните цели и мерки за оптимизиране на човешките ресурси, равномерно разпределение на делата, постигане на бързина и качество на разследването, добро административно обслужване и документооборот. Обоснована е  необходимостта от попълване на щатния състав, като е уточнено че вече се работи по оптимизиране на обособените отдели като са обединени данъчния и икономическия отдел.

Сред приоритетите са активно използване на механизма за възлагане на разследвания на следователи от отдела на тежки дела с фактическа и правна сложност за ОПГ и корупция, създаване на екипи по дела с фактическа и правна сложност,  както и продължаване на специализацията на магистратите по видове дела. Предвидени са мерки за подобряване на показателите на работата и професионалната подготовка на магистратите. Отчетено бе постигнатото изключително успешно взаимодействие с Апелативна прокуратура – София, вкл. чрез оказване на методическа помощ при констатиране на пропуски и недостатъци в работата на прокурори. Предложени са и мерки за подобряване координацията и взаимодействието в работата с ГДБОП, ДАНС, ГДНП и КПКОНПИ.

По отношение на медийната политика кандидатът заявява, че навременно и в достатъчен обем ще бъдат информирани медиите, така че в обществото да се изгражда реална представа за работата на прокуратурата в борбата и срещу организираната престъпност и корупцията. Прокурор Петров се ангажира с утвърждаване на диференциран подход към анализа на работата и натовареността на магистратите в Специализираната прокуратура и Следствения отдел към нея и към анализа на статистическите показатели, предвид спецификата на разследванията, броя на обвиняемите лица по едно дело, големия доказателствен материал, изключително сложните експертизи, многобройните искания, изготвяни от прокурорите по реда н чл. 161 от НПК, искания до съда за прилагане на СРС и значителния обем изготвени веществени доказателствени средства за резултатите от СРС, многото на брой заседание съдебни заседания по мерки за неотклонение в досъдебна фаза, продължителността на разглеждане на делото в съдебна фаза, броя заседания и тяхната продължителност.

Въпроси към кандидата зададоха членовете на Прокурорската колегия Йордан Стоев, Пламена Цветанова, Евгени Диков, Калина Чапкънова във връзка с оптимизацията на отделите  в Специализирана прокуратура и установяването на диференциран подход при анализа на статистическите показатели, работата и натовареността на магистратите, използването на на мобилния център за разследване,  екипа от заместници, с който ще работи  и разпределението на отговорностите им.

Прокурор Петров бе подкрепена от членовете на колегията Йордан Стоев и Евгени Диков, които споделиха личните си впечатления от кандидата. Те се позоваха на последователното му кариерно израстване в структурата на прокуратурата, притежавания административен капацитет и успеха му в създаването и поддържането на необходимата организация за дейността на Специализираната прокуратура. Посочено бе, че Димитър Петров активно е участвал в решаване на материално-битовите проблеми в съдебната сграда и успешно ще се справи с предизвикателствата да бъде административен ръководител, защото „винаги е на първа линия, умее да поема и носи отговорност“.

Календар
Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд