Пресцентър
Новини
Интранет (Служебни страници)
Форма за контакт с ВСС
Анкети
Ръководства, наръчник и помагало по проект на ВСС
Магистратски форум за права на човека
Електронно съобщаване и призоваване
Съдебна мрежа по наказателни дела
Съдебна мрежа по граждански и търговски дела
Норвежки финансов механизъм 2014-2021
Добро управление
Норвежки финансов механизъм
Прочети повече тук »
Съдийската колегия на ВСС формулира три насоки за оптимизация на съдилищата

2 октомври 2019 година

         Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет, проведе в състоялото се на 1 октомври 2019 г. заседание, повторен задълбочен дебат по насоките за оптимизация на съдебната карта на съдилищата. В резултат на обсъжданията членовете на Колегията се съгласиха реформата на съдебната карта да продължи в следните насоки:

  • да се използва механизмът за определяне на т. нар. териториални отделения на районните съдилища във всички възможни варианти;
  • чрез структурна реформа на районните, окръжните и апелативните съдилища;
  • чрез разработване на модел със и при изключване на заповедните производства от компетентността на съдилищата.

Изготвените предложения и придружаващите ги анализи трябва да послужат на Съдийската колегия в бъдеще при вземане на решение за модел за промяна на съдебната карта.

         Необходимостта от формулиране на насоки от Съдийската колегия, е свързано с работата по два проекта, по които е бенефициент Висшият съдебен съвет.

         Първият - „Създаване на модел за оптимизация на съдебната карта на българските съдилища и прокуратури и разработване на Единна информационна система на съдилищата“ (ЕИСС), се изпълнява проект с финансиране по Оперативна програма „Добро управление“.

         Вторият - „Заповедното производство“, се реализира по Договор SRSS/SC2019/012, Особена позиция 1 към Службата за подкрепа на структурните реформи на Европейската комисия.

         В дебата на 1 октомври 2019 г., членовете на Съдийската колегия споделиха своите разбирания за „нова съдебна карта“ и отношението си към възможните подходи като „реорганизация“, „оптимизиране“, „обединяване“, „окрупняване“.

         Пред Съдийската колегия никога не е стоял въпросът за продължаване на започнатата от предходните състави на ВСС съдебна реформата.
          

         С решение по протокол № 40/15.07.2015 г. предходният състав на ВСС е приел „Анализ за значението на районните съдилища в структурата на съдебната система. С него са приети и като основни цели на промяната на съдебната карта повишаване на качеството на правораздаване при запазване на достъпа до правосъдие. Приети са и критерии/принципи, които да се прилагат при реформата на съдебната карта на районните съдилища, а именно: „промяната на съдебната карта на районните съдилища трябва да бъде насочена към умерена концентрация на съдебните райони, като се има предвид разделението на населението по географски райони и с оглед социално-икономическите фактори, които определят натовареността на отделните районни съдилища“. Както и, че промяната на седалищата на съдилищата не трябва да бъде самоцелна и да изхожда от съображения за бюджетни икономии. Реформата на съдебната карта на районните съдилища трябва да се ръководи от следните основни начала: повишаване на качеството на правосъдието при запазване и подобряване на достъпа до правосъдие на гражданите във всички негови аспекти. Целта на концентрациите е повишаване на качеството без засягане на достъпа. Направено е сравнение с други държави: посочено е, че достъпът до правосъдие не е само в географско измерение и, че европейските държави, правили реформи вече не считат разстоянията за проблем при наличието на технологии и лесна мобилност. Прието е също, че регулирането на натовареност на органите на съдебната власт не е основа цел на предстоящото преструктуриране на съдебната карта, а  едно от условията за постигане на по-високо качество на правосъдната дейност.

         Изведени са следните критериите, по които да се води Висшият съдебен съвет при реформа на съдебната карта:

  • определяне на минимална численост на съдиите;
  • натовареност на районните съдилища;
  • разпределение на населението;
  • географски разстояния и достъпност на обществения транспорт;
  • индекс за социално-икономическо развитие;
  • съществуване на дигитална достъпност и интернет достъп на гражданите;
  • други фактори за нуждата от запазване на районните съдилища в определено населено място.

        

         Съдийската колегия на ВСС се обедини около предложените базови критерии, приети от предходния състав на ВСС като необходими при преценката за реорганизация или оптимизация на съдилищата.

         Координаторите на първия проект поеха ангажимент да запознават членовете на Колегията с изготвените в хода на работата анализи въз основа на приетите базови критерии и допълнителните такива, които ще представи изпълнителят на проектните дейности.

         В понеделник – 7 октомври 2019 г., ще стартира дейността на работна група, сформирана от магистрати и изпълнителя по проекта, за разработване на модели за оптимизация на съдебната карта. Затова изключително значение имат формулираните насоки от Съдийската колегия, по които да се работи по проекта.

         След изработване на моделите за оптимизация на съдебната карта, те ще бъдат подложени на широка дискусия.

 

         На проведената на 24 септември 2019 г. работна среща на Съдийската колегия бяха представени два примерни подхода за оптимизиране на съдебната карта:

  1. примерно обединяване;
  2. вътрешна оптимизация.

 

Календар
Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд