Пресцентър
Новини
Интранет (Служебни страници)
Форма за контакт с ВСС
Анкети
Ръководства, наръчник и помагало по проект на ВСС
Магистратски форум за права на човека
Електронно съобщаване и призоваване
Съдебна мрежа по наказателни дела
Съдебна мрежа по граждански и търговски дела
Норвежки финансов механизъм 2014-2021
Добро управление
Норвежки финансов механизъм
Прочети повече тук »
Пленумът на ВСС даде съгласие да бъде придобит недвижим имот в гр. Банкя за нуждите на Националния институт на правосъдието

26 септември 2019 година

Пленумът на Висшия съдебен съвет даде съгласие да придобие безвъзмездно за управление недвижим имот – държавна собственост с площ 7910 кв. м., заедно с построените в него четири сгради – незавършено строителство, намиращи се в гр. Банкя, община Столична, ул. „Стефан Стамболов“, по реда на Закона за държавната собственост и Правилника за неговото прилагане. Имотът ще бъде придобит за нуждите на Националния институт на правосъдието (НИП),

Представляващият ВСС бе упълномощен да отправи искане до министъра на регионалното развитие и благоустройството, с копие до министъра на здравеопазването, за започване на процедура по безвъзмездно предоставяне на недвижимия имот.

Към настоящия момент имотът е в управление на Министерство на здравеопазването, което е изразило положително становище за предоставянето му на ВСС за нуждите на НИП.

Преди да вземат решение членовете на ВСС изслушаха г-жа Миглена Тачева – директор на НИП, в съответствие с решение на Комисия „Управление на собствеността“ по протокол № 28/11.09.2019 г. Госпожа Тачева заяви, че сред аргументите за придобиване на имота е развитието на материалната база на Института като стратегически елемент в изграждането на модерна обучителна среда за професионалната общност. Тя уточни, че НИП разполага с две сгради, в които са обособени осем зали за учебни занятия, практическа работа и самоподготовка на курсистите, шест от които се ползват постоянно за началното и въвеждащото обучение на магистратите. НИП разполага с една учебна съдебна зала, една зала оборудвана с компютри и библиотека. Отчетено бе, че за периода от създаването на Института до момента ръста на обучителните дейности е нараснал три пъти и през 2018 г. те са 332 броя спрямо 112 броя през 2007 г. Пояснено бе, че почти три пъти са се увеличили разходите за обучение, поради недостига на собствена база, както и че непрекъснато се въвеждат нови подходи в съдебното обучение.

С придобиването на посочения имот в гр. Банкя ще бъде създаден учебен център с кампус, отразяващ добрите практики на водещите съдебно-обучителни институции в страните членки на ЕС, като се изградят учебни зали, пространства за учебна и групова работа, пространства за общуване и хотелска база за настаняване на участниците в обученията, отговарящи на повишените изисквания към обучението на магистрати и съдебни служители. Мястото ще е подходящо за провеждане на задължителното първоначално обучение на кандидатите за младши съдии, младши прокурори и младши следователи, като бе уточнено че последните три випуска са от над 80 курсисти и голяма част от тях наемат квартири. Комплексът може да се ползва и за провеждане на текущи обучения и квалификации на магистрати или за провеждане на национални или международни срещи, конференции и други дейности за нуждите на НИП и ОСВ.

Посочено бе, че за реализацията на предложението за кампус са заявени средства по проект на НИП, финансиран от Норвежкия финансов механизъм.

Националният институт на правосъдието предложи предоставеният му имот в к.к. „Св. Св. Константин и Елена“, гр. Варна да бъде предоставен за ползване от ВСС.

Календар
Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд